Szlifierka taśmowa – rodzaje, jak działa, zastosowanie

8 października 2019 0

Autor:

Narzędzie przydatne dla każdego majsterkowicza to na pewno szlifierka taśmowa. Warto poznać jej najważniejsze rodzaje i funkcje, aby dokonać dobrego wyboru w sklepie z narzędziami.

Jak działa szlifierka taśmowa?

Szlifierka taśmowa to narzędzie pozwalające obrabiać materiał o różnym stopniu twardości. Np. drewno oraz metal. Jest idealne do wygodnego szlifowania dużych i płaskich powierzchni, ale można ją także wykorzystać do pracy przy powierzchniach lekko wypukłych. Umieszcza się na niej papier ścierny, a wprawiona w ruch szlifierka pilnuje, aby przesuwał się równomiernie po powierzchni. Obrabianie wybranego obszaru odbywa się z dużą mocą i ciągle w tym samym kierunku. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia żłobień. Szlifierka taśmowa ma szeroką stopę, co gorzej sprawdza się w przypadku chęci wyszlifowania narożników. Tutaj trzeba będzie wspomóc się dobrą szlifierką oscylacyjną.

Rodzaje i najważniejsze parametry szlifierki taśmowej

Zazwyczaj sklepy oferują dwa główne typy tych narzędzi, wyróżnione ze względu na budowę i mobilność. Jest szlifierka taśmowa ręczna oraz stacjonarna. Pierwszy typ, jak sama nazwa wskazuje, trzymamy w ręku i możemy przenosić zgodnie z potrzebą. Z kolei szlifierka taśmowa stacjonarna jest bardzo stabilna i umieszczana na stole roboczym, co zapewnia lepszą precyzję obróbki.

Wybierając szlifierką taśmową musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy parametry: wymiary taśmy, prędkość przesuwania taśmy oraz typ zasilania. Oczywistością jest, że im szerszą szlifierkę wybierzemy, tym większy będzie jej obszar pracy. To z kolei skraca czas obróbki dużych połaci materiału. Standardowe szerokości taśmy szlifierskiej to 6-10 cm. Na efektywność pracy wpływa z kolei prędkość przesuwu taśmy. Warto także wiedzieć, że do wyboru mamy nie tylko elektryczne szlifierki taśmowe, ale również pneumatyczne, które pracują nieco ciszej.

Szlifierka taśmowe – dodatkowe możliwości

W sytuacjach, kiedy potrzebujemy szlifierki taśmowej do profesjonalnych lub specjalnych zastosowań, producenci narzędzi oferują nam modele wzbogacone o dodatkowe funkcje. Na przykład system odsysania pyłu będzie zbierał go na bieżąco, dzięki czemu pole robocze będzie czystsze i lepiej widoczne. Warto zwrócić uwagę także na elektroniczny wybór prędkości przesuwu, dzięki któremu będziemy mogli dokładnie dobrać prędkość szlifowania pod konkretny rodzaj materiału. Z kolei funkcja pracy na mokro umożliwi zastosowanie specjalnego papieru ściernego. Ciekawym rozwiązaniem jest także automatyczne napinanie taśmy, co oszczędzi nam ręcznego napinania za pomocą pokręteł. Warto także zainteresować się szlifierkami taśmowymi wyposażonymi w ramkę szlifierską umożliwiającą delikatne podniesienie taśmy, dzięki czemu papier ścierny nie będzie ściśle przylegał do obrabianej powierzchni.

W kolejnym artykule opisaliśmy:

Szlifierka wielofunkcyjna jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco