Nitownica do nitonakrętek – jak działa, rodzaje, zalety

14 stycznia 2021 0

Autor:

Nitonakrętki są to małe łączniki pozwalające na stworzenie solidnej i stabilnej spoiny. By zacisnąć je w odpowiedni sposób, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia, czyli nitownica do nitonakrętek. Dowiedz się, czym jest owa nitownica na nitonakrętki, jak działa oraz jakie ma zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Jak działa nitownica do nitonakrętek?

Przede wszystkim, zanim przejdziemy do opisu działania nitownicy do nitonakrętek, warto wspomnieć kilka słów o samych nitonakrętkach. Otóż są to niewielkie nity o kształcie rurkowatym. W środku zaś są wykończone gwintem. Za sprawą gwintu można z łatwością dociągnąć nitonakrętki do powierzchni, a także wkręcić śrubę. Bardzo ważne jest tutaj również dopasowanie części roboczej nitownicy, która nazywana jest bolcem. Występuje on w trzech różnych wersjach, czyli M4, M5 oraz M6. Bolec wsuwa się w otwór, który zlokalizowany jest na tylnej stronie narzędzia. Należy zrobić to w taki sposób, żeby nitonakrętka zmieściła się na wystającej części gwintu. Kolejnym krokiem jest umieszczenie nitownicy na otworze i naciśnięciu spustu. W tym momencie nitonakrętka zostanie zaciśnięta na materiale.

Nitonakrętka jest to narzędzie, które przyda się w szczególności podczas prac z cienkimi materiałami, takimi jak chociażby blachy. Z ich pomocą można z łatwością wkręcić śruby w delikatne blachy i dzięki temu połączyć ze sobą trwale kilka elementów. Nitowanie jest tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem na stworzenie gwintowanych otworów w cienkich materiałach.

Nitownica na nitonakrętki – zalety

Choć istnieje opcja zaciśnięcia nitonakrętek bez zastosowania nitownicy, to jej użycie jest naprawdę dobrym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że przy użyciu tego narzędzia nie jest konieczne stosowanie tak dużej siły – tak naprawdę nitownica wykonuje całą pracę za nas. Dodatkowo proces nitowania przebiega znacznie szybciej i kompletnie bezproblemowo. Właśnie z tych względów po nitownice sięgają profesjonalni fachowcy w warsztatach. Pozwalają one bowiem na sprawne wykonanie pracy. Ponadto narzędzia te zapewniają wysoką precyzję, dzięki czemu wykonana spoina jest trwała i wygląda estetycznie.

Nitownice do nitonakrętek – jaką wybrać? Poznaj rodzaje.

– Nitownica do nitonakrętek ręczna – to urządzenie nie wymaga podłączenia do prądu, co oznacza, że można go używać w każdych warunkach. Choć ręczna wersja tego narzędzia nie działa tak szybko, jak jego pneumatyczna czy akumulatorowa wersja, to wciąż jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Pozwoli bowiem zaoszczędzić wiele czasu, jeśli porównamy tę metodę do ręcznego zaciskania nitonakrętek.

– Nitownica do nitonakrętek akumulatorowa – wymaga zastosowania akumulatora. Jest to więc mobilny model nitownicy, który będzie w stanie pracować w różnych miejscach – zarówno w garażu, jak i na podwórku. W porównaniu do nitownicy ręcznej, ta wersja jest znacznie wygodniejsza. Warto jednak zwrócić uwagę również na jej słabsze strony, czyli siłę zacisku, która nie jest tak dobra, jak w nitownicy pneumatycznej.

– Nitownica na nitonakrętki pneumatyczna – do działania potrzebuje systemu sprężonego powietrza. Do pracy z nią nie potrzeba stosowania dużej siły. Nitownica pneumatyczna doskonale radzi sobie z szybkim zaciskaniem łączników. Właśnie dlatego używa się jej m.in. w warsztatach, gdzie bardzo istotna jest wydajność. By jej użyć, niezbędny jest jednak kompresor generujący sprężone powietrze.

Na koniec warto wspomnieć, że istnieją także uniwersalne modele nitownic, za pomocą których można wbijać nie tylko nitonakrętki, ale również nity zrywalne. To wielofunkcyjne i bardzo praktyczne narzędzie, które pozwoli na wykonanie wielu różnych prac.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Połączenia nitowe – rodzaje i zastosowanie

Nitownica – co to jest i do czego służy?

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Nitowanie oczek – na czym polega?

Rodzaje nitonakrętek i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco