Łącznik krzywkowy – jak podłączyć, zasada działania

4 listopada 2020 0

Autor:

Łącznik krzywkowy to akcesorium, które jest bardzo proste w użyciu. Znajdziesz je w licznych instalacjach elektrycznych. Wyróżnia się nieskomplikowaną budową i służy do sterowania urządzeniami, które są podpięte do sieci. Dowiedz się, jak działa, do czego służy oraz jak podłączyć łącznik krzywkowy. Zapraszamy do lektury!

Łącznik krzywkowy zasada działania

Łącznik krzywkowy służy do regulowania przepływu prądu w kilku obwodach. Mechanizm ten składa się przede wszystkim z pokrętła, osi łącznika, a także komory gaszeniowej, w której umieszczone zostały części łączeniowe. To właśnie za ich pomocą otwiera się i zamyka tor prądowy. Warto zauważyć, że każdy z torów jest skonstruowany z dwóch nieruchomych styków, których pozycja zależy od ruchomej zwory. Powinna być ona zwarta albo rozwarta. Na jej połączenie wpływa z kolei krzywka tarczowa przymocowana do osi łącznika.

W momencie, kiedy pokrętło zostanie obrócone, zmieni się zarówno położenie krzywki, jak i zwory. W tym momencie tor prądowy otwiera się lub zamyka, czyli urządzenie włącza się lub wyłącza. Istotną kwestią jest to, że w jednym łączniku umieszczonych może być wiele krzywek ułożonych w różnych konfiguracjach i zlokalizowanych w innych komorach. W praktyce oznacza to, że jedno akcesorium może być użyte do sterowania kilkoma obwodami. Konstrukcja wbrew pozorom nie jest skomplikowana, dlatego tak często stosuje się ją w różnego rodzaju konstrukcjach, np. w piekarnikach elektrycznych czy stacyjkach samochodowych.

Zastosowanie łącznika krzywkowego

Łącznik krzywkowy, jak wcześniej wspominaliśmy, ma bardzo szerokie zastosowanie. Używa się go w obwodach głównych oraz pomocniczych. Najczęściej pełni rolę rozłączników izolacyjnych. Stosuje się go również w obwodach sterowniczych, pomiarowych oraz sygnalizacyjnych. Znajduje się także w konstrukcjach przełączników grupowych jako połączenie rezystorów oraz części grzejnych. Na koniec warto wspomnieć, że łącznik krzywkowy pełni funkcję łącznika silnikowego do sterowania napędami 1-fazowymi i 3-fazowymi.

Rodzaje łączników krzywkowych

Wśród łączników krzywkowych można wyróżnić trzy główne rodzaje. Różnią się one od siebie liczbą pozycji. Pierwszą grupę stanowią łączniki typu 0-1-2-3, w których wygaszanie torów prądowych zlokalizowane jest na początku konfiguracji. Kolejna grupa to przełączniki krzywkowe typu 1-0-2, które mają centralnie umieszczoną funkcję wygaszania. Ostatnia grupa to łączniki typu 0-1-3, które wyróżniają się odmienną budową. Służą do stopniowania mocy urządzeń elektrycznych.

Łącznik krzywkowy jak podłączyć?

Podłączanie łączników krzywkowych jest naprawdę proste i trwa dosłownie kilka minut. Po pierwsze, należy zablokować odpowiednie przewody instalacyjne w złączach akcesorium. Następnie warto sprawdzić, czy posiadany łącznik będzie pasował do użycia w tym konkretnym miejscu. Pamiętaj, że łączniki krzywkowe w obudowie nadają się do zastosowania w miejscach odsłoniętych, z kolei łączniki krzywkowe bez obudowy wykorzystuje się do mocowania na panelach sterowniczych oraz na pulpitach.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik silnikowy – skuteczny sposób na zabezpieczenie silnika

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Osprzęt siłowy – co to jest, z czego się składa i do czego służy?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco