Nitownica – co to jest i do czego służy?

6 listopada 2019 0

Autor:

Nitownica jest urządzeniem wykorzystywanym w pracach budowlanych, ale również w innych branżach. Warto mieć ją także w swojej skrzynce z narzędziami czy warsztacie.

Chcesz wiedzieć co to jest nitownica i do czego służy? Zapraszamy do lektury!

Narzędzie, jakim jest nitownica to świetna wsparcie w szybkim łączeniu ze sobą różnych elementów. W trakcie wykonywania tego zadania najistotniejszą rolę odgrywają nity. Są to elementy konstrukcyjne wykonane z metalu, które scalają dwie różne części. Nit posiada główkę i szyjkę, a dzięki nitownicy te elementy łączą się i wiążą ze sobą dwa fragmenty. Za pomocą nitów można połączyć na przykład blachę, kształtowniki stalowe, skórę, tworzywa sztuczne, taśmowniki, wsporniki, dźwigary, wiązary, a także elementy maszyn.

Nitownica ręczna

Nitownica ręczna różni się od nitownicy pneumatycznej tym, że do pracy z nią wymagane jest użycie siły fizycznej. Choć mogłoby się to wydawać nieefektywne, to ręczne narzędzie wciąż cieszy się dużą popularnością i to nie tylko wśród majsterkowiczów, ale też serwisantów czy budowlańców. Mają bowiem jedną, bardzo dużą zaletę – pozwalają na używanie jej w dowolnym położeniu. Ponadto świetnie nadają się do tworzenia połączeń w konstrukcjach przestrzennych, takich jak osłony, obudowy czy stelaże. Popularne nitownice ręczne to oczkownice, używane do prac artystycznych oraz modelarskich.

Nitownica pneumatyczna

Wśród różnych rodzajów nitownic możemy wyróżnić jedną z najpopularniejszych, czyli nitownicę pneumatyczną. Używana jest do klasycznych nitów, czyli takich, które składają się z krótkiego pręta, zakończonego z jednej strony łbem, z drugiej zaś zakuwką. Oprócz tego stosuje się ją do nitonakrętek, czyli pewnego rodzaju nitu rurkowego, wyposażonego w cześć gwintowaną wewnętrznie. Nitownice pneumatyczne wyróżniają się tym, że nie wymagają trzymania nitu podczas wykonywanych zadań, dzięki czemu używa się ich do pracy ciągłej na liniach produkcyjnych. Ten rodzaj urządzenia zapewnia szybką i bardzo wygodną pracę.

Nitownica – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kupując nitownicę na samym początku warto zwrócić uwagę na to, czy jest to urządzenie wygodne i zapewniające komfort pracy. Najlepiej sprawdza się gumowa rękojeść, ponieważ zapewnia stabilne trzymanie nitownicy pod różnymi kątami. Dobrze jest także sprawdzić wyważenie narzędzia oraz długość ramienia i dopasować te parametry do swoich potrzeb. Nie bez znaczenia jest też szerokość, jak i długość elementu roboczego, ponieważ zależy od zadań, do jakich została przeznaczona nitownica.

W innym naszym artykule opisujemy rodzaje nitów

Połączenia nitowe – rodzaje i zastosowanie

Nitownica do nitonakrętek – jak działa, rodzaje, zalety

Rodzaje nitonakrętek i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco