Śruby imbusowe – wymiary, rodzaje, zastosowanie

5 stycznia 2023 0

Autor:

Śruby imbusowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Często można je zaobserwować w szeroko pojętym przemyśle, ale też w domach i mieszkaniach. Zdecydowanie najchętniej wykorzystywane są śruby z łbem stożkowym lub walcowym, chociaż równie dobrze potencjalni inwestorzy mogą postawić na modele bez łba (z sześciokątnym gniazdem). Jeśli użytkownicy chcą z nich prawidłowo korzystać potrzebują do tego klucza imbusowego (wkręcanie i wykręcanie śrub). Co warto wiedzieć o śrubach imbusowych i jakie są ich podstawowe wymiary?

Rodzaje śrub imbusowych

Jak już zostało wspomniane, śruby imbusowe można podzielić na kilka różnych rodzajów. Po jaki rodzaj śrub imbusowych sięga się najczęściej? Jest to zależne m.in. od potrzeb użytkowników, ale też od miejsc, w których takie śruby będą wykorzystywane. Najpopularniejsze rodzaje śrub imbusowych to:

– śruby z łbem walcowym,

– śruby z łbem stożkowym,

– śruby z łbem cylindrycznym,

– śruby z wycięciem kwadratowym,

– śruby z wycięciem sześciokątnym,

– śruby z wycięciem ośmiokątnym.

Jeśli chodzi o to z jakiego materiału wykonuje się śruby imbusowe, warto wspomnieć przede wszystkim o stali (nierdzewnej A2, kwasoodpornej A4 lub węglowej). Dzięki temu śruba imbusowa jest solidna, trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Śruba imbusowa charakteryzuje się długą żywotnością. Śruby imbusowe powinny być odporne na korozję oraz szkodliwe działanie wody, szczególnie jeśli stosuje się je na zewnątrz budynków. Alternatywą dla stali są poliamidy.

Wymiary śrub imbusowych

Znając już podstawowe rodzaje śrub imbusowych, warto przejść do ich wymiarów. Jeśli chodzi o wymiary śrub imbusowych trzeba wziąć pod lupę przede wszystkim:

– średnicę nominalną gwintu,

– średnicę łba śruby,

– długość gwintu,

– wysokość łba śruby,

– długość boku wewnętrznego sześciokąta.

Dzięki znajomości długości boku wewnętrznego sześciokąta, użytkownicy z łatwością dobiorą odpowiedni klucz do posiadanych śrub imbusowych. Wymiary śrub imbusowych można sobie sprawdzić w ogólnodostępnych katalogach sklepowych (stacjonarnie lub też przy pomocy sieci internetowej). Istotne jest to, aby sprawdzić, czy podane wymiary spełniają aktualne normy. Na co zwracać szczególną uwagę? Na skróty PN (spełnienie wymogów ustanowionych przez polskie prawo), DIN (zgodność z normami przedstawionymi przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny) oraz ISO (normy obowiązujące na arenie międzynarodowej).

Śruby imbusowe – czym się wyróżniają i jakie mają zastosowanie?

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie, gdzie najczęściej stosuje się śruby imbusowe? Śruba imbusowa cieszy się sporym uznaniem wśród przedstawicieli zakładów przemysłowych. Sięga się po nie m.in. przy produkcji maszyn oraz urządzeń przemysłowych, rowerów czy też w przemyśle meblowym. Trudno byłoby sobie wyobrazić zakup mebli do samodzielnego montażu, bez dołączonych śrub imbusowych. Oczywiście będą one umiejętnie dobrane, tak aby zainteresowane osoby nie miały żadnych trudności ze skręceniem mebli, np. do salonu, sypialni, pokoju gościnnego czy też pomieszczenia urządzanego dla dziecka.

W dzisiejszych czasach bardzo często można zauważyć estetycznie i schludnie wykończone śruby imbusowe, które pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale też dekoracyjną. Najważniejszą informacją dla potencjalnych użytkowników jest to, że kupuje się je nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale też przez sieć internetową. To dużo wygodniejsze i szybsze rozwiązanie, zwłaszcza dla zapracowanych osób, którym zależy na czasie. Na szczęście taka śruba imbusowa nie należy do najdroższych elementów. Czy śruby imbusowe mają jakieś wady? Warto wspomnieć w tym miejscu o tym, że w pustej przestrzeni gniazda mogą się gromadzić liczne zanieczyszczenia i woda.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o śrubach imbusowych?

Zebrane powyżej informacje sprawią, że mniej doświadczone osoby udanie przygotują się do zakupu wysokiej klasy śrub imbusowych, a dodatkowo będą wiedzieć, po jakie odmiany mają sięgać, gdzie mogą je stosować i na jakie oznaczenia zwracać szczególną uwagę. Śruby imbusowe to nic innego, jak elementy złączne gwintowane, które ściśle współpracują z wkrętami, nakrętkami czy też podkładkami. Czemu są obecnie tak popularne? Przede wszystkim dlatego, że śruby imbusowe zajmują niewiele miejsca, łatwo można je przechowywać i są proste oraz bezpieczne w obsłudze (użyciu).

W kolejnych artykułach:

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Rodzaje śrub

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco