Podstawowe rodzaje śrub

19 października 2021 0

Autor:

Śruba to taki produkt, który ma za zadanie połączyć ze sobą dwa elementy. Warto wiedzieć, że istnieją rozmaite połączenia śrubowe. Najczęściej stosowane są śruby zwykłe. W tym przypadku ma to ścisły związek ze ściskającym działaniem nakrętki oraz łba śruby na łączone elementy. Oprócz tego połączenia należy wspomnieć o wersji pasowanej (śruba jest zabezpieczana przed wypadnięciem przy pomocy nakrętki) i dociskowej (istotną rolę pełni tutaj nacięty gwint). Rodzaje śrub można podzielić m.in. ze względu na rozmiar, kształt łba, rodzaj i długość gwintu, ale też zakończenie.

Rodzaje śrub ze względu na kształt łba

Istotne znaczenie w podziale śrub ma niewątpliwie kształt łba. Chodzi tutaj o wyróżnienie przynajmniej kilkunastu różnych rodzajów śrub, które można później wykorzystać w warunkach garażowych, magazynowych, warsztatowych czy też domowych.

Rysunek 1 Rodzaje śrub

Bardzo popularnymi odmianami śrub ze względu na rodzaj pod kątem kształtu łba są:

– śruby z łbem sześciokątnym – uważane za jedne z najbardziej wytrzymałych, solidnych i trwałych. Zazwyczaj są stosowane przy tych łączeniach, które są szczególnie narażone na bardzo duże obciążenia,

– śruby skrzydełkowe – wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest regulowanie elementów,

– śruby z oczkami lub uszami – korzysta się z nich głównie przy mocowaniu lin i elementów zabezpieczających (np. siatek),

– śruby z łbami stożkowymi – pełnią nieocenioną rolę w branży meblarskiej, m.in. przy skręcaniu desek.

To zdecydowanie najbardziej znane śruby w tej kategorii, chociaż nie powinno się zapominać o kilku innych odmianach, w tym o: śrubach z łbami trójkątnymi, czworokątnymi, grzybkowymi, młoteczkowymi, walcowymi i kulistymi. Wiele zależy od charakteru wykonywanych zleceń i branży, w której takie śruby będą wykorzystywane.

Inny rodzaj śruby

Podział śrub ze względu na kształt łba to zaledwie jeden z podziałów, z którym można się spotkać w dzisiejszych czasach. Ponadto śruby mogą mieć gwinty na całej swojej długości lub tylko na części. Śruby mogą posiadać elementy dodatkowe. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. o noskach i wieńcach. Na samym początku zainteresowani muszą zapoznać się z charakterem zaplanowanych prac, a w razie potrzeby poprosić o pomoc prawdziwych fachowców. Istotnym kryterium podziału jest również zakończenie śruby i gniazdo. Wyróżnia się gniazda sześciokątne, ale też rowki i wgłębienia krzyżowe. Jeśli chodzi o zakończenie śrub warto przyjrzeć się bliżej takim odmianom, jak: ścięte, wgłębione, stożkowe i soczewkowe. Coraz częściej zamiast zakończeń występują czopy (płaskie, soczewkowe lub walcowe).

Wszystkie rodzaje śrub dostępne są w sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach:

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Śruba pociągowa – Acme czy trapezowa?

Śruby imbusowe – wymiary, rodzaje, zastosowanie

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco