Rodzaje nitonakrętek i zastosowanie

19 stycznia 2021 0

Autor:

Nitonakrętki to akcesorium przydatne przede wszystkim w budownictwie i w przemyśle, ale również podczas prac remontowych czy majsterkowania. Służą one do wykonywania połączeń nitowych. Najczęściej mocuje się je w blachach lub cienkościennych profilach. Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje nitonakrętek i jakie mają zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Nitonakrętka – co to jest?

Nitonakrętka to rodzaj nitu rurkowego, który ma gwintowaną wewnętrznie część. Z tego powodu możliwe jest łącznie z jej pomocą cienkościennych elementów, w przypadku których nie da się nagwintować otworu. Dotyczy to takich elementów, jak chociażby cienka blacha. Nitonakrętka to akcesorium zbudowane z trzech części, czyli z kołnierza, części gwintowanej oraz z części niegwintowanej cienkościennej.

Jeśli zaś chodzi o pracę z nitonakrętkami, to nie jest ona skomplikowana. Wystarczy wkręcić nagwintowany trzpień od kołnierza, a następnie osadzić nitonakrętkę w wykonanym otworze. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie nitonakrętki przez kołnierz do materiału i wykonać spęczenie. Ostatnim krokiem jest usuniecie trzpienia.

Nitonakrętki zastosowanie

Nitonakrętki cieszą się dużą popularnością na budowach. Wynika to z faktu, że bardzo szybko się je montuje i dodatkowo cały ten proces można również zautomatyzować. Warto jednak pamiętać, że oprócz plusów, nitonakrętki mają także pewne minusy. Dotyczy to m.in. tego, że do ich montażu konieczne jest użycie zaciskarki. Jeśli jej nie posiadasz, będziesz zmuszony w nią zainwestować, a przez to cały proces stanie się droższy. Niektórzy fachowcy wskazują również, że na nitonakrętkach może powstawać korozja elektrochemiczna, a czasem dochodzi nawet do ich poluzowania lub zerwania.

Jakie rodzaje nitonakrętek wybrać – z aluminium, stali ocynkowanej czy stali nierdzewnej?

Nitonakrętki różnią się od siebie przede wszystkim materiałem wykonania. Za najwytrzymalsze oraz najtrwalsze modele uważa się te wykonane ze stali nierdzewnej. Z kolei nitonakrętki aluminiowe, które wyróżniają się elastycznością, cenione są za łatwość montażu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także nitonakrętki kwasoodporne, które są odporne na działanie różnorodnych substancji.

Nitonakrętki rodzaje ze względu na kształty, rozmiary oraz typ zakończenia

Nitonakrętki można podzielić również ze względu na rozmiar. Oznaczenie to zazwyczaj znajdziemy na samych akcesoriach i określone jest ono w skali od M3 do M12. Oprócz tego nitonakrętki mają również różne kształty kołnierza. Najpopularniejsze są zdecydowanie nitonakrętki z kołnierzem grubym, cienkim i wpuszczanym. Kołnierze bywają także stożkowe, cylindryczne lub po prostu uniwersalne, co oznacza, że mają kształt stożka, dzięki czemu nie ma potrzeby fazowania otworu, gdyż uzyskana powierzchnia jest gładka.

Ponadto można wyróżnić też nitonakrętki radełkowane, gładkie i sześciokątne. Te ostatnie za sprawą kształtu chronią przed przekręcaniem się nitonakrętek w materiale. Z kolei nakrętki radełkowane wyróżniają się naprawdę znakomitą przyczepnością.

Na koniec kilka słów o rodzaju zakończenia nitonakrętek. Otóż mogą mieć one zakończenie zamknięte (szczelne lub otwarte (przelotowe).

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Połączenia nitowe – rodzaje i zastosowanie

Nitownica do nitonakrętek – jak działa, rodzaje, zalety

Nitownica – co to jest i do czego służy?

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Nitowanie oczek – na czym polega?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco