Klej do plastiku – jaki mocny i dobry kupić?

29 maja 2020 0

Autor:

Na rynku znajdziesz duży wybór klejów do plastiku. Każdy rodzaj ma nieco inne zastosowanie. Aby stworzone za jego pomocą łączenie było trwałe i skuteczne, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego preparatu. Jaki klej do plastiku wybrać? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Dobry klej do plastiku

Kleje uniwersalne do plastiku cieszą się bez wątpienia największą popularnością wśród wszystkich innych opcji. Nic dziwnego, umożliwiają bowiem łączenie różnego rodzaju tworzyw sztucznych, a przede wszystkim: winylu, nylonu, polietylenu (PE), polipropylenu (PP), pleksiglasu, PCW oraz ABS. Te kleje mogą być stosowane również do innych materiałów, np. metali (w tym stali oraz aluminium), drewna, gumy, papieru, tektury, ceramiki, skóry, a także tkanin. Za pomocą jednego kleju można więc naprawić wiele różnych przedmiotów bez konieczności inwestowania w specjalistyczne rozwiązania.

Podczas używaniu kleju do plastiku należy zachować wszelkie środki ostrożności, gdyż produkt tego typu ma bardzo silne działanie. Przed użyciem należy się koniecznie zapoznać z instrukcją użytkowania oraz zaleceniami producenta. Szczególnie istotne są wskazania do zastosowania konkretnego rodzaju kleju, gdyż część klejów nie nadaje się do użycia na przykład na szkle, teflonie, piance czy miękkiej skórze. Niektóre preparaty nie sprawdzą się także w przypadku klejenia przedmiotów przeznaczonych do przechowywania gorących cieczy. Weź to pod uwagę przed zakupem kleju.

Mocne kleje do plastiku – rodzaje i zastosowanie

Wśród klejów do plastiku można wyróżnić cztery główne rodzaje. Są to:

Kleje płynne – to proste w użyciu preparaty, które są chętnie wykorzystywane zarówno przy pracach domowych, jak również profesjonalnych. Kleje mogą być na bazie wody albo z rozpuszczalnikami. Zarówno jedne, jak i drugie działają podobnie. Gdy preparat jest nakładany na powierzchnię, następuje stopniowe odparowywanie wody lub rozpuszczalnika, a następnie klej zasycha, łącząc ze sobą elementy. Kleje płynne najlepiej sprawdzają się do klejenia materiałów porowatych, gdyż to właśnie te nierówności umożliwiają odparowanie wody lub rozpuszczalnika. Znacząca większość tworzyw sztucznych ma jednak powierzchnię gładką, dlatego niemożliwe byłoby przyklejenie ich za pomocą płynnego kleju. Co więcej, byłoby to dość niebezpieczne i wymagałoby zastosowanie odpowiednich środków ostrożności, co nie jest łatwe do uzyskania w warunkach domowych.

Kleje reakcyjne – dzielą się one na dwa rodzaje:

– Kleje jednoskładnikowe – są to mieszanki gotowe do użycia. Aplikuje się je bezpośrednio na klejoną powierzchnię i nie wymagają wcześniejszego mieszania z wodą czy aktywatorem. Są wygodne w użyciu, a przy tym bardzo praktyczne. Warto jednak pamiętać, że mają krótki czas przydatności do użycia.

– Kleje dwuskładnikowe – jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch składników, które należy połączyć przed użyciem. Pierwszy z nich to zazwyczaj żywica epoksydowa, a drugi – utwardzacz aminowy. Składniki są przygotowane w odpowiednich proporcjach. Ta dwuskładnikowa forma zapewnia świetną przyczepność i doskonałą jakość klejenia. Można nakładać kilka warstw tego kleju, jednak warto mieć na uwadze, że im większa jest warstwa, tym dłuższy będzie czas wiązania kleju.

Kleje kontaktowe – są bardzo proste w zastosowaniu, przez co mają wielu zwolenników. Są używane zarówno w warunkach domowych, jak i przy profesjonalnych pracach. Możesz kupić klej kontaktowy z utwardzaczem lub bez niego. Oba mają podobne zastosowanie i taki sam sposób aplikacji. Klej nakłada się na jedną albo wszystkie powierzchnie. Następnie trzeba odczekać około 15 minut, by klej wstępnie wysechł. Potem dociska się klejone elementy do siebie za pomocą ścisków i czeka, aż preparat zwiąże. Po tym czasie można już zdjąć ściski i odczekać, aż klej całkowicie wyschnie. Warto pamiętać, że kleje kontaktowe do plastiku mają w składzie substancje toksyczne, dlatego podczas pracy z tymi preparatami konieczne jest zastosowanie wszelkich środków ostrożności, które wskazane są zawsze w instrukcji. Producenci najczęściej piszą o unikaniu kontaktu ze skórą, o niewdychaniu oparów, a także o stosowaniu kleju w pomieszczeniach wentylowanych lub na zewnątrz.

Kleje topliwe – są to produkty o formule jednoskładnikowej, które wyróżniają się krótkim czasem wiązania. To doskonały wybór do klejenia plastiku i papieru. Ważne jest jednak uwzględnienie możliwie dużej powierzchni przylegania elementów.

Najlepszy klej do plastiku – jakie składniki powinien zawierać?

W klejach do plastiku liczy się nie tylko formuła, ale również skład. Poniżej przedstawiamy preparaty o różnych składnikach bazowych, które determinują zastosowanie kleju oraz określają jego właściwości.

Kleje cyjanoaktylowe (CA) – są chętnie stosowane zarówno w warunkach domowych, jak również w przemyśle. Z ich pomocą można naprawić niewielkie elementy, ale również wypełnić małe szczeliny czy ubytki. Produkty te mają jednoskładnikową formułę i są bardzo łatwe w aplikacji. Wiążą już w kilkanaście sekund. Kleje cyjanoaktywne są klejami reaktywnymi, dlatego do ich aplikacji należy użyć odpowiednich narzędzi.

Kleje metakrylowe (MA) – mają one naprawdę świetną wytrzymałość. Klejone za ich pomocą podłoże nie musi być przygotowywane w żaden specjalny sposób, gdyż preparaty te są odporne na środki chemiczne, różnorodne warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne czy wstrząsy. Występują w dwóch rodzajach, czyli w formie klejów błyskawicznych oraz wolnowiążących. Nie są szkodliwe dla zdrowia oraz zapewniają prostą i szybką aplikację. Są jednak dosyć drogie, jak na standardowe ceny klejów do plastiku, dlatego używa się ich zwykle podczas prac specjalistycznych.

Kleje epoksydowe (EP) – są to często wybierane kleje, które zapewniają świetną wytrzymałość. Tego typu preparaty wymagają zwykle podgrzania przed użyciem. Dzięki temu gwarantują wykonanie solidnej i trwałej spoiny. W trakcie ich aplikacji należy zachować wszelkie środki ostrożności, gdyż są to produkty drażniące. Kleje epoksydowe mają stosunkowo niską cenę.

Kleje poliuretanowe (PP) – nie są odporne na rozciąganie, ale mają dobrą wytrzymałość. Używane są w przemyśle. Należy jednak pamiętać, że mają długi czas wiązania.

Kleje silikonowe – to produkty o formule dwuskładnikowej. Wyróżniają się odpornością na promieniowanie UV oraz działanie wysokich temperatur. Bardzo łatwo się je aplikuje, choć do uzyskania trwałej spoiny wymagane jest zastosowanie grubej warstwy kleju. Kleje silikonowe sprawdzą się do klejenia plastiku samochodowego. Doskonale poradzą sobie z elementami w lampkach samochodowych, które są narażone na negatywny wpływ wysokich temperatur.

Dobór kleju do plastiku – co warto wiedzieć?

Kupując klej do plastiku przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego zastosowanie. Choć klej uniwersalny jest sprawdzonym rozwiązaniem do wielu materiałów, nie sprawdzi się on w każdym przypadku. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj kleju nada się do klejenia konkretnych przedmiotów. Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą Ci dopasować odpowiedni klej do plastiku.

Klej do modeli plastikowych – kleje przeznaczone do zastosowania w modelarstwie to najczęściej kleje cyjanoakrylowe. Przy wyborze preparatu będzie ważny nie tylko wytrzymałość spoiny, ale również estetyka wykończenia, dlatego najlepiej sprawdzą się kleje bezbarwne.

Klej do plastiku i drewna – tu również idealnie sprawdzi się klej epoksydowy.

Klej do plastiku i gumy – do tych tworzyw warto użyć kleju etylocyjanoakrylowego. Jest to bowiem produkt do spajania tworzyw sztucznych oraz gumy o doskonałej sile wiązania. Ten preparat ma formułę jednoskładnikową. Klej do gumy opisaliśmy w artykule: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/klej-do-gumy/

Klej do plastiku i metalu – tutaj najlepszym rozwiązaniem okaże się klej epoksydowy.

Klej do plastiku PP – tutaj nie powinno być problemu z doborem. Najlepiej jest zerknąć do opakowanie i sprawdzić, czy klej nadaje się do plastiku PP, czyli polipropylenu. Producenci klejów zawsze umieszczają taką informację na tubce preparatu. Taka informacja pojawi się również w przypadku kleju do plastiku ABS, czyli akrylonitrylo-butadieno-styrenowego, jak również kleju do plastiku PUR, czyli poliuretanu. Zwykle na klejach do plastiku pojawiają się także oznaczenia, które symbolizują rodzaj konkretnego tworzywa, czyli np. PA66 (poliamid), PE (polietylen), PC (poliwęglan), PMMA (polimetylometakrylan), PVC (polichlorek winylu) czy PS (polistyren).

Klej do plastiku wytrzymały na wysokie temperatury – tutaj warto zastosować klej, którego skład bazuje na PVC. Co wyróżnia tego rodzaju produkty? Otóż nabywają one właściwości klejące dopiero po ogrzaniu do temperatury od 110°C do 220°C (temperatura zależy od rodzaju kleju). Niezbędne więc będzie użycie pistoletu do klejenia na gorąco. Należy się również wyposażyć w rękawice ochronne. Klej do plastiku wytrzymały na wysokie temperatury jest bardzo wytrzymały, dlatego korzysta się z niego, gdy konieczne jest sklejenie elementów o dużej powierzchni. Tego typu preparaty są odpowiednie do klejenia plastiku w samochodzie. Ich cechą charakterystyczną jest bowiem bardzo szybkie utwardzanie.

Klej do twardego plastiku – jest to na przykład klasyczny klej do plastiku Dragon, który jest odporny na kruszenie i wyróżnia się niską łamliwością, a do tego zapewnia stworzenie elastycznego połączenia.

Jaki klej do plastiku kupić?

Dla wielu osób istotną kwestią jest sposób aplikacji kleju do plastiku. Na rynku dostępne są różne formy tych preparatów, a najpopularniejsze z nich to kleje w tubce, kleje w strzykawce oraz kleje w sprayu. Pierwszy z nich jest zdecydowanie najbardziej standardowym rozwiązaniem. Zwykle występuje w formie kleju dwuskładnikowego, gdyż umożliwia to szybkie i łatwe połączenie produktów. Warto jednak zachować ostrożność przy aplikacji kleju z tubki, gdyż bardzo łatwo można zastosować go za dużo, a przez to wydłużyć czas schnięcia preparatu. Druga opcja, czyli klej w strzykawce, to mniej popularne rozwiązanie, jednak naprawdę bardzo precyzyjne i funkcjonalne. Strzykawka pozwala na zachowanie dokładności przy aplikacji kleju w wyznaczone miejsca. Dzięki temu nigdy nie zastosujesz go za dużo. Ostatnie rozwiązanie to klej w sprayu, które ma naprawdę wielu zwolenników. Aplikacja za pomocą sprayu jest bowiem bardzo wygodna, a dozownik umożliwia zastosowanie idealnej ilości kleju. Dzięki temu, że preparat można rozpylać zarówno w pionie, jak i w poziomie, spray świetnie sprawdza się przy klejeniu w trudno dostępnych miejscach.

Innym aspektem jest czas schnięcia kleju. Jeśli chcesz uzyskać natychmiastowy efekt klejenia, wybierz klej, który oznaczony jest jako błyskawiczny. Producenci określają, że czas wstępnego wiązania tego typu produktu wynosi ok. 5-30 sekund. Warto jednak pamiętać, że nie ma tu miejsca na poprawki, co może się w wielu przypadkach okazać dużym minusem. Właśnie dlatego przy aplikacji kleju błyskawicznego trzeba pamiętać o precyzji.

Kolejna kwestia to wytrzymałość końcowa. Mówi się, że zwykle spoina jest w pełni wytrzymała po około 12 do 24 godzin po aplikacji preparatu. Wynosi najczęściej od 2 do 20 N/mm2 (w zależności od rodzaju klejonego materiału).

W wielu przypadkach istotna może być także barwa końcowa kleju. Jeśli spoina będzie widoczna, najlepiej zastosować klej bezbarwny. Natomiast jeśli chodzi o przedmioty w kolorze ciemnym, najlepszą opcją okaże się klej w kolorze czarnym lub brązowym. Na szczęście wśród środków do klejenia plastiku znajdziesz szeroką paletę kolorów preparatów, także w odcieniach żółci czy beżu.

Jak widać, oferta klejów do plastiku jest naprawdę bardzo szeroka. Dzięki temu każdy będzie w stanie wybrać rozwiązanie idealne dla siebie. Pamiętaj, że najważniejsze jest zawsze przeznaczenie kleju. Wybierając odpowiedni preparat do klejonego materiału będziesz mieć pewność, że stworzona spoina zapewni wytrzymałość.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Polerowanie plastiku – jak i czym wypolerować plastik?

Jaki klej do drewna

Klej do metalu

Klej montażowy

Klej anaerobowy

Klej do gwintów

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco