Wiertło stożkowe stopniowe do metalu – budowa, zastosowanie, cena

8 stycznia 2021 0

Autor:

Wśród wszelkiego rodzaju wierteł do metalu oraz do blachy możemy znaleźć m.in. wiertło stożkowe stopniowe. Jest ono wykorzystywane do obróbki różnej grubości blachy. Ze względu na kształt wiertła, który przypomina choinkę, jest ono bardzo często nazywane wiertłem choinkowym. Inne, równie często spotykane nazwy to wiertło wielostopniowe, stopniowe lub stożkowe, a każda z nich ma związek z budową tego narzędzia.

Wiertło stożkowe stopniowe – co to jest?

Wiertła stopniowe, podobnie jak tradycyjne wiertła spiralne stanowią najchętniej wybierane rozwiązanie do obróbki metalu i blachy. Wynika to z funkcjonalności oraz efektywności tego narzędzia. Wiertło stożkowe stopniowe jest najczęściej stosowane do obróbki bardzo cienkich blach, a także blach stalowych, metalowych rur, jak również przedmiotów wykonanych z metali nieżelaznych.

Jednym z najważniejszych elementów wiertła stożkowego stopniowego jest kąt wierzchołkowy. Otóż odpowiada on za długość krawędzi skrawających. To znaczy, że im kąt jest mniejszy, tym długość krawędzi skrawających wiertła jest większa. Biorąc pod uwagę tę kwestię, podczas wiercenia otworów w wyjątkowo cienkich blachach należy używać wierteł o dużym kącie wierzchołkowym.

Warto mieć na uwadze fakt, że otwory wykonane przy pomocy wiertła stożkowego stopniowego często potrzebują dodatkowej obróbki. Konieczne może okazać się przeprowadzenie fazowania krawędzi czy usunięcie zadziorów.

Wiertła stożkowe stopniowe – budowa i zastosowanie

Wiertła stożkowe stopniowe mają charakterystyczną budowę geometryczną, czym różnią się on innych rodzajów wierteł. Zbudowane są z dwóch ostrzy. Pierwsze z nich, czyli ostrze dolne służy do nawiercania i wywiercania otworów. Można uznać, ze wysokość pierwszego ostrza wyznacza grubość blachy, jaka może być poddawana obróbce. Blacha powinna być równocześnie odrobinę cieńsza niż wysokość pierwszego ostrza.

Wiertła stożkowe są również zbudowane w taki sposób, że podczas pracy szybko uruchamiają kolejne dwa ostrza boczne, które ułożone są symetrycznie. Są to krawędzie skrawające w wiertłach stożkowych stopniowych. Ich działanie podobne jest to działania frezów. W sytuacji, gdy blacha jest nimi przewiercana na wylot, udział w wierceniu biorą tak naprawdę wyłącznie ostrza boczne.

Jednym z największych plusów wierteł stopniowych jest fakt, że się centrują i przez to umożliwiają wykonanie otworu bez dodatkowego nawiercania. Funkcjonalność ta pozwala na wiercenie w rurach. Warto dodać, że mimo tego, że powierzchnia rury jest obła, wiertło podczas pracy nie obsuwa się z niej.

Wiertło stożkowe stopniowe ma kształt stożkowy i wyfrezowaną średnicę stopni. Ze względu na taką konstrukcję wiertło może wykonywać otwory o wielu różnych średnicach. Każdy ze stopni wyposażony jest w cyfrowe oznaczenie średnicy. Wizualnie wiertła stożkowe stopniowe przypominają rząd połączonych ze sobą metalowych krążków, które ustawione są w kolejności od najmniejszego do największego, czyli układają się w stożek. Taka budowa wiertła pozwala na pominięcie etapu nawiercania przy tworzeniu otworów o konkretnej średnicy. Wiertło stopniowe służy także do rozwiercania oraz poszerzania otworów już istniejących.

Ile kosztuje wiertło stopniowe stożkowe?

Ceny wierteł stożkowych stopniowych rozpoczynają się od około 80 zł. Profesjonalne wiertła mogą zaś kosztować nawet do 700 zł. Czy istnieje jednak konieczność zakupu najdroższych wierteł? Niekoniecznie i wynika to z budowy oraz właściwości tego narzędzia. Co więcej, stosowanie jednego wiertła stożkowego pozwala na wykonanie kilku zadań, czyli centrowania, wiercenia nowych otworów oraz rozwiercania już istniejących. Jeśli więc szukasz wiertła do tych prac, koniecznie rozejrzyj się za wiertłami stożkowymi stopniowymi.

W innych naszych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła

Jak naostrzyć wiertło

Wiertło do kamienia

Wiertła do szkła

Wiertła do metalu

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco