Stycznik modułowy – co to jest, zasada działania, jak podłączyć?

30 maja 2022 0

Autor:

Stycznik modułowy to elektromagnetyczny łącznik, służący do sterowania urządzeniami elektrycznymi dużej mocy w sieciach jednofazowych lub trójfazowych w sposób ekonomiczny i bezpieczny. Stycznik modułowe stosowane są przede wszystkim w układach kontrolnych systemów grzewczych, oświetleniowych oraz wentylacyjnych. Jak działa stycznik modułowy? Jakie są ich rodzaje i specyfika? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Co to jest stycznik modułowy?

Stycznik modułowy to łącznik mechaniczny, który umieszcza się w skrzynkach modułowych, z możliwością zamontowania na szynie. Najważniejszym komponentem stycznika są bez wątpienia styki robocze, cewka oraz elektromagnes, które odpowiadają za prawidłowe działanie urządzenia.

Jeśli chodzi o zastosowanie styczników modułowych, służą one do zamykania i otwierania obwodów elektrycznych w normalnych warunkach pracy oraz w momencie wystąpienia przeciążeń. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa, a także wydajności pracy instalacji elektrycznych. Co więcej, styczniki modułowe wpływają na dłuższą żywotność instalacji, minimalizując przy tym ryzyko awarii.

Tym, co wpływa na bezawaryjną, a także długotrwałą pracę styczników modułowych, jest m.in. szerokie możliwości zastosowania, niewielki rozmiar, niskie zużycie mocy, odporność na wysoką częstość łączeń, styki wykonane z wysokogatunkowych materiałów, a także stabilność konstrukcji.

Styczniki modułowe – zasada działania

Działanie styczników modułowych bazuje na otwieraniu i zamykaniu obwodu przy pomocy elektromagnesu. W momencie, gdy na cewkę stycznika zadziała się napięciem o określonej wartości, styki zamkną się, co spowoduje zamknięcie obwodu, a w konsekwencji również załączenie prądu. Natomiast kiedy napięcie na cewce spadnie, a styki powrócą do pozycji wyjściowej i jednocześnie otworzą się, nastąpi otwarcie obwodu, a więc prąd zostanie odłączony.

Jakie zastosowanie ma stycznik modułowy?

Styczniki modułowe stosuje się przede wszystkim przy: obwodach silnikowych, urządzeniach modułowych, a także przy załączaniu grzałek, pomp, lamp, wentylatorów oraz syren. Ponadto styczniki modułowe stosowane są do łączenia głównych, silnoprądowych układów elektrycznych, np. silników elektrycznych.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje styczników modułowych

Styczniki modułowe dzieli się ze względu na liczbę styków, a przez to również ze względu na natężenie prądu, jakie potrzebne jest do zamknięcia obwodu. Biorąc pod uwagę te parametry, wyróżnia się:

– Styczniki jednomodułowe (17,5 mm; 1-polowe i 2-polowe) – są w stanie załączać obwody prądowe o obciążeniu 20A. Stosowane są przede wszystkim w instalacjach sterowania oświetleniem.

– Styczniki dwumodułowe (35 mm; 4-polowe) – ich znamionowe obciążenie wynosi zazwyczaj 25A kategorii AC1. Stosowane są do załączania urządzeń grzewczych, a także obciążeń rezystancyjnych oraz małoindukcyjnych lub nieindukcyjnych.

– Styczniki trzymodułowe (52,5 mm; 2-polowe i 4-polowe) – pozwalają na załączenie dużej liczby lamp wyładowczych, lamp sodowych, a także obciążeń indukcyjnych na poziomie 40-63A.

Jak podłączyć stycznik modułowy?

Styczniki modułowe montuje się analogicznie do montażu każdego innego sprzętu modułowego. Do zamontowanego na szynie stycznika należy podłączyć obwód oraz elementy dodatkowe do styków pomocniczych (o ile są one wymagane). Ponadto istnieje możliwość zweryfikowania, czy stycznik modułowy działa prawidłowo. W jaki sposób? Otóż w momencie, gdy na styki wejściowe zadziała się określonym napięciem, ich przełączenie powinno być słyszalne. Jeśli jest, to znaczy, że stycznik funkcjonuje w poprawny sposób.

Stycznik modułowy – jaki będzie najlepszy?

Rodzaj stycznika modułowego powinien być dostosowany do instalacji elektrycznej, stąd też, by wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na wartość, jaką jest prąd znamionowy. To kluczowy parametr, który wyróżnia styczniki modułowe. W oparciu o niego wybiera się styczniki jednomodułowe, dwumodułowe lub też trzymodułowe.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

–  Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Styk pomocniczy – co to jest, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco