Kable ziemne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

10 czerwca 2022 0

Autor:

Przesyłanie energii elektrycznej odbywa się przy pomocy wysokiej jakości kabli. Jednym z podstawowych rodzajów kabli są tzw. kable ziemne, które odznaczają się zastosowaniem specjalnego materiału izolacyjnego i dodatkowej powłoki. Jak wskazuje nazwa, tego typu kable są poprowadzone w ziemi, dlatego trzeba to zrobić niezwykle precyzyjnie. W zdecydowanej większości przypadków robi się to na początkowym etapie inwestycji budowlanej.

Co to jest kabel ziemny?

Kable ziemne są skonstruowane w taki sposób, aby móc pracować w zróżnicowanych warunkach środowiskowych. Są przeznaczone do średniego, jak i niskiego napięcia, dlatego też warto się z nimi nieco bliżej zapoznać i wybrać dla siebie najkorzystniejszy model. Żyły kabla są starannie izolowane, a całą konstrukcję pokrywa się solidną i trwałą powłoką zewnętrzną. Stworzenie izolacji dla podziemnych instalacji jest równoznaczne z koniecznością zastosowania polwinitu (zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie rozpuszczalnika).

Na jakie rodzaje można podzielić kable ziemne i jakie wybrać?

W tym miejscu warto się zająć podstawowym podziałem kabli ziemnych. Omawiane kable różnią się od siebie m.in. budową, więc ich finalne dobieranie trzeba skonsultować z doświadczonymi specjalistami z zakresu elektryki. Do wyboru są kable:

– kable aluminiowe (YAKY) – mogą być stosowane na bardzo szeroką skalę, gdyż świetnie pracują z niskim, jak i średnim napięciem. Co prawda aluminium nie jest uważane za zbyt wytrzymały materiał, dlatego też zaleca się pokryć żyłę izolacją i oddzielić ją od pozostałych żył. Jeśli kable mają być wykorzystywane w ekstremalnych warunkach środowiskowych sięga się po aluminium zagęszczone. Kable przeznaczone do pracy z niskim napięciem można z kolei napotkać w centrach miast,

– kable miedziane (YKY) – zdecydowanie bardziej rozpowszechnione i posiadające szeroką grupę zwolenników, a to z uwagi na podwyższoną trwałość i wytrzymałość. Godne uwagi jest to, że miedź świetnie radzi sobie ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi i czynnikami zewnętrznymi. Z czasem nie będzie się odkształcać. Kable ziemne z tej kategorii charakteryzują się występowaniem podwójnej izolacji (m.in. z PVC). Żyły są skutecznie chronione przed wodą, wilgocią i negatywnym wpływem skrajnie niskich temperatur. To gwarancja wysokiej skuteczności działania i małej podatności na awarie.

Oczywiście każda zainteresowana osoba powinna dokładnie prześledzić dwie powyższe propozycje i na podstawie zebranych informacji dokonać słusznego wyboru. Kable ziemne mogą występować w wersji jednożyłowej lub wielożyłowej. Ich największym atutem jest to, że mogą pracować zarówno w niskich (dochodzących do -40 stopni Celsjusza), jak i bardzo wysokich temperaturach (do 70 stopni Celsjusza).

Jakie zastosowanie mają kable ziemne?

Warto pochylić się jeszcze nad podstawowym zastosowaniem omawianych kabli ziemnych. Jest ono bardzo wszechstronne. Wypada mieć świadomość tego, że kable ziemne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Mogą skutecznie zasilać budynek, słupki gniazdowe, pompy czy też oświetlenie ogrodowe. Wystarczy je prawidłowo ułożyć i właściwie z nich korzystać.

Kable ziemne są układane pod powierzchnią ziemi, na głębokości około 60-70 centymetrów. Kluczowe jest to, aby nad kablami oraz pod nimi znajdowała się przynajmniej 10-centymetrowa warstwa piasku (ochrona przed usterkami technicznymi i awariami). Nie obejdzie się też bez sięgnięcia po folię ostrzegawczą (powinna się znaleźć na całej długości wykopu, informuje o lokalizacji kabli). Na koniec wykop należy dokładnie zakopać.

W sklepie EBMiA.pl znajdziesz w najlepszych cenach Przewody i kable

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Przewody aluminiowe czy miedziane? Wady i zalety

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Izolacja przewodów elektrycznych

Kabel do falownika – jaki przewód wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco