Spawarka – rodzaje i zastosowanie

9 grudnia 2019 0

Autor:

Planujesz zakup spawarki? Nie wybieraj pierwszej z brzegu! Czy wiesz, że na rynku znajdziesz wiele różnorodnych rodzajów spawarek? Bardzo łatwo pogubić się wśród wszystkich tych modeli. Jeśli chcesz wiedzieć do czego służy każda spawarka, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym prezentujemy najpopularniejsze modele spawarek.

Rodzaje spawarek

– spawarka gazowa

– spawarka elektryczna

– spawarka inwertorowa

– spawarka MIG

– spawarka TIG

Spawarka gazowa

Najstarszy i tym samym najpopularniejszy rodzaj spawarek to spawarka gazowa. Kiedyś gaz spawalniczy wytwarzany był w wytwornicy, na miejscu. Teraz gaz trzymany jest w specjalnych butlach. Spawarka gazowa umożliwia bardzo dokładne i szczegółowe spawanie. Ma jednak również pewne minusy. Za największy z nich uważa się wielkość urządzenia. By je uruchomić, konieczne jest podłączenie do palnika aż dwóch butli z gazem o wysokości aż 1,5 m. Ponadto spawarki gazowe są też dosyć niebezpieczne w użytku ze względu na łatwopalny gaz. Mimo wszystko ciągle są w użytku i najczęściej wykorzystuje się je wtedy, gdy wymagane jest bardzo szczelne spawanie. Zwykle wybierają je profesjonalne firmy. Praktycznie wcale nie są stosowane przez małe, prywatne warsztaty.

 Zestaw do lutowania twardego

Istnieje jeszcze jeden rodzaj spawarki gazowej i jest to zestaw do lutowania twardego. Jego bardzo dużym plusem jest mobilność. Warto wiedzieć, że w palniku tej spawarki znajduje się gaz palny, który spala się w obecności tlenu i tym samym wytwarza płomień o wysokiej temperaturze. Ten rodzaj spawarki jest szczególnie przydatny przy lutowaniu twardym, a także podczas lutowania topnikiem srebrnym, jak również przy lutowaniu aluminium.

Spawarka elektryczna

Z kolei spawarki elektryczne to urządzenia wybierane zarówno przez pracowników warsztatów, jak i duże przedsiębiorstwa produkcyjne. To skuteczny, a do tego prosty w użyciu model spawarki. Wśród nich wyróżnia się najbardziej znane spawarki transformatorowe, które spawa elektrodami otulonymi, tzw. MMA. Niestety, jak każde urządzenie, one również mają swoje minusy. To przede wszystkim dość duża waga. Z tego powodu na rynku znajdziemy zdecydowanie najwięcej małych spawarek transformatorowych, jednak ze względu na swoją wielkość mają także niewielką moc, która umożliwia obsługę elektrod do 2,5 mm2. Mimo tego praca z tego rodzaju spawarką jest naprawdę bardzo wygodna, chociaż stabilność urządzenia zależy od temperatury. Gdy się zwiększa, praca staje się coraz trudniejsza. To dobra opcja dla osób, które używają spawarki od czasu do czasu, np. do naprawy narzędzi, takich jak grabie czy taczka.

Spawarka MIG

Następnym typem spawarek jest spawarka spawająca w technologii MIG, która przez wielu fachowców nazywana jest migomatem. To urządzenie jest już przeznaczone stricte do użytku profesjonalnego. Idealnie sprawdza się przy spawaniu niewielkich elementów, spawaniu części w samochodzie, jak i renowacji urządzeń mechanicznych. Za pomocą migomatu można także z powodzeniem spawać blachę. Należy jednak pamiętać, że nie jest to urządzenie mobilne. Ponieważ stosuje się do niego osłonę gazową, jego niezbędną częścią jest butla z gazem obojętnym.

Spawarka inwertorowa BESTER 151

Spawarka inwertorowa

Kolejny rodzaj spawarek to spawarka inwertorowa, która podobnie jak spawarka transformatorowa używa technologii MMA. Uważana jest za wszechstronne urządzenie – szczególnie wśród spawarek podręcznych. Pozwala na spawanie elektrodami do 4 mm². Wyposażona jest w specjalistyczne układy hot start oraz anti-stic. Dzięki temu drugiemu nie przywiera do spawanej powierzchni. Spawarka inwertorowa jest chętnie używana w warsztatach. Korzystają z niej zarówno osoby prywatne – do wykonywania domowych napraw, jak i profesjonaliści. Dzięki temu, że są sterowane elektronicznie, można ich używać do spawania najmniejszymi elektrodami, a także elektrodami do żeliwa. Jeśli do spawarki inwertorowej dołączy się dodatkowy osprzęt, można także spawać za jej pomocą aluminium (TIG). Niestety, brak napięcia wysokiej częstotliwości nie pozwala na spawanie niestandardowych połączeń aluminiowych, a także innych metali szlachetnych.

Spawarka TIG

Zdecydowanie najchętniej wykorzystywaną technologią spawania jest dziś technologia TIG. Jeśli spawarka wykorzystuje ją do pracy, można nią spawać właściwie każdy rodzaj metalu. To przydatne urządzenie szczególnie do spawania aluminium. Nierzadko spawarki pracujące w technologii TIG, obsługują także technologię MMA. Jednak te sprzęty również należy wyposażyć w butlę z gazem.

W innym naszym artykule opisujemy rodzaje i zastosowanie elektrod.

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Drut spawalniczy – rodzaje i jaki wybrać?

Co to jest napawanie?

Spawarka inwertorowa  – jaką kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco