Montaż rozdzielnicy elektrycznej – jak podłączyć?

25 kwietnia 2022 0

Autor:

Poprawny montaż rozdzielnicy może być dość problematyczny, lecz jeśli zajmą się tym profesjonaliści po drodze nie powinno dojść do żadnych nieprawidłowości. Odpowiednio zamontowana rozdzielnica elektryczna ma niebagatelny wpływ na właściwe funkcjonowanie instalacji elektrycznej i bezproblemowe zasilanie różnego rodzaju odbiorników. Kluczem do sukcesu jest optymalne podłączenie przewodów do rozdzielnicy. Jeden z nich powinien być poprowadzony od licznika, a następnie rozdziela się go na poszczególne obwody.

Podłączenie rozdzielnicy elektrycznej – co będzie potrzebne?

Nie da się ukryć, że podłączenie rozdzielnicy elektrycznej nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Wszelkie czynności powinny być wykonane cierpliwie i z należytą starannością. Tylko w ten sposób można uniknąć wielu błędów. Wypada pamiętać również o tym, że rozdzielnice dzielą się na wiele różnych rodzajów, dlatego też należy znać ich podstawowe funkcje, parametry i możliwości, aby mieć pewność, że połączenie obwodów i elementów bezpieczeństwa przebiegnie w pełni poprawnie. Do prawidłowego zamontowania rozdzielnicy potrzebne będą następujące narzędzia i akcesoria:

– śrubokręt i obcęgi,

– wiertarka,

kołki rozporowe, śruby i przewody,

szczypce.

Skompletowanie powyższych przedmiotów to pierwszy krok do sukcesu. Dopiero później można przystąpić do jakichkolwiek prac montażowych rozdzielni, a najlepiej byłoby je zlecić wykwalifikowanym specjalistom.

Montaż rozdzielnicy elektrycznej – jak się za to zabrać?

Prawidłowy montaż rozdzielnicy należy rozpocząć od przygotowań. W pierwszej kolejności wyłącza się główne zasilanie, a następnie przechodzi się do zaplanowania ilości modułów i rozmieszczenia obwodów. Wykorzystywane rozdzielnice elektryczne będą się opierały na szynie, która zagwarantuje im maksymalną stabilność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Taka szyna to także bardzo duże ułatwienie przy podłączaniu kolejnych elementów/przewodów. Wspomnianą szynę montuje się przy pomocy odpowiednio dobranych wkrętów (do ściany, uważając jednocześnie na to, aby nie utrudnić sobie dostępu do montowanej tablicy).

Po wykonaniu powyższych prac można przejść do łączenia instalacji. Osoby lubiące wyzwania i eksperymenty mogą się zdecydować na stworzenie rozdzielnicy z pojedynczych elementów, ale zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych tablic, do których podłącza się przewody. Wielkość tablicy rozdzielczej w domach jednorodzinnych waha się w granicach 24-36 modułów. Ostateczną decyzję podejmują w tym zakresie doświadczeni fachowcy (ma to związek m.in. ze stopniem zaawansowania instalacji elektrycznej).

Łączenie instalacji rozpoczyna się od podłączenia przewodu głównego (powinien biec od licznika energii), a następnie przystępuje się do połączenia wszystkich obwodów. Trzeba je przy tym właściwie zabezpieczyć i użyć do tego wyłączników nadmiarowo-prądowych. Kluczowe jest to, aby zastosowane wyłączniki doprowadziły do równomiernego obciążenia faz. Poza wyszczególnionymi wyżej wyłącznikami warto zdecydować się na kilka innych zabezpieczeń, w tym:

– wyłączniki różnicowoprądowe,

– ograniczniki poboru mocy,

–  ogranicznik przepięć.

Im więcej zabezpieczeń w rozdzielnicy, tym większe szanse na to, że po drodze uda się uniknąć groźnych awarii i niebezpiecznych sytuacji. Ważne jest oczywiście to, aby elementy zabezpieczające były właściwie połączone z przewodem neutralnym i przewodami fazowymi.

Podłączenie rozdzielni – sprawdzenie i przetestowanie instalacji elektrycznej

Ostatnim etapem montażu rozdzielnicy jest dokładne sprawdzenie i przetestowanie instalacji elektrycznej. Chodzi tutaj przede wszystkim o nałożenie osłony tablicy rozdzielczej oraz włączenie zasilania. W sytuacji, gdy wszystkie połączenia zostały wykonane poprawnie można mieć pewność, że nie dojdzie do żadnych zwarć i przeciążeń, a instalacja będzie optymalnie zabezpieczona. Wpłynie to oczywiście na podwyższony komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Tak podłączona rozdzielnica elektryczna będzie funkcjonowała na wysokim poziomie przez wiele kolejnych lat.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Rozdzielnica niskiego napięcia – co to jest, co zawiera?

Wyposażenie rozdzielni elektrycznej – co powinna zawierać?

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – co to jest, rodzaje, zalety

Blok rozdzielczy – co to jest, budowa, rodzaje i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco