Szlifierka stołowa – opinie, jaką kupić?

21 kwietnia 2020 0

Autor:

Szlifierka stołowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia warsztatu każdego majsterkowicza. Jest to bowiem bardzo wszechstronne urządzenie, które przydaje się przy wielu pracach. Umożliwia na przykład nadawanie kształtów powierzchniom, ale nie tylko. Szlifierka stołowa jest naprawdę wygodna w użytku, znacznie bardziej od tradycyjnych narzędzi.

Do czego stosuje się szlifierki stołowe?

Szlifierka stołowa jest to narzędzie, które pozwala w prosty sposób naostrzyć powierzchnie, które uległy stępieniu. Dotyczy to na przykład noży w kosiarkach czy też wierteł. Co więcej, sprawdzi się również podczas prac ręcznych, które wymagają precyzji, czyli na przykład czyszczenie metalu lub polerowanie go na wysoki połysk. Szlifierka stołowa to dobry wybór także w przypadku, gdy na co dzień wykonujesz obróbkę wykończeniową. Z pomocą odpowiednio dobranych narzędzi osiągniesz naprawdę zadowalające efekty, a do tego powierzchnia po obróbce będzie wyjątkowo gładka.

Szlifierka stołowa – na jaką się zdecydować?

Szlifierki stołowe występują w naprawdę rozmaitych wariantach. Z tego powodu wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania dla siebie. Jak zatem ułatwić sobie wybór szlifierki? Otóż dobrze jest uprzednio odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które zweryfikują to, jakiego urządzenia potrzebujesz. Co warto zatem wiedzieć przed zakupem szlifierki stołowej? Dowiesz się z dalszej lektury naszego poradnika.

Szlifierka stołowa a rodzaje tarcz – do czego służą?

Tarcze do szlifierki stołowej mogą być wykonane z różnych rodzajów kamienia, dlatego warto się zastanowić, jaki będzie Ci potrzebny i najlepiej sprawdzi się podczas prac, które wykonujesz. Jest to naprawdę ważne, ponieważ każdy kamień nadaje się do wykonywania nieco innych zadań. Zastosowany materiał, czyli ścierniwo może obejmować np. elektrokorund zwykły o 95% czystości, elektrokorund półszlachetny o 97% czystości, elektrokorund szlachetny (elektrokorund biały) o 99% czystości, elektrokorund chromowy, elektrokorund cyrkonowy, węglik krzemu czarny o 98% oraz węglik krzemu zielony o 99% czystości. Warto mieć na uwadze fakt, że elektrokorundy świetnie sprawdzają się podczas szlifowania stali o różnych typach i twardościach. Stosuje się je także podczas pracy nad stopami brązu, a także innymi wysokociągliwymi materiałami. Natomiast węglik krzemu to dobry wybór dla tych osób, które pracują z wyższymi częstotliwościami oraz dla których ważne jest wyeliminowanie ryzyka powstawania przypaleń. Ważnym parametrem jest również granulacja, która wskazuje, jaka jest grubość ziaren wykorzystanych do stworzenia ściernicy, jak również twardość i typ spoiwa.

Jaki rozmiar powinna mieć tarcza do szlifierki stołowej?

W przypadku wyboru tarczy do szlifierki stołowej należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar tarczy, ale również na rozmiar otworu. Jeśli zostanie ona źle dopasowana lub nieodpowiednio zamontowana, nie spełni w 100% swojej funkcji i nie zagwarantuje zadowalających efektów. Nieodpowiednia tarcza będzie także głośno pracowała. Podczas użytkowania słyszalne będą trzaski i bicie.

Najlepsza szlifierka stołowa – jaką kupić?

Pojęcie najlepszej szlifierki stołowej jest względne i zależy przede wszystkim od jej użytkownika oraz jego oczekiwań. Nie każdemu bowiem będzie potrzebna profesjonalna szlifierka za kilka tysięcy złotych. Jeśli jesteś amatorem majsterkowania, zdecydowanie wystarczy Ci podstawowy model, który nie nadszarpnie Twojego budżetu. Na szczęście producenci narzędzi oferują bogatą paletę rozwiązań w kwestii szlifierek stołowych, dlatego każdy będzie w stanie wybrać urządzenie odpowiednie dla siebie.

W innym artykule opisaliśmy

Szlifierka wielofunkcyjna jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco