Szlifierka wielofunkcyjna jaką kupić?

15 września 2020 0

Autor:

Szlifierka wielofunkcyjna jest to narzędzie bardzo praktyczne, ponieważ łączy w sobie funkcje kilku różnych sprzętów. Podstawowe warianty szlifierek wielofunkcyjnych mają oczywiście opcję szlifowania, a oprócz niej również cięcia czy polerowania. Istnieje jednak wiele więcej rodzajów szlifierek wielofunkcyjnych, które mają odmienne zastosowanie. Jak wybrać tę odpowiednią wersję i na co zwrócić uwagę przed zakupem multiszlifierki? Podpowiadamy!

Do czego służy szlifierka multifunkcyjna?

Jak wspominaliśmy, szlifierka wielofunkcyjna to bardzo praktyczne narzędzie o szerokim zastosowaniu. Ma mnóstwo możliwości, jednak konkretne zastosowanie zależy od wybranego modelu. Szlifierka multifunkcyjna przeznaczona jest m.in. do cięcia, czyszczenia, frezowania krawędzi, grawerowania, narzynania, nawiercania, ostrzenia, polerowania, przycinania, rzeźbienia, szlifowania, ścierania oraz żłobienia. To większość, lecz nie wszystkie funkcje, jakie może mieć Szlifierka wielofunkcyjna. Podstawowa wersja tego urządzenia ma zaś dwa główne zastosowania, czyli szlifowanie oraz polerowanie. Warto także nadmienić, że prace te mogą odbywać się na dwóch różnych zasadach, gdyż część szlifierek wielofunkcyjnych zbudowanych jest na wzór szlifierki oscylacyjnej, a część na wzór szlifierki kątowej.

Jeśli chodzi o multiszlifierkę rotacyjną, to swoją budową zbliżona jest do szlifierki kątowej, zaś jej ruch jest obrotowy. Będzie dobrym wyborem to prac precyzyjnych. Natomiast szlifierka oscylacyjna jest znacznie szybsza, ale przez to również mniej dokładna. Jej ruch jest zaś ruchem wahadłowym.

Każda ze szlifierek wielofunkcyjnych składa się z podłużnego uchwytu i obrotowego trzpienia z nakładkami wymiennymi. Wyglądem przypomina więc frezarkę, szlifierkę oraz wiertarkę. Dzięki dopasowaniu odpowiednich nakładek szlifierka wielofunkcyjna może pracować z rozmaitymi powierzchniami na różne sposoby. Szlifierka wielofunkcyjna to urządzenie niezwykle precyzyjne, dlatego sprawdzi się przy wielu pracach – zarówno tych remontowych czy wykończeniowych, jak również hobbystycznych czy artystycznych. Przyda się także każdemu majsterkowiczowi, który dla własnej przyjemności wykonuje różnego rodzaju prace amatorskie w przydomowym garażu. Dużym plusem szlifierki wielofunkcyjnej jest fakt, że ma niewielki rozmiar, dlatego też można nią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, a oprócz tego nie zajmuje dużo miejsca.

Jak zasilane są szlifierki wielofunkcyjne?

Szlifierki wielofunkcyjne zazwyczaj zasilane są prądem sieciowym. Dzięki temu mają dużą moc, a to sprawia, że świetnie radzą sobie z obróbką nawet bardzo twardych materiałów. Innym rozwiązaniem są multiszlifierki akumulatorowe. Choć mają mniejszą moc i są nieco droższe, na ich korzyść przemawia wygoda użytkowania. Nie trzeba martwić się o kable, a do tego bez problemu można dotrzeć nią nawet do trudno dostępnych miejsc. Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór szlifierki wielofunkcyjnej zasilanej sieciowo, nie zapomnij kupić przedłużacza, który bez wątpienia przyda się podczas pracy z tym urządzeniem.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze: szlifierka zasilana sieciowo czy akumulatorowo. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Jeśli wiesz, że szlifierka wielofunkcyjna będzie przez Ciebie używana głównie na zewnątrz, z pewnością lepszą opcją okaże się wersja akumulatorowa. Nie ma co ukrywać, zasilanie sieciowe rodzi ograniczenia w postaci kabla. Nie dość, że przez to często uniemożliwia on szlifierce pracę w trudno dostępnych miejscach, to z tego również powodu wymaga ona stałego podłączenia do źródła prądu.

Jeśli planujesz zakup szlifierki wielofunkcyjnej akumulatorowej, koniecznie wybierz taką, która wyposażona jest w baterię litowo-jonową. Dlaczego? Przede wszystkim wolniej traci ładunek, kiedy nie jest w użytku, a do tego jest trwalsza. Dobrym wyborem są także szlifierki akumulatorowe z dwom wymiennymi akumulatorami, dzięki czemu można będzie zaoszczędzić wiele czasu podczas pracy.
Warto także pamiętać, że szlifierki akumulatorowe nie są przeznaczone do obróbki twardych materiałów, a to dlatego, że ich moc jest po prostu mniejsza. Wybiera się je więc do lżejszych prac, gdyż są wygodniejsza i praktyczniejsze. Można nimi pracować wszędzie – bez konieczności korzystania ze źródła prądu.

Moc szlifierki wielofunkcyjnej – jak ją dobrać?

Standardowe szlifierki wielofunkcyjne o uniwersalnym zastosowaniu mają zwykle moc na poziomie ok. 170-180 W. Jest to w pełni wystarczający zakres, jeśli chodzi o tego typu urządzenia. Nie jest ani za duża, ani za mała. Chyba że potrzebujesz szlifierki do zastosowań profesjonalnych. W takim wypadku konieczne będzie zainwestowanie w lepsze urządzenie.

Przede wszystkim przed wyborem szlifierki multifunkcyjnej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich prac będzie ona wykorzystywana. Choć jest to urządzenie o wielu zastosowaniach, można jednak oszacować, z jakimi materiałami będzie na co dzień pracować. Dzięki temu dobór mocy urządzenia nie będzie stanowił problemu. Działa to bowiem na podobnej zasadzie, jak z innymi elektronarzędziami, takimi jak chociażby wiertarka. Im jest mocniejsza, tym twardszy materiał będzie można nią obrobić. Do kamienia lepszym wyborem będzie mocniejsza szlifierka, zaś do drewna z powodzeniem wystarczy standardowa. Warto się zatem zastanowić, czy częściej będzie ona pracowała z twardymi czy miękkimi materiałami. Niekiedy nie da się tego stwierdzić jednoznacznie. Wtedy oczywiście lepszym wyborem będzie mocniejszy sprzęt, ponieważ poradzi sobie on zarówno z miękkimi, jak również twardymi materiałami.

Szlifierka wielofunkcyjna jaką kupić?

Istnieje kilka kluczowych aspektów, którymi warto kierować się przy wyborze szlifierki wielofunkcyjnej. Mimo że każda szlifierka wielofunkcyjna jest innym urządzeniem i teoretycznie trudno porównać ze sobą poszczególne modele, to jest kilka kwestii pomocnych przy wyborze. Oto one:

Masa – najmniejsze szlifierki akumulatorowe ważą około 250 g. To bardzo niewiele, dlatego też wygodne się nimi pracuje. Z kolei te zasilane do sieci są już nieco większe i w zależności od specyfiki i budowy mogą ważyć około 600-800 g. Choć nie jest to dużo, przy dłuższej pracy można odczuć, że praca z takim urządzeniem jest dosyć ciężka.

Regulacja prędkości obrotowej – pozwoli zaoszczędzić energię, a także umożliwi proste i szybkie dopasowywanie parametrów pracy do rodzaju materiału poddawanego obróbce. Niektóre modele szlifierek wielofunkcyjnych posiadają regulację w zakresie 1000-2500 obrotów/min. Jednak znacząca większość urządzeń pracuje w dużo mniejszym zakresie prędkości obrotowych i często nie posiada opcji samodzielnej regulacji.

Podświetlenie – coraz więcej modeli szlifierek wielofunkcyjnych wyposażonych jest we wbudowaną diodę LED, której zadaniem jest doświetlenie miejsca pracy. To naprawdę świetna opcja, która wpływa nie tylko na precyzję, ale także bezpieczeństwo podczas szlifowania.

Worek na pył – takie rozwiązanie pojawia się najczęściej w szlifierkach multifunkcyjnych, które przypominają szlifierki oscylacyjne. Jest to bardzo praktyczna opcja, ponieważ szlifierki produkują bardzo dużo pyłu podczas pracy, który utrudnia wykonywanie swoich zadań. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczne stałe porządkowanie swojego stanowiska pracy.

Zestaw – szlifierki wielofunkcyjne często sprzedawane są w zestawach szlifierek. Czasem są one większe, czasem mniejsze. W takim komplecie można znaleźć różnorodne narzędzia i akcesoria. W tych najmniejszych jest ich zwykle kilkanaście sztuk, w średnich od 40 do 60, a w dużych nawet do 200 sztuk. Choć ceny największych zestawów zwykle są najkorzystniejsze, nie jest konieczne kupowanie takiego obszernego kompletu, jeśli wiesz, że będziesz korzystać z maksymalnie kilku akcesoriów.

Zapraszamy do przeczytania:

Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

Szlifierka stołowa – opinie, jaką kupić?

Szlifierka taśmowa – rodzaje, jak działa, zastosowanie

Tarcze polerskie – co to jest i do czego służą?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco