Izolacja przewodów elektrycznych – jak i czym wykonać?

17 stycznia 2022 0

Autor:

Poprawnie wykonana izolacja przewodów elektrycznych ma za zadanie zapobiec przepływowi ładunku elektrycznego poza konkretny element przewodzący. Nic dziwnego, że zajmują się tym wykwalifikowani elektrycy, dla których izolowanie przewodów jest dość prostą czynnością. Najważniejszym elementem podczas wykonywania tego typu prac będzie materiał, który nie przewodzi prądu (lub przewodzi go w minimalnym stopniu).

Izolacja przewodów elektrycznych – z jakich materiałów można skorzystać?

Specjaliści korzystają w dzisiejszych czasach z dwóch podstawowych materiałów, a mianowicie:

– za pomocą taśmy izolacyjnej

– za pomocą rurki termokurczliwej

Izolacja przewodu elektrycznego za pomocą taśmy izolacyjnej

Taśma izolacyjna to podstawowe wyposażenie każdego elektryka, choć taką taśmę warto mieć również w przydomowym warsztacie lub garażu. Nigdy nie wiadomo, kiedy domownikom przyjdzie z niej skorzystać. Taśma izolacyjna jest stosunkowo tanim materiałem, dlatego cieszy się na polskim rynku bardzo dużą popularnością. Służy do natychmiastowego izolowania przewodów (w przypadku wykrycia jakichkolwiek uszkodzeń, nawet tych najdrobniejszych). Jeśli jest taka potrzeba wspomniana taśma może być również wykorzystana do wzmocnienia wykonanych wcześniej połączeń lub maskowania wiązek,

Izolacja kabli elektrycznych za pomocą rurki termokurczliwej

Rurka termokurczliwa to drugi z przydatnych materiałów podczas profesjonalnej izolacji przewodów. Rurki termokurczliwe są trudniej dostępne, za to zaskoczą użytkowników swoją bogatą funkcjonalnością. Charakteryzują się możliwością wykonania bardzo trwałej i solidnej izolacji. Przewody są doskonale chronione i nie naraża się ich na żadne uszkodzenia. To właśnie z tego względu taki materiał ma obecnie tak szeroką grupę zwolenników. Kluczowe jest jednak to, aby rurka termokurczliwa była poprawnie założona, ponieważ ma to spory wpływ na poprawę estetyki samego kabla.

Jak widać warto przeanalizować dwie powyższe możliwości i wybrać dla siebie tą korzystniejszą. W przypadku taśm izolacyjnych bardzo często sięga się po tzw. taśmy winylowe. Możliwe jest samodzielne wykonanie izolacji przewodu, lecz należy przy tym zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa i upewnić się, że izolowany przewód nie jest zakurzony, zanieczyszczony lub zapylony. Cała czynność nie jest zbyt trudna, ponieważ wystarczy owinąć przewód kilkoma warstwami taśmy, a następnie precyzyjnie ją uciąć. Najlepiej robić to w tym samym kierunku, aby uchronić się przed niezbyt estetycznymi zniekształceniami.

Izolacja do przewodów elektrycznych – na co zwrócić szczególną uwagę?

Profesjonalna wykonywana izolacja przewodów elektrycznych wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych szczegółów. Użytkownicy polegający na taśmie izolacyjnej muszą umiejętnie dobrać jej długość oraz szerokość. Dostępne są również różne wersje kolorystyczne (informacja o tym, z jakim przewodem dana osoba ma styczność). Nie mając większego doświadczenia lepiej poprosić o pomoc wykwalifikowanych elektryków lub też po prostu doświadczonych sprzedawców. Działania podejmowane na własną rękę mogą doprowadzić do nieprawidłowego izolowania przewodów, co może skutkować porażeniem prądem elektrycznym, uszkodzeniami mechanicznymi lub przedostaniem się do nich wilgoci.

Wykorzystując rurki termokurczliwe nie obejdzie się bez wsparcia fachowca, ponieważ ich aplikowanie jest dużo trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku taśmy izolacyjnej. Jak wskazuje nazwa rurki muszą zostać podgrzane. Podwyższona temperatura sprawi, że rurka powoli zacznie się kurczyć i precyzyjnie osiadać na izolowanym przewodzie, zapewniając mu skuteczną ochronę. Do podgrzania rurki najlepiej wykorzystać opalarkę. Dużą wagę przykłada się jednak do odpowiedniego rozmiaru rurki termokurczliwej, tak aby dopasować ją do izolowanego przewodu. W innym przypadku cały proces może się zakończyć porażką. To samo tyczy się przegrzania wybranej rurki, co prowadzi oczywiście do poważnych uszkodzeń.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Taśma izolacyjna – jaka, cena i gdzie kupić?

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Przewody aluminiowe czy miedziane?

Lutowanie przewodów elektrycznych – jak lutować kable?

Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji

Kabel do falownika – jaki przewód wybrać?

Zabezpieczenia na kable przed zalaniem – jakie wybrać?

Kabel a przewód – jaka jest różnica?

Kable ziemne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Obciążalność długotrwała przewodów

Mocowanie kabli do ściany – jak przymocować kabel?

Klasa szczelności IP – co oznacza 68 67 44 65 55 54 44 20 66?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco