Opaska ślimakowa – co to jest, zastosowanie

20 stycznia 2022 0

Autor:

Opaska ślimakowa znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim wykorzystuje się je w celu scalania instalacji wodnych, w tym rur PVC), gazowych oraz powietrznych. Dodatkowo opaski zaciskowe ślimakowe stosuje się je również w ogrodnictwie, rolnictwie i przemyśle samochodowym.

Biorąc pod uwagę wszechstronne zastosowanie opasek ślimakowych, ich konstrukcja musi być solidna. Aby materiał był trwały, do produkcji komponentów używa się wysokiej jakości stali. Surowiec powinien być odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, uwzględniając żrące substancje chemiczne. Opaski ślimakowe zaciskowe  są proste w konstrukcji, a ich montaż schematyczny. Dzięki temu można je zamontować przy użyciu najprostszych narzędzi, w tym śrubokrętu płaskiego oraz krzyżakowego.

Opaska ślimakowa zaciskowa – co to jest?

Klasyczna opaska ślimakowa zaciskowa występuje na rynku w wielu rozmiarach, a ich wybór jest uzależniony od wymiarów i typu instalacji. Podczas selekcji opasek ślimakowych należy zwrócić szczególną uwagę na wyprofilowane brzegi, które gwarantują ciągłość instalacji. Dzięki nim istotnie zmniejsza się prawdopodobieństwo przerwania przewodu. Bardziej profesjonalne modele obejmy ślimakowej posiadają niewielki zakres regulacji, który pozwala lepiej dopasować opaskę do całego projektu konstrukcyjnego. Każdy produkt musi spełniać obowiązujące normy. Ich przestrzeganie gwarantuje wysoką jakość produktu i zachowanie parametrów. Projektanci opasek ślimakowych wykonują modele, w których nacisk zawsze rozkłada się  równomiernie. Charakterystyczne tłoczenia w strukturze zacisku zwiększają jej wytrzymałość, przez co opaska pozostanie w miejscu przez długi okres czasu. Taśmy opasek formowane są pod wpływem niskiej temperatury, co gwarantuje im podwyższoną odporność.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów konstrukcyjnych, obejmę ślimakową nie tylko łatwo jest zamontować, ale również problemu nie sprawia jej usunięcie. Jest to bardzo pomocne podczas dokonywania korekty i demontażu instalacji, ponieważ wykorzystuje się jedynie podstawowe narzędzia.

Obejmy ślimakowe zaciskowe – zastosowanie w przemyśle

Obejmy ślimakowe zaciskowe, w zależności od przeznaczenia, wykonuje się z różnych surowców. Najczęściej wykorzystuje się modele oznaczone: W2, W4 oraz W5 (ewentualnie W1). Elementy W2 zostały wykonane ze stali nierdzewnej, natomiast śruba z ocynkowanej galwanicznie stali. W zaciskach opasek wyróżnionych oznaczeniem W4, wszystkie elementy wykonane są wyłącznie ze stali nierdzewnej. Opaski ślimakowe W5 składają się z podzespołów wyprodukowanych ze stali kwasoodpornej, gdyż wykorzystuje się je w przypadku skrajnych warunków środowiskowych.

Obejmy ślimakowe zaciskowe powinno się stosować wyłącznie w przypadku połączeń stałych. Nie można montować ich w instalacjach, w których występują zmienne siły. Opaski zostały dostosowane do stabilnych warunków, gdzie nie zdarzają się wahania temperatur oraz ciśnień.

O wyborze danej opaski ślimakowej do typu instalacji decyduje szereg specjalistów. W przypadku dużych inwestycji, najpierw dokładnie weryfikuje się warunki środowiskowe, czynniki ryzyka, potencjonalne zagrożenia związane z przerwaniem przewodu, a następnie dopasowuje do zaleceń producenta. Inżynierowie pracujący przy instalacjach, stawiają najczęściej na produkty sprawdzonych firm. Wybierając komponenty popularnych firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty, można być przekonanym co do ich jakości.

Opaska ślimakowa zaciskowa jest stosunkowo tanim komponentem konstrukcyjnym. Na ich cenę wpływa przede wszystkim proces produkcji oraz zastosowane materiały. Z tego względu opaski ślimakowe zaciskowe stosuje się również w przemyśle motoryzacyjnym, uwzględniając w tym samochody dostawcze, maszyny rolnicze oraz pojazdy specjalne. Podzespoły sprawdzą się wszędzie tam, gdzie należy zastosować połączenia trwałe.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Zawory stosowane w układach pneumatycznych

Jak zbudować układ pneumatyczny?

Podstawy pneumatyki

Kalkulator sił w siłownikach pneumatycznych

Rodzaje, zalety i zastosowanie siłowników pneumatycznych

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco