Przewody aluminiowe czy miedziane? Wady i zalety

4 listopada 2020 0

Autor:

Przewody aluminiowe, jak również instalacje elektryczne to rozwiązania wykorzystywane powszechnie jeszcze kilkanaście lat temu. W ostatnich latach pojawiła się jednak dla nich alternatywa w postaci przewodów miedzianych. Czym różnią się te dwa rozwiązania i które z nich jest lepsze?

Przewody aluminiowe

Aluminium to materiał, który stosowano w instalacjach przez wiele lat przede wszystkim ze względu na niski koszt materiału. Jego cena jest bowiem prawie czterokrotnie niższa niż cena miedzi. Co więcej, za dużą zaletę aluminium uważa się jej niewielką wagę, jednak należy pamiętać, że nieco gorzej przewodzi ona elektryczność. Ich przewodność jest nawet o połowę gorsza od przewodności miedzi, dlatego też bardzo często przewody mają ponad połowę większy przekrój, ponieważ tylko dzięki temu będą w stanie przewodzić podobny prąd bez ryzyka przegrzania.

Za jeden z największych minusów aluminium uznaje się fakt, że w procesie utleniania tworzy się na nim nalot. Co więcej, wielu fachowców narzeka na niską odporność na rozciąganie i przewężanie aluminium, co skutkuje niską elastycznością, która jest problemem np. w trakcie tworzenia instalacji elektrycznej. Wadą aluminium jest także to, że przy zmianie temperatury lub obciążenia połączenia żył w zaciskach ulegają poluzowaniu, co prowadzi do tzw. płynięcia albo pełzania żył. Wynika to z faktu, że aluminium ma niski współczynnik sprężystości podłużnej, dlatego też szybko się odkształca przy większym nacisku. W konsekwencji pogarsza się styk elektryczny i zwiększa się opór, a okolice przewodów zaczynają się przegrzewać.

Przewody aluminiowe, które znajdują się w starszych budynkach mieszkalnych były tam umieszczane już jakiś czas temu, dlatego też zupełnie nie są przystosowane do dużej liczby odbiorników prądu. Używane w tamtym czasie przekroje przewodów aluminiowych nie pozwalają obecnie na korzystanie z energochłonnych urządzeń, takich jak chociażby piekarniki elektryczne, płyty indukcyjne czy czajniki elektryczne. Bardzo często okazuje się, że stworzone kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu instalacje muszą zostać wymienione lub zmodyfikowane. Stare instalacje były bowiem wyposażone w przewody dwużyłowe o przekroju 1,5 mm2. W dzisiejszych czasach najczęściej używa się zaś przewodów aluminiowych o dużych przekrojach, które mają od 10 do nawet 16 mm2. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są znacznie lżejsze od przewodów miedzianych, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy ma się do czynienia z grubymi i długimi przewodami.

Bardzo ważnym aspektem przy tworzeniu instalacji elektrycznych przy pomocy przewodów aluminiowych jest zadbanie o trwałe oraz bezpieczne styki do złączek szynowych. Należy mieć na uwadze, że niezbędne jest użycie odpowiednich typów złączy, w tym styków sprężynujących. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie odizolowanej końcówki przewodu aluminiowego. W tym celu niezbędne jest usunięcie warstwy tlenku i pokrycie przewodu neutralnym smarem przeznaczonym do styków lub wazeliną. Teraz wystarczy już tylko zamocować przewód aluminiowy.

Przewody miedziane

W nowych instalacjach elektrycznych w budynkach mieszkalnych najczęściej zamiast przewodów aluminiowych stosuje się dzisiaj przewody miedziane. Wynika to z faktu, że wyróżniają się one doskonałą przewodnością elektryczną. Co więcej, stworzenie instalacji elektrycznej z pomocą przewodów miedzianych jest znacznie prostsze niż w przypadku wykorzystania aluminium. Wynika to z faktu, że mieć ma dużo lepszą elastyczność oraz wytrzymałość mechaniczną. Ponadto przewody wykonane z miedzi nie uszkadzają się w trakcie skręcania czy wyginania.

Instalacje elektryczne z przewodami miedzianymi można także bez problemu ulepszać czy rozszerzać. Zwiększanie ilości gniazd w odwodach lub dodawanie kolejnych nie stanowi żadnego kłopotu. Obwód wykonany z przewodów miedzianych trzyżyłowych 3×2,5 mm2 jest w stanie stworzyć nawet 10 gniazd. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że przewody miedziane będą droższe od tych aluminiowych.

Przewód aluminiowy czy miedziany? Jaki wybrać?

Przewody miedziane mają znacznie więcej opcji, jeśli chodzi o ulepszanie oraz rozszerzanie instalacji elektrycznej. Są one również dużo bezpieczniejsze oraz prostsze w użyciu niż przewody aluminiowe. Co więcej, doskonała przewodność miedzi jest bardzo ważnym czynnikiem, który często przesądza o wyborze właśnie tego rozwiązania. Warto również pamiętać, że przewody wykonane z aluminium są cieńsze, a ma to naprawdę duże znaczenie, jeśli używa się jednego kabla do obsługi kilku mediów, czyli np. telewizji, Internetu oraz telefonu.  W sklepie EBMiA.pl znajdziesz w najlepszych cenach Przewody i kable

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Izolacja przewodów elektrycznych

Kabel do falownika – jaki przewód wybrać?

Kable ziemne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Obciążalność długotrwała przewodów

Kable instalacyjne – rodzaje, jaki wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco