Spawarka inwertorowa – jaką kupić?

26 maja 2020 0

Autor:

Spawarka inwertorowa to złożone urządzenie, które jest znacznie bardziej zaawansowane od spawarki transformatorowej. Choć idzie za tym wyższa cena, spawarka inwertorowa jest naprawdę bardzo funkcjonalnym narzędziem, które wyróżnia się wieloma zaletami. Świetnie radzi sobie przy pracy z gorszej jakości elektrodami, nie jest wrażliwa na spadek napięcia, a do tego jest naprawdę bezawaryjna i wyjątkowo trwała.

Spawarki inwertorowe są chętnie stosowane zarówno przez profesjonalistów, jak również amatorów, gdyż są to urządzenia wielofunkcyjne, odpowiednie dla każdego. Zastanawiasz się, jaką spawarkę wybrać i czym kierować się przy zakupie? W poniższym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury!

Jaka spawarka inwertorowa – wybieramy amperaż

Amperaż to bez wątpienia najważniejszy parametr w każdej spawarce inwertorowej (i nie tylko). Im wyższy amperaż posiada urządzenie, tym grubsze tworzywa można będzie nim spawać. Można więc powiedzieć, że wraz ze wzrostem amperażu, rośnie stopień uniwersalności spawarki inwertorowej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że mocniejsze sprzęty będą również droższe i bardziej zaawansowane, a przecież nie każdy amator spawania będzie potrzebował od razu urządzenia z najwyższej półki. Na jaki amperaż w spawarce warto się zatem zdecydować?

160 A – jest to amperaż, który sprosta jedynie cienkim kątownikom oraz małym łączeniom przedmiotów wykonanych z drutu. Z trudem poradzi sobie zaś z przyspawaniem zawiasów i podobnymi pracami.

250 A – ten amperaż poradzi sobie ze znaczącą większością prac, także z budową konstrukcji na grubych kątownikach. Spawarki inwertorowe o tym amperażu mają naprawdę dużą moc, co daje dużo większe możliwości zastosowania urządzenia.

Powyżej 250 A – spawarki inwertorowe o tym amperażu służą głównie do zastosowań profesjonalnych. Do prac amatorskich są zbyt zaawansowane, a przy tym bardzo drogie. W przypadku hobbystów lub amatorów majsterkowania zdecydowanie lepiej sprawdzi się spawarka 250 A.

Jaką spawarkę inwertorową czy transformatorową kupić?

Zarówno spawarki inwertorowe, jak również transformatorowe wykonują te same zadanie. Ich odmienne nazwy wskazują na budowę wewnętrzną. Różnice w tych dwóch urządzeniach to przede wszystkim cena. Spawarki transformatorowe są tańsze od inwertorowych. Mają też prostszą budowę, dzięki czemu – przy odpowiednich umiejętnościach – można ją naprawić samodzielni. Nie warto jednak robić tego w trakcie trwania okresu gwarancyjnego, ponieważ zerwanie plomb w urządzeniu wiąże się z utratą gwarancji. Co więcej, spawarki inwertorowe są odporne na wahania parametrów prądu sieciowego. Oznacza to, że wytrzymują nawet bardzo duże zmiany energii elektrycznej w odróżnieniu od spawarek transformatorowych.

 

Spawarka inwertorowa Weldman ARC-215

Rodzaje spawarek inwertorowych

Spawarki inwertorowe dzielą się na trzy rodzaje urządzeń – podobnie zresztą jak spawarki transformatorowe. Oto typy spawarek inwertorowych:

Spawarki inwertorowe MIG-MAG – w przypadku tych urządzeń spawanie odbywa się w otulinie gazowej. Technika ta umożliwia pracę z różnego rodzaju materiałami, także z aluminium. Warto jednak pamiętać, że jakość spoin może nie być najlepsza.

Spawarki inwertorowe MMA – do tych sprzętów stosowane są elektrody otulone. Warto jednak pamiętać, że w procesie spawania powstaje sporo żużlu, który osadza się na spawanych przedmiotach, dlatego trzeba go od razu usunąć. Mimo wszystko przez wytwarzającą się masę spoina nie jest w 100% perfekcyjna i estetyczna, jednak nie zawsze stanowi to problem. Spawarki inwertorowe MMA doskonale sprawdzą się podczas spawania w trudno dostępnych miejscach.

Spawarki inwertorowe TIG – ten rodzaj spawarek umożliwia uzyskanie naprawdę estetycznych i równych spoin, a to wszystko dzięki elektrodom nietopliwym. Spawarki TIG doskonale radzą sobie przy spawaniu wysokostopowej stali oraz aluminium. Warto pamiętać, że każda spawarka inwertorowa TIG może pracować również w trybie MMA, co jest bez wątpienia ogromną zaletą tego typu urządzeń.

Jaka dobra spawarka inwertorowa do domu?

Spawarka inwertorowa to urządzenie dosyć drogie, a najtańsze z nich kosztują do około 1000 zł. Tego typu sprzęty mają jednak mały amperaż. Mimo wszystko wśród nich można znaleźć naprawdę dobre rozwiązania od znanych i cenionych producentów. Kupując spawarkę inwertorową warto zastanowić się, jakie prace będą wykonywane z jej pomocą.

Najpopularniejszą opcją są oczywiście spawarki MMA, a najrzadziej – TIG, ale nie ze względu na jakość, ale wysoka cenę. Wybierając konkretny model spawarki dobrze jest sprawdzić także ceny elektrod, gdyż w przypadku niektórych rodzajów spawarek elektrody są naprawdę drogie. Im wyższa jest ich jakość, tym wyższa będzie oczywiście również cena. Na koniec kilka słów o okresie gwarancyjnym. Zwykle w przypadku spawarek inwertorowych gwarancja jest dwuletnia, jednak niektórzy producenci oferują przedłużenie gwarancji. Warto rozważyć tę opcję, gdyż naprawa zaawansowanych spawarek inwertorowych jest trudna, czasochłonna i droga.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Spawarka – rodzaje i zastosowanie

rodzaje i zastosowanie elektrod.

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Drut spawalniczy – rodzaje i jaki wybrać?

Co to jest napawanie?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco