Połączenia nitowe – rodzaje i zastosowanie

20 sierpnia 2020 0

Autor:

Nitowanie to jeden ze sposobów łączenia ze sobą elementów. Połączenia nitowe wykonywane są za pomocą nitów. Co warto wiedzieć o tym sposobie łączenia i jakie jest jego najpopularniejsze zastosowanie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Połączenia nitowe – czym są i jakie mają zastosowanie?

Połączenia nitowe są pośrednie oraz nierozłączne. To znaczy, że między łączonymi częściami znajduje się pośredni element, a także, że połączonych części nie da się rozdzielić oraz ponownie złożyć. Elementy poddawane obróbce łączone są za pomocą nitów, które najczęściej mają postać walcowatych trzpieni z łbami w różnych formach, np. w kształcie grzybkowym, płaskim czy kulistym. Nity wytwarza się z metalu, co oznacza, że można z ich pomocą łączyć części maszyn, kształtowniki stalowe, blachy, wsporniki, skóry, zbiorniki, tworzywa sztuczne itp. Jeśli zespajane mają być ze sobą dwie części metalowe, nity należy dopasować w taki sposób, by ich materiał wykonania był jak najbardziej zbliżony, a najlepiej taki sam, jak materiał, z którego zostały wykonane elementy poddawane obróbce. Warto także pamiętać, że nity powinny być wytworzone z dosyć plastycznego materiału, który pozwoli na proste i szybkie uformowanie zakuwki.

Rodzaje połączeń nitowych?

Połączenia nitowe dzielą się na kilka różnych rodzajów, w zależności od wybranego kryterium. Jeśli weźmiemy pod uwagę na przykład zastosowanie połączeń, można wyróżnić połączenia nitowe mocne, połączenia nitowane mocno-szczelne, połączenie nitowe szczelne, a także połączenia nitowe nieznacznie obciążone. Biorąc zaś pod uwagę konstrukcję, wyróżniamy połączenia zakładkowe oraz nakładkowe. Jeśli zaś chodzi o sposób rozstawienia nitów, połączenia można podzielić na jednorzędowe i wielorzędowe.

Na czym polega proces nitowania?

Na samym początku należy umieścić nit w otworze wywierconym lub przebitym, a później zakuć przy pomocy młotka ręcznego lub pneumatycznego albo nitownicy. Następnie trzpień należy odkształcić, żeby móc utworzyć z niego zakuwkę. Warto pamiętać, że niewielkie nity zakuwane są na zimno, zaś te większe na gorąco. Długość trzpieni dobierana jest w taki sposób, aby odpowiadała łącznej grubości nitowanych materiałów, a także powiększona o część przeznaczoną do formowania zakuwki. Co ważne, nity pracują na rozciąganie lub ścinanie. Najczęściej tworzone z ich pomocą połączenia są w pewnym stopniu cierne. Mimo wszystko ich obciążenia wytrzymałościowe tworzy się przy założeniu, że to nity przenoszą wszelkie obciążenie.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Nitownica – co to jest i do czego służy?

Rodzaje nitów i ich zastosowanie

Nitownica do nitonakrętek – jak działa, rodzaje, zalety

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco