Pilniki warsztatowe – rodzaje, budowa, zastosowanie

31 stycznia 2022 0

Autor:

W profesjonalnych warsztatach pojawia się wiele różnych rodzajów pilników. Przydają się podczas drobnych lub bardziej skomplikowanych prac warsztatowych. Coraz częściej znajdują zastosowanie również w przydomowych garażach. Zawsze warto mieć je pod ręką, tak aby za każdym razem nie musieć zwracać się z prośbą o pomoc do fachowca. Pilniki warsztatowe w dużej mierze służą do bezproblemowej obróbki mechanicznej powierzchni. Nie w każdym przypadku będzie się korzystało z tego samego typu pilnika, więc opłaca się to dokładnie sprawdzić.

Rodzaje pilników warsztatowych

Pilniki warsztatowe dzielą się na mniej i bardziej skomplikowane rodzaje. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują pilniki:

– czworokątne,

– okrągłe i półokrągłe,

– trójkątne,

– nożowe,

– kolumnowe,

– płaskie,

– płasko-zbieżne,

– dwustronne,

– igiełkowe.

Pilniki warsztatowe różnią się od siebie m.in. kształtem oraz rozmiarem. Dobiera się je pod kątem charakteru wykonywanych prac, dlatego trzeba mieć na ten temat dość szeroką wiedzę, aby nie wybrać nieprawidłowego narzędzia. Z pilników warsztatowych korzysta się m.in. przy różnego rodzaju pracach blacharskich, ślusarskich oraz rzeźbiarskich. Podobnymi właściwościami charakteryzują się tarniki, które w przydomowych warsztatach są równie przydatne.

Z uwagi na liczbę nacięć występujących na pilnikach warsztatowych można je podzielić na: gładziki (ostateczna obróbka materiału) i półgładziki (wygładzanie powierzchni), równaki (wstępne piłowanie) oraz zdzieraki (wstępna obróbka materiału).

Pilniki warsztatowe – budowa i właściwości

Pilniki warsztatowe są dość łatwe w obsłudze i nie sprawia to większych trudności zwłaszcza tym osobom, które już wcześniej miały z nimi styczność. Można się z nimi spotkać praktycznie w każdym profesjonalnie urządzonym warsztacie. Z ich pomocą zdejmuje się cienką warstwę wierzchnią z powierzchni obrabianego materiału. Nie jest to zbyt czasochłonne, a pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Dzięki temu obrabiany materiał uzyskuje odpowiedni kształt lub wymiar.

Warto w tym miejscu poznać podstawową budowę pilników warsztatowych. Z uwagi na to, że są to stosunkowo niewielkie akcesoria warsztatowe w ich składzie nie znajduje się zbyt dużo elementów. Podstawową częścią składową jest uchwyt, a do tego należy dołożyć część roboczą z zębami. Zęby powinny być nachylone wyłącznie w jednym kierunku (konieczne jest ich skośne ułożenie). W ten sposób poszczególne prace będą wykonywane poprawnie i bezpiecznie.

W jakich sytuacjach stosuje się pilnik warsztatowy?

Pilniki warsztatowe pełnią nieocenioną rolę przy wielu pracach ślusarskich lub blacharskich. Najważniejsze jest to, aby właściwie je dobrać. Pilniki kwadratowe nadają się m.in. do piłowania kwadratowych otworów, natomiast pilniki trójkątne poradzą sobie z piłowaniem płaszczyzn, w których występuje kąt ostry. Można z nich korzystać np. wtedy, gdy ostrzy się piłę.

Pilniki igiełkowe wykazują się dużą precyzją działania, dlatego stosuje się je do piłowania drobnych i niewielkich przedmiotów. Pilniki płaskie są chętnie wybierane przez wykwalifikowanych ślusarzy, ponieważ to właśnie dzięki nim można swobodnie obrabiać tworzywa sztuczne i metale. Są jeszcze pilniki przeznaczone do drewna czy też tarniki, po które sięga się w warsztatach stolarskich.

Osoby mniej zorientowane nie powinny wybierać pilników w pojedynkę. Lepiej poświęcić na to trochę więcej czasu i zaufać specjalistom, tak aby prace blacharskie, ślusarskie, stolarskie lub rzeźbiarskie przebiegły bez przykrych niespodzianek i zakończyły się sukcesem.

Sklep EBMiA.pl oferuje zestawy pilników.

W kolejnych artykułach opublikowaliśmy:

Pilnik do drewna i metalu – rodzaje i jaki wybrać?

Wyposażenie warsztatu stolarskiego – jak urządzić?

Narzędzia stolarskie – co jest niezbędne w fachu stolarza?

Narzędzia i prace ślusarskie

Kątownik ślusarski, stolarski, budowlany, spawalniczy – jaki kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco