Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

30 sierpnia 2019 0

Autor:

Szlifowanie to jeden z ostatnich etapów przy pracy w drewnie. Jest naprawdę bardzo ważnym momentem w całym procesie obróbki i po prostu nie można go ominąć. Jeśli więc podejmujesz się zajęć stolarskich, na pewno przyda Ci się solidna szlifierka, która pomoże wygładzić powierzchnię drewna i przygotować ją do malowania. Bardzo często narzędzie to wykorzystywanie jest do odnawiania mebli, ponieważ ułatwia usuwanie lakieru, starych warstw farby czy politury.

Prac, do których wykorzystywana jest szlifierka, nie warto wykonywać ręcznie. Lepiej zainwestować w porządne urządzenie, które zaoszczędzi wiele czasu i energii. Na rynku znajdziesz różne rodzaje szlifierek, dzięki czemu dopasujesz sprzęt do swoich potrzeb. Najpopularniejsze są dziś szlifierki oscylacyjne, taśmowe, tarczowe, a także cykliniarki. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Zachęcamy do lektury: rodzaje szlifierek i ich zastosowanie.

Rodzaje i zastosowanie szlifierek

Szlifierka taśmowa ręczna

Jest to dość ciężkie urządzenie, jednak nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wydajność. Świetnie sprawdza się do zgrubnego szlifowania – szczególnie, jeśli mowa o dużych powierzchniach. Jest także odpowiednim urządzeniem, jeśli chcesz zetrzeć stare powłoki lakiernicze. Konieczne jest tylko zwracanie uwagi, by podczas pracy nie zeszlifować za dużo materiału, ponieważ taki uszczerbek będzie widoczny i trudny do naprawienia.

Rys. Szlifierka taśmowa TC-BS 8038 czerwona EINHELL

Szlifierka oscylacyjna

Jest to urządzenie precyzyjniejsze od wspomnianej wcześniej szlifierki taśmowej ręcznej. Co więcej, charakteryzuje się małą wagą, a także dużą funkcjonalnością. Znajdziesz je w różnych kształtach (okrągłe, trójkątne, a także na podstawie prostokąta). Różnica polega na sposobie mocowania papieru ściernego. Warto pamiętać, że do okrągłych oraz trójkątnych niezbędne będzie użycie specjalnych arkuszy, które są zaczepiane na rzepy. Z kolei w przypadku szlifierek posiadających prostokątną podstawę papier przyczepia się specjalnymi zatrzaskami.

Szlifierka oscylacyjna 320W115x230mm reg.obr DWT

Szlifierka stołowa

Szlifierki stołowe (lub inaczej stacjonarne) charakteryzują się uniwersalnością. Posiadają wiele praktycznych funkcjonalności. Wśród nich najpopularniejsze są listwy służące do regulacji kąta szlifowania danego elementu, a także wałki, które umożliwiają szlifowanie trudno dostępnych krawędzi. Można ich z powodzeniem używać do szlifowania połączeń kątowych, jak i elementów wykonywanych na wymiar.

Szlifierka stołowa SS150250 BEST

Cykliniarka

Uważana jest za narzędzie do wykonywania zadań specjalistycznych. Przeznaczona jest przede wszystkim do odnawiania podłóg. Zadaniem cykliniarek jest usunięcie starej warstwy materiału na całej powierzchni przy zachowaniu jednakowego poziomu.

Szlifierka taśmowa sterowana cyfrowo

Takie urządzenie znajdziesz w dużych fabrykach, gdzie przeznaczone jest do szlifowania elementów na wymiar. Jest to urządzenie niebywale precyzyjne, ponieważ wykonuje swoją pracę z dokładnością do dziesiątych milimetra. Wyposażone są zwykle w pasy ścierne o zróżnicowanej grubości. Przepuszczając materiał przez szlifierkę taśmową otrzymujesz gładki element, który nie wymaga już żadnej innej obróbki.

W innym artykule opisaliśmy

Jak szlifować drewno

Szlifierka stołowa opinie

Szlifierka wielofunkcyjna jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco