Drut spawalniczy – rodzaje i jaki wybrać?

3 stycznia 2020 0

Autor:

Drut spawalniczy jest to element niezbędny przy spawaniu metodą MIG/MAG. W bardzo dużym stopniu wpływa na wytrzymałość, jak również jakość wykonanej spoiny. Co więcej, ma także duże znaczenie dla wygody operatora spawarki. Chcesz wiedzieć, jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze drutów spawalniczych? Zapraszamy do lektury!

Drut do spawania – jaka grubość?

Zanim zdecydujesz się na zakup drutu spawalniczego, musisz najpierw zastanowić się, do jakiego materiału chcesz go używać. Od tego uzależnia się bowiem grubość drutu. Miej na uwadze fakt, że im większą średnicę ma drut, tym grubszy materiał można spawać za jego pomocą – bez obaw o to, że pogorszy to jakość spoiny. Z kolei przy użyciu cienkiego drutu możesz uzyskać większą głębokość, a także większą gęstość wtopienia.

Jeśli chcesz wiedzieć, które druty spawalnicze są najczęściej wykorzystywane, sprawdź naszą listę, która znajduje się poniżej. Znajdziesz tu również wskazanie maksymalnej grubości materiału, który może być spawany za jego pomocą:

– drut o grubości 0,8 mm – blacha o grubości maksymalnej 1 mm,

– drut o grubości 1,2 mm – blacha o grubości od 2 mm do 8 mm,

– drut o grubości 1,6 mm – blacha o grubości od 8 mm do 16 mm,

– drut o grubości 2 mm – blacha o grubości 16 mm i większej.

Druty spawalnicze o grubości 0,8 mm oraz 1,2 mm najlepiej sprawdzają się w warsztatach samochodowych, a także w zakładach ślusarskich. Są tam używane do spawania niewielkich konstrukcji ze stali, np. do tłumików samochodowych lub ogrodzeń kutych.

Drut spawalniczy rodzaje

Podczas spawania metodą MIG/MAG najczęściej wybierany jest drut nawinięty na szpulę i bęben. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które zapewnia swobodny przepływ materiału oraz nie utrudnia podawania go. Przed zakupem sprawdź jednak, czy został on równo nawinięty. Dzięki temu będziesz miał 100% pewność, że unikniesz kłopotów z podawaniem go w trakcie pracy.

Istnieje także inny rodzaj drutu i jest to drut spawalniczy w tzw. beczkach. Charakteryzuje się on budową zamkniętą, czym różni się od szpuli. To drugie rozwiązanie jest naprawdę bardzo korzystne i funkcjonalne. Największy plus, wynikający z wykorzystania tego rodzaju drutu, to ochrona przed porażeniem prądem w trakcie spawania, ponieważ drut jest całkowicie zakryty. Musisz pamiętać jednak, że podczas spawania drut jest zawsze pod napięciem, dlatego może on stanowić zagrożenie dla człowieka.

Jaki drut spawalniczy – o czym należy pamiętać?

Jeśli udasz się do sklepu z drutami spawalniczymi, na pewno zauważysz, że są one również oznaczane w sposób następujący: SG3 (G4SI1) oraz SG4 (G3SI1). Są to symbole dotyczące ich gatunku. Warto rozróżniać te dwa rodzaje, ponieważ pierwszy z nich posiada dużo wyższą zawartość Si-Mn. Z tego powodu ten drut spawalniczy cechuje się lepszą trwałością spoiwa oraz jest mniej podatny na zabrudzenia w trakcie spawania. Dzięki temu zyskasz czystą i gładką spoinę.

W EBMiA.pl oferujemy między innymi:

druty rdzeniowe

lite druty spawalnicze

pręty spawalnicze

Spawarka – rodzaje i zastosowanie

Przyłbica spawalnicza jaką kupić?

Spawarka inwertorowa  – jaką kupić?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco