Styk pomocniczy – co to jest, rodzaje, zastosowanie

15 czerwca 2022 0

Autor:

W obwodach głównych można znaleźć wiele różnych komponentów. Dzięki ich niezawodnej pracy można mieć pewność, że sieć elektryczna będzie działać bez większych zarzutów, a po drodze nie pojawią się żadne przykre zjawiska. Bardzo ważnym elementem jest tzw. styk pomocniczy, który odznacza się niewielkimi rozmiarami, ale za to ma rozbudowaną funkcjonalność. Warto poszerzyć wiedzę na temat zastosowania i rodzajów styków pomocniczych, tak aby w przyszłości nie narazić się na poważne błędy.

Co to jest styk pomocniczy?

Styk pomocniczy odpowiada za bezproblemowe przewodzenie prądu w standardowych warunkach pracy, ale również przy przeciążeniach. To właśnie dzięki nim użytkowany układ może działać poprawnie i bez jakichkolwiek awarii. Omawiane styki pełnią nieocenioną rolę na wielu różnych płaszczyznach, ponieważ niektóre z nich sygnalizują pracę odbiornika (np. przy pomocy lampki), a inne służą do celów informacyjnych. Wiele będzie zależało od tego na jakie konkretnie modele zdecydują się inwestorzy oraz gdzie będzie zastosuje się poszczególne styki. Dużym zainteresowaniem cieszą się też styki odpowiedzialne za wyłączanie oraz blokowanie obwodu sterowania.

Styki pomocnicze – czym się wyróżniają? Jakie mają zalety?

Wspomniane wyżej styki pomocnicze odznaczają się wieloma ciekawymi zaletami. W tym miejscu wypadałoby wyróżnić m.in.:

– solidną obudowę,

– wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne,

– zróżnicowane parametry (np. pod kątem poziomu napięcia i mocy, konstrukcji, itd.),

– różnorodność wyboru.

Styki pomocnicze są bardzo szeroko dostępne i można się w nie wyposażyć w sklepach internetowych, jak i tych działających stacjonarnie. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie dokonywał takich zakupów powinien poprosić o pomoc profesjonalistę.

Styk pomocniczy zastosowanie

To odpowiednia pora, aby zająć się podstawowym zastosowaniem omawianych styków pomocniczych. Aktualnie można je zauważyć w wielu branżach, a konkretniej przydają się do sterowania:

– zaworów,

– silników,

– urządzeń grzewczych,

– sprzęgieł.

Na szczególne uznanie zasługuje ich prostota obsługi. Warto dorzucić do tego niezawodność, trwałość i długość żywotność. Nie ma też problemów z ich swobodną konserwacją. Styki pomocnicze są skonstruowane w taki sposób, aby w krótkim czasie zasygnalizować użytkowników wszelkie zakłócenia napięcia. Dzięki temu można je skutecznie wyeliminować. Na rynku dostępne są modele przeznaczone do montażu wraz z wyłącznikami nadprądowymi. Z tego też względu warto przeanalizować swoje indywidualne zamiary i na tej podstawie dokonać finalnego zakupu.

Rodzaje styków pomocniczych

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rodzaje styków pomocniczych trzeba mieć pełną świadomość tego, że styki dzieli się przede wszystkim ze względu na ich konstrukcję. W tym przypadku mowa o stykach czołowych (montaż od góry) i bocznych (montaż po prawej lub lewej stronie). Niektóre styki można rozbudowywać. Nie jest to zbyt skomplikowany proces, ponieważ na styczniku wystarczy zamontować czołowy styk pomocniczy, a następnie zastosować kolejny styk (tyczy się to styków czołowych, jeśli są to natomiast styki boczne użytkownicy muszą dołączyć z boku styk boczny i następnie zabrać się za zamontowanie kolejnego styku bocznego). Najlepiej, gdy będą za to odpowiadać wykwalifikowani i obeznani w temacie fachowcy.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

–  Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

– Stycznik modułowy – co to jest, zasada działania, jak podłączyć?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco