Obciążalność długotrwała przewodów – co to jest, od czego zależy?

21 czerwca 2022 0

Autor:

By móc zainstalować sieć elektryczną, niezbędny jest dobór odpowiednich przewodów, które zapewnią prawidłowy przepływ prądu. Jednym z wymogów, jakie musi spełniać wybrany osprzęt, jest obciążalność długotrwała przewodów. Na co wskazuje to kryterium i w jaki sposób się je określa? Odpowiadamy!

Obciążalność długotrwała przewodów – co to jest?

Obciążalność długotrwała przewodów jest to wartość prądu, jaki może przepływać przez przewód w nieograniczonym czasie, o konkretnych własnościach oraz warunkach zewnętrznych, które mogą doprowadzić do nagrzania przewodu do jego temperatury granicznej, jednocześnie nie doprowadzając do jego uszkodzenia. Co to oznacza w praktyce? Otóż obciążalność długotrwała przewodów wskazuje na wytrzymałość przewodu, określając, jaka wartość prądu może przepływać przez przewód, żeby w sytuacji, gdy osprzęt osiągnie maksymalną temperaturę, nie doszło do jego uszkodzenia.

Obciążalność prądowa przewodów – od czego zależy?

Obciążalność prądowa przewodów zależy w szczególności od własności przewodów, takich jak: materiał wykonania, kształt, ułożenie, ilość, przekrój poprzeczny, a także typ izolacji. Warto również dodać, że obciążalność prądowa przewodów może zależeć od warunków zewnętrznych, takich jak chociażby temperatura otoczenia. Za kluczowy parametr uznaje się jednak materiał, z którego zostały wykonane przewody. Otóż najczęściej instalacje wykonywane są z żył aluminiowych lub z żył miedzianych. W przeszłości zdecydowanie królowały sieci wykorzystujące przewody aluminiowe, jednak obecnie odchodzi się od nich na rzecz przewodów miedzianych.

Jak dobrać przewody do obciążalności prądowej długotrwałej?

Podczas dobierania przewodów do danego zastosowania, na podstawie konkretnej wartości obciążalności prądowej długotrwałej, konieczne jest skorzystanie z tabel, które zawarte są w normie PN-IEC 60364-5-53. To one wskazują, jak sposób ułożenia przewodu oraz liczba żył wpływają na jego przekrój.

Należy przy tym pamiętać, że prawidłowo dobrany przewód musi spełnić jeden konkretny warunek. Chodzi o to, by obciążalność prądowa długotrwała była większa lub równa prądowi roboczemu. W przypadku, gdy w jednym miejscu znajduje się większa ilość przewodów, wówczas prąd roboczy musi być mniejszy lub równy iloczynowi obciążalności długotrwałej oraz współczynnika zmniejszającego.

Jakie normy prawne obowiązują w przypadku obciążalności długotrwałej?

Przepisy dotyczące obciążalności długotrwałej  przewodów pochodzą z roku 2000. Zasady ustalające obciążalność przewodów opisuje norma PN-HD 60364-5-52:2011.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Izolacja przewodów elektrycznych

Przewody aluminiowe czy miedziane?

Oplot spiralny do kabli – co to jest i do czego służy?

Kabel a przewód – jaka jest różnica?

Przewód ekranowany

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco