Rodzaje nitów i ich zastosowanie

6 listopada 2019 0

Autor:

Nitowanie jest to metoda trwałego wiązania ze sobą elementów konstrukcyjnych. By połączenie to było odpowiednie, bardzo ważne jest użycie poprawnego rodzaju nitu. Jeśli chcesz poznać wszystkie rodzaje nitów i dowiedzieć się, jak je dobierać, zapraszamy do lektury.

Rodzaje nitów

Nity można sklasyfikować na kilka różnych sposobów, jednak zdecydowanie najpopularniejsze jest zestawienie rozróżniające ich zastosowanie. W taki sposób możemy więc wyróżnić:

  • Nity standardowe – jest to najpopularniejszy rodzaj nitów, który może być wykonany z różnych materiałów i stosowany jest do wielu zróżnicowanych prac. Nie mają więc one jednoznacznie sprecyzowanego przeznaczenia.

  • Nity zamknięte – posiadają świetne właściwości wodoodporne i pozwalają na zachowanie trzpienia.

  • Nity otwarte – stosowane są przede wszystkim do prac niskoobciążeniowych.

  • Nity szczelne – wykorzystywane są do tworzenia konstrukcji, w których bardzo ważna jest wodoszczelność.

  • Nity rozprężne – mają bardzo dużą siłę zacisku. Zatrzymują końcówkę trzpienia, a następnie pęcznieją po stronie wewnętrznej, co sprawia, że są niezwykle wytrzymałe na rozciąganie.

  • Nity rozwidlone – używane są do pracy z miękkimi przedmiotami, np. takimi wykonanymi z plastiku, drewna, laminatu czy płyty gipsowej.

  • Nity rowkowane – ze względu na posiadane rowki, stosowane są w otworach nieprzelotowych.

  • Nity wpuszczane – są również nazywane nitami otwartymi, które w trakcie aplikacji wpuszczane są w otwory obustronnie. Taki sposób sprawia, że powierzchnia nie posiada żadnych wybrzuszeń i jest zupełnie płaska.

Nity rodzaje pod względem kształtu łba

W taki sposób możemy wyodrębnić poniższe rodzaje nitów:

  • Nity z łbem stożkowym – stosowane są wtedy, gdy konieczna do uzyskania jest powierzchnia płaska.

  • Nity z łbem kulistym – posiadają niski profil, co sprawia, że są bardzo uniwersalne, jeśli chodzi o zastosowanie.

  • Nity z dużym kołnierzem – wykorzystywane są do przytwierdzania delikatnych elementów do twardego podłoża. Dzięki dużemu kołnierzowi bardzo łatwo jest zatuszować za duże otwory, co sprawia, że konstrukcja jest wyjątkowo szczelna.

Oprócz tego można wyróżnić również nity z łbem grzybkowym, półokrągłym, walcowym oraz soczewkowym.

Z czego wytwarza się nity?

Najczęściej nity wybiera się właśnie biorąc pod uwagę to, z jakiego materiału zostały wykonane. Na rynku dostępnych jest kilka różnych opcji, a wśród nich najpopularniejsze są:

  1. Nity aluminiowe – jest to niezwykle zróżnicowana grupa nitów, ponieważ mogą mieć różną zawartość magnezu w stopie aluminium. Od jego ilości zależą dokładne właściwości nitów. Te, które mają mniejsze stężenie magnezu są dosyć miękkie, przez co można ich z powodzeniem używać do zespalania ze sobą delikatnych materiałów, które są podatne na uszkodzenia. Z kolei w przypadku większej zawartości magnezu, nity aluminiowe zyskują dużo szersze zastosowanie. Nity z największym stężeniem magnezu używane są do prac z wymagającymi materiałami, a także w miejscach, które są skłonne do rozciągania.

  2. Nity stalowe – jest to dość wszechstronny rodzaj nitów, który ma bardzo szerokie zastosowanie.

  3. Nity ze stali nierdzewnej – stosowane są w szczególności wszędzie tam, gdzie jest wysokie ryzyko powstawania korozji, a także w miejscach wymagających sterylności, np. w przemyśle spożywczym, a także w szpitalach i przychodniach.

  4. Nity miedziane – są świetnymi przewodnikami prądu elektrycznego oraz ciepła.

  5. Nity miedziano-niklowe – ten rodzaj nitów jest również stosowany w miejscach narażonych na korozję, a także w przestrzeniach, gdzie panuje wysoka temperatura.

W EBMiA kupisz nitownice i nitonakrętki

W kolejnym naszym artykule opisujemy co to jest nitownica i do czego służy.

Nitownica do nitonakrętek – jak działa, rodzaje, zalety

Rodzaje nitonakrętek i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco