Nitowanie oczek – na czym polega?

14 stycznia 2021 0

Autor:

Nitowanie jest powszechnie znane jako łączenie dwóch elementów, które są wykonane ze stosunkowo cienkiego materiału, np. z blachy metalowej. Warto jednak pamiętać, że nitować można także inne elementy, takie jak chociażby oczka kaletnicze. Chcesz dowiedzieć się, do czego stosuje się nitowanie oczek metalowych i na czym dokładnie polega ten proces? Zapraszamy do lektury!

Oczka nitowe – co to jest?

Oczka nitowe, nazywane także oczkami kaletniczymi wyglądają jak maleńki, wydrążony cylinder z jednej strony zakończony wypukłym kołnierzem. Oczko zbudowane jest z dwóch części, czyli z podkładki oraz kołnierza z lejkiem. Używane jest w celu wzmocnienia otworów robionych w tkaninach lub w skórach. Za ich sprawą materiały nie będą się rozrywały czy niszczyły w trakcie codziennej eksploatacji. Oczka nitowe mają naprawdę szerokie zastosowanie. Używane są na przykład podczas produkcji pasków, torebek czy obuwia, jak również odzieży (jako wykończenie tuneli na sznurki ściągające). Wykorzystywane są także w rymarstwie do produkcji smyczy oraz uprzęży, jak również w przemyśle motoryzacyjnym, np. do wykańczania plandek.

Nitowanie oczek metalowych – jak przebiega proces?

Każdy może wykonać nitowanie oczek samodzielnie, ponieważ proces ręcznego aplikowania oczek nitowych jest naprawdę prosty. Wystarczy mieć do tego: ręczny zaciskacz do oczek, dziurkacz lub szczypce do dziurkowania, podkładkę z gumy lub korka oraz gumowy młotek. Jeśli jednak nie posiadacz specjalnego dziurkacza lub szczypiec, możesz z powodzeniem użyć zwykłego dłuta.

Pamiętaj tylko, by dopasować odpowiednią średnicę.

Pierwszym krokiem jest oznaczenie na materiale miejsca, w którym ma zostać umieszczone oczko.

Następnie należy położyć go na podkładce prawą stroną do góry i umieścić dziurkacz prostopadle do wyznaczonego miejsca, a później lekko uderzyć młotkiem w górną część. W ten sposób w materiale powstanie otwór. Co ważne, przed wykonaniem otworu, warto upewnić się, jaką ma mieć średnicę. Nie może być za mała, ponieważ oczko może się nie zmieścić w otworze. Z kolei ze zbyt dużego będzie wypadać.

Kolejny krok to ułożenie na blacie roboczym dolnej części nitownika i nałożenie na nią oczka kaletniczego, materiału oraz podkładki. Gdy nitownik będzie włożony do oczka, należy uderzyć w niego młotkiem. Dzięki temu górna część metalowego oczka zostanie roznitowana, a co najważniejsze – połączone zostaną jego oba elementy.

Nabijanie oczek kaletniczych – podsumowanie

Bardzo istotne jest, by w trakcie aplikowania oczka nitownik uderzyć wyłącznie jeden raz. Jeśli zrobi się to kilka razy, podkładka bardzo łatwo może się przesunąć, a krawędź elementu roznituje się nieregularnie. W takim przypadku konieczne może się okazać usunięcie nitu i założenie nowego. To samo może się wydarzyć, gdy zastosuje się za mały nacisk na nitownik. W takiej sytuacji krawędź oczka najprawdopodobniej nie wygnie się, co oznacza, że połączenie nie będzie zbyt trwałe.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Nitownica do nitonakrętek – jak działa, rodzaje, zalety

Połączenia nitowe – rodzaje i zastosowanie

Nitownica – co to jest i do czego służy?

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Rodzaje nitonakrętek i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco