Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – co to jest, rodzaje, zalety

10 stycznia 2022 0

Autor:

Tradycyjne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe są nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa domowego lub biura. To właśnie dzięki nim korzystanie z komputerów stacjonarnych, telewizorów czy też telefonów jest bezpieczne. Takie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe znajdują zastosowanie w różnych obiektach budowlanych. Co najważniejsze trzeba je prawidłowo zaprojektować i zamontować, dlatego za każdym razem zajmują się tym doskonale wyszkoleni fachowcy.

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – za co odpowiadają i jak działają?

Z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi każdy spotkał się przynajmniej raz w życiu. Na „pierwszy rzut oka” w ogóle ich nie widać, jednak skutecznie ochraniają urządzenia przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Z racji tego zalicza się je do ochrony odgromowej. Prawidłowo funkcjonujące zabezpieczenia przeciwprzepięciowe dbają o to, aby nie uszkodzić sieci oraz poszczególnych urządzeń. W przeciwnym razie każde wyładowanie atmosferyczne mogłoby się zakończyć katastrofą. Cała instalacja składa się z kilku ciekawych elementów, w tym m.in.:

– z ochronników przeciwprzepięciowych,

– przewodów uziemiających,

– przewodów odprowadzających,

– zacisków odgromowych,

– zwodów,

– uziomów.

Jak widać jest to dość skomplikowane, dlatego za ich montaż mogą odpowiadać jedynie wykwalifikowani specjaliści, którzy dysponują na ten temat nie tylko szeroką wiedzą teoretyczną, ale też praktyczną.

Zasada działania zabezpieczeń przeciwprzepięciowych wcale nie jest zbyt skomplikowana. Całość opiera się na podpięciu do ochronnika przeciwprzepięciowego przewodu naturalnego oraz przewodów fazowych. Na skutek tego prąd wywołany wyładowaniem atmosferycznym wędruje prosto do uziomu. Instalacje elektryczne są chronione przed poważnymi usterkami i awariami, nie trzeba ich później ratować lub wymieniać.

Zabezpieczenie przepięciowe – na jakie rodzaje można je podzielić?

Osoby na co dzień związane z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi doskonale wiedzą jak istotną rolę takie mechanizmy odgrywają w obiektach budowlanych. Wspomniane wyżej ochronniki przeciwprzepięciowe można podzielić na cztery różne klasy (od A do D). W związku z tym ich dobranie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy oraz rozbudowanych umiejętności. Jeśli ktoś się na tym nie zna nigdy nie powinien się tym zajmować w pojedynkę, ponieważ łatwo doprowadzić w ten sposób do tragedii.

Ochronniki klasy A znajdują uznanie w instalacjach o bardzo niskim napięciu – zwykle są to niewielkie budynki mieszkalne lub gospodarcze. Te należące do klasy B montuje się w instalacjach obsługujących napięcie na poziomie około 100 kV. Są niezastąpione w obiektach wyposażonych w instalacje piorunochronne. Ochronniki klasy C zdobywają ogromną popularność w budynkach narażonych na częste uderzenia piorunów (mogą to być np. rozpowszechnione w dużych miastach wieżowce), natomiast ochronniki klasy D zabezpieczają najbardziej wrażliwe urządzenia (m.in. systemy alarmowe i routery).

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe – co za nimi przemawia? O czym pamiętać?

Dużą zaletą omawianych w artykule zabezpieczeń przeciwprzepięciowych jest ich wysoka skuteczność działania. Jeśli zabezpieczenia przeciwprzepięciowe będą prawidłowo zamontowane i optymalnie dobrane powinny spełniać swoje podstawowe funkcje ochronne. Każdorazowa instalacja ochronników przeciwprzepięciowych musi być poprzedzona odłączeniem dopływu prądu. Następnie należy przejść do pomiaru napięcia. W tej sytuacji zainteresowani muszą być wyposażeni w niezawodne i nowoczesne urządzenia pomiarowe. To właśnie z tego względu takie prace powinni wykonywać fachowcy z należytym doświadczeniem. Zabezpieczenia posiadają wszechstronne zastosowanie i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dlatego często stosuje się je w przydomowych rozdzielniach. Ich najważniejszą rolą jest troska o bezpieczeństwo zamieszkujących w budynkach ludzi (oraz znajdujących się tam urządzeń).

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik krańcowy – co to jest, rodzaje, właściwości

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

Zabezpieczenie przedlicznikowe – co to jest, jakie wybrać?

Skoki napięcia w instalacji elektrycznej

Montaż rozdzielnicy elektrycznej – jak podłączyć?

Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji

Awaria instalacji elektrycznej w domu

Połączenie wyrównawcze – co to jest, rodzaje, za co odpowiada?

Spadek napięcia – co to jest, przyczyny, jak zapobiec?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco