Kable instalacyjne – rodzaje, jaki wybrać?

30 czerwca 2022 0

Autor:

Kable instalacyjne stosowane są podczas wykonywania instalacji elektrycznych, jak również przy montażu rozmaitych urządzeń. Dostępne są w wielu wariantach – różnią się od siebie przede wszystkim budową, a także zastosowaniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje kabli instalacyjnych i jak wybrać ten odpowiedni model? Podpowiadamy!

Kable instalacyjne – aluminiowe i miedziane

Można wyróżnić dwa materiały, z których wykonywane są kable instalacyjne i jest to aluminium oraz miedź. Kable miedziane triumfy święciły kilkanaście lat temu. Wówczas znajdowały się one w większości domowych instalacji. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich niewysokie ceny, często kilkukrotnie niższe od cen kabli miedzianych. Ponadto cechuje je niezwykła lekkość. Jednak to wszystkie ich zalety. Niestety, kable instalacyjne aluminiowe mają niską przewodność, przez co muszą mieć dosyć duży przekrój w porównaniu do kabli miedzianych. Co więcej, ich wytrzymałość również pozostawia wiele do życzenia. Nie jest to materiał odporny na rozciąganie czy zmiany temperatury. W wyniku intensywnej pracy kable bardzo łatwo się przegrzewają, co prowadzi do ich szybkiego zużycia.

Z kolei kable instalacyjne miedziane wykazują się znakomitą przewodnością prądu oraz świetną wytrzymałością, stąd też są chętnie wykorzystywane do tworzenia instalacji elektrycznych w domach, blokach, jak i w budynkach przemysłowych. Warto również dodać, że kable miedziane wyróżnia doskonała elastyczność, co sprawia, że nie deformują się podczas pracy. Ponadto są one znacznie bezpieczniejsze, dlatego też powinny być wybierane do tworzenia instalacji elektrycznych.

Jaki kabel instalacyjny wybrać?

Choć materiały, z których wykonywane są kable instalacyjne, są tylko dwa, to rodzajów tych przewodów jest całe mnóstwo. Najpopularniejszym kryterium, wykorzystywanym do ich podziału, jest zastosowanie. Biorąc pod uwagę ten aspekt, można więc wyróżnić:

1. Kabel instalacyjny fazowy (L) – stosowany jest przy pracy z napięciem fazowym. Najczęściej montuje się go w sieciach trójfazowych i jest on tam oznaczany symbolami L1 (kolor brązowy), L2 (kolor czarny) oraz L3 (kolor szary).

2. Kabel instalacyjny neutralny (N) – wykorzystuje się go do przesyłu energii dla odbiorników jednofazowych.

3. Kabel instalacyjny ochronno-neutralny (PEN) – łączy on funkcje przewodu instalacyjnego fazowego (L) oraz przewodu instalacyjnego neutralnego (N).

4. Kabel instalacyjny ochronny (PE) – stosuje się go w celu ochrony przed porażeniem. Występuje w formie wyrównawczej (pozwala na wyrównanie potencjałów elektrycznych) oraz w formie uziemiającej.

5. Kabel instalacyjny odgromowy – wykorzystywany do zabezpieczenia instalacji przed skutkami, jakie mogą powodować wyładowania atmosferyczne.

Rodzaje i oznaczenia kabli instalacyjnych

Kiedy nie wiadomo, jaki kabel instalacyjny wybrać, warto sprawdzić specjalne oznaczenia producentów, które informują m.in. o izolacji kabla, jego osłonie czy liczbie kabli w żyłach. Na jakie oznaczenia kabli należy zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Pierwsze z nich to oznaczenia powłoki zewnętrznej, które wskazują, z jakiego materiału wykonano powłokę kabla. Można tu wyróżnić: powłokę z gumy silikonowej (Gs), materiał polwinitowy (Y) oraz powłokę bezhalogenową (H). Jeśli jednak kabel nie będzie oznaczony żadnym z trzech wskazanych symboli, oznacza to, że nie posiada on powłoki zewnętrznej.

Drugim istotnym oznaczeniem jest oznaczenie materiału żył. I tu pojawiają się trzy opcje, czyli: miedź (bez symbolu), aluminium (A) lub stal (F). Warto jednak pamiętać, że stal jest materiałem rzadko stosowanym, który pojawia się wyłącznie przy instalacjach przemysłowych.

Kolejne oznaczenie dotyczy budowy żył kabla, która może być: okrągła jednodrutowa (D) lub może występować w postaci linki wielodrutowej (L). Co ważne, te dwie kategorie dzielą się również na podkategorie. I tak żyła okrągła jednodrutowa może być dodatkowo ocynowana (Dc), natomiast linka wielodrutowa może być ocynowana (Lc), a także poddana procesom odpowiedzialnym za zwiększoną giętkość (Lg) lub specjalną giętkość (Lgg).

Istnieje także specjalne oznaczenie materiału izolacji. W tym przypadku wyróżnia się cztery rodzaje, czyli: zwykła guma (G), guma silikonowa (Gs), izolacja z polwinitu (Y) oraz materiał fluoroorganiczny (Zb). W przypadku materiału izolacji mogą się także pojawić dodatkowe informacje. Na przykład, jeśli została ona wykonana z polwinitu ciepłoodpornego, na kablu powinien pojawić się także symbol „C”. Z kolei o dodatkowym wzmocnieniu informuje symbol „D”, zaś o wzdłużonych rowkach mówi symbol „R”.

Kolejne oznaczenie dotyczy osłony, ponieważ kable instalacyjne mogą być dodatkowo osłaniane różnymi materiałami, np. gumą (G), tworzywem włóknistym (C) lub polwinitem (Y).

Ponadto wyróżnia się także oznaczenia dodatkowe, takie jak: kabel instalacyjny płaski (P), kabel instalacyjny wtynkowy (T) oraz przewód umożliwiający obsługę napięcia wyższego niż 1kV (W).

Ostatnim typem oznaczeń są zaś oznaczenia liczbowe. Są niezwykle istotne, gdyż wskazują, w ile żył wyposażony jest kabel (pierwszy człon oznaczenia) oraz jakiego są one przekroju (drugi człon oznaczenia). W ramach tego oznaczenia wyróżnia się kable instalacyjne jednożyłowe oraz wielożyłowe. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które ułatwiają jego odczytywanie:

– przewód instalacyjny 0,5 – występuje w nim jedna żyła, a jej przekrój wynosi 0,5 mm2,

– przewód instalacyjny 3×15 – występują w nim trzy żyły, a ich przekrój wynosi 15 mm2,

– przewód instalacyjny 3×25 – występują w nim trzy żyły, a ich przekrój wynosi 25 mm2,

– przewód instalacyjny 5×10 – występuje w nim pięć żył, a ich przekrój wynosi 10 mm2.

Jakie kable instalacyjne będą najlepsze?

Do wykonywania instalacji elektrycznych oraz podłączania wszelkiego typu urządzeń wykorzystuje się następujące kable instalacyjne:

– Kable instalacyjne głośnikowe – wyróżnia je mały przekrój żył, wynoszący około 1,30 mm2. Wykonywane są z miedzi beztlenowej, stąd też wykazują się znakomitą przewodnością prądu.

– Kable instalacyjne LgY – to wielodrutowe kable, które składają się z bardzo giętkich żył. Kable te izolowane są materiałem polwinitowym. Wykorzystywane są przede wszystkim w elektrotechnice (np. w rozdzielniach czy urządzeniach automatyki).

– Kable instalacyjne audio – to zazwyczaj kable typu LcY, co oznacza, że żyły są wielodrutowe i dodatkowo ocynowane. Izolacja jest z kolei wykonana z polwinitu. Wyposażone są w trzy żyły, co sprawia, że mogą pracować z napięciem 230V.

– Kable instalacyjne YDY – to kable, które posiadają powłokę i izolację polwinitową oraz okrągłe, jednodrutowe żyły. Wykorzystywane są w różnego typu instalacjach, w których występuje prąd o napięciu do 750 W.

Ile kosztują kable instalacyjne?

Cena kabli instalacyjnych zależy przede wszystkim od ich zastosowania oraz od materiałów, z których zostały wykonane. Najtańsze są zdecydowanie kable jednożyłowe o przekroju 0,5 mm2, które kosztują około 1 zł za m2. Im więcej żył ma kabel i im większy jest jego przekrój oraz napięcie znamionowe, tym będzie droższy. Najbardziej kosztowne są bez wątpienia kable elektroenergetyczne, których cena wynosi od 15 do 130 zł.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Izolacja przewodów elektrycznych

Przewody aluminiowe czy miedziane?

Oplot spiralny do kabli – co to jest i do czego służy?

Kabel a przewód – jaka jest różnica?

Przewód ekranowany

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco