Połączenie wyrównawcze – co to jest, rodzaje, za co odpowiada?

17 czerwca 2022 0

Autor:

Połączenie wyrównawcze to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę użytkowanej instalacji elektrycznej. Dzięki temu połączeniu można zadbać o wyrównanie potencjałów elektrycznych, co przekłada się na skuteczne zabezpieczenie przeciwporażeniowe, przepięciowe i odgromowe. Wszystko, co przewodzi jest ze sobą łączone galwanicznie, tak aby w konkretnym układzie nie doszło do występowania różnic potencjałów.

Połączenie wyrównawcze – co to jest?

Z pojęciem połączenia wyrównawczego spotkał się każdy elektryk, ale powinny je znać wszystkie osoby mające jakąkolwiek styczność z instalacjami elektrycznymi. Połączenie wyrównawcze to nic innego, jak solidne połączenie elektryczne między różnymi komponentami przewodzącymi. W ten sposób omawiane części mają zbliżony potencjał i nie dochodzi do żadnych przykrych zjawisk oraz awarii. Dochodzi również do zmniejszenia napięć dotykowych. Nad całym procesem powinien czuwać doświadczony specjalista.

Za co odpowiadają połączenia wyrównawcze?

Warto zastanowić się nad tym, za co konkretnie odpowiadają połączenia wyrównawcze. W tym miejscu wypada wskazać na:

– znaczne ograniczenie napięć pomiędzy poszczególnymi komponentami przewodzącymi,

– dostosowanie instalacji elektrycznej oraz części przewodzących do warunków środowiskowych.

Co najważniejsze takie połączenia wyrównawcze mogą się od siebie różnić m.in. pod kątem zasięgu działania, obciążalności prądowej czy też możliwości kontaktu z ziemią. Nic dziwnego w tym, że nad takimi połączeniami czuwają doświadczeni fachowcy, gdyż brak dostatecznej wiedzy w tym zakresie mógłby doprowadzić do wielu przykrych następstw.

Na jakie rodzaje dzieli się połączenie wyrównawcze?

Jak już zostało wspomniane połączenie wyrównawcze można podzielić m.in. analizując jego zasięg działania. W ten sposób otrzymuje się dwa podstawowe rodzaje, a konkretniej:

Połączenie wyrównawcze główne

– połączenie wyrównawcze główne – dochodzi do połączenia ze sobą głównego przewodu ochronnego PE, szyny uziemiającej metalowe rury instalacji zasilającej dany budynek, systemów klimatyzacji, metalowych komponentów okablowania telekomunikacyjnego, instalacji C.O. oraz metalowych części konstrukcji budynku. Zaleca się wykonywać połączenia bezpośrednie, a do połączeń galwanicznych wykorzystywać jedynie wysokiej klasy przewody wyrównawcze. Omawiane połączenia pełnią nieocenioną rolę w systemach ochrony przeciwpożarowej,

Połączenia wyrównawcze miejscowe

– połączenia wyrównawcze miejscowe – jak wskazuje nazwa są wykonywane w zupełnie innych miejscach, niż w przypadku połączeń wyrównawczych głównych. Odpowiedzialne za stworzenie strefy równego potencjału, która występuje m.in. w pojedynczych pomieszczeniach, we wnętrzach urządzeń elektrycznych, zespole funkcjonalnie powiązanych pomieszczeń czy też obiektach znajdujących się na terenie odkrytym. Przy wykonywaniu połączeń wyrównawczych miejscowych konieczne jest przeanalizowanie wymagań dodatkowych dla obiektów specjalnych, tak aby wiedzieć, czy trzeba użyć szyny wyrównawczej. Z racji tego czuwają nad tym jedynie wyspecjalizowani fachowcy. Po połączenia wyrównawcze miejscowe sięga się w ramach ochrony przeciwporażeniowej (zazwyczaj w konkretnej części budynku).

Osoby zainteresowane tematem połączeń wyrównawczych powinny wiedzieć o tym, że takie połączenia to niezastąpiony element układu ochrony odgromowej, przeciwwybuchowej, przeciwzakłóceniowej, przeciwporażeniowej, przeciwpożarowej, przeciwprzepięciowej i przeciwkorozyjnej. To także gwarancja podwyższonej ochrony przed elektryzacją statyczną. Jak widać warto poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

Skoki napięcia w instalacji elektrycznej

Montaż rozdzielnicy elektrycznej – jak podłączyć?

Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji

Awaria instalacji elektrycznej w domu

Uziemienie domu – co to jest, rodzaje i na czym polega?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco