Rodzaje, zalety i zastosowanie siłowników pneumatycznych

30 maja 2018 0

Autor:

Siłownik pneumatyczny to narzędzie, które jest niezbędne w wykonywaniu większości prac w przemyśle maszynowym. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak często i jak skutecznie siłowniki pneumatyczne wyręczają człowieka w większości prac. Na pierwszy rzut oka – niewielkie i niepozorne, w praktyce – niezastąpione. W dzisiejszym artykule opiszemy podstawowe rodzaje siłowników, zalety oraz ich zastosowanie.

Podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne dzielimy na trzy podstawowe rodzaje – hydrauliczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Jeśli chodzi o te ostatnie to z pewnością są one zazwyczaj proste w budowie, a co za tym idzie skuteczne w działaniu. Dzięki współczesnym unowocześnieniom mają one wyjątkowo szerokie zastosowanie.

Wyróżniamy następujące rodzaje siłowników pneumatycznych :
– liniowe
– krzywoliniowe
– kątowe

Powyższe rodzaje zaliczamy do kategorii siłowników rodzaju ruchu roboczego. Istnieje także podział związany z użyciem elementu roboczego. W tym przypadku warto wyodrębnić siłowniki mieszkowe, siłowniki tłokowe oraz membranowe. Dodatkową cechą pozwalającą odróżnić siłowniki jest występowanie tłoczyska – jedne je posiadają, inne zaś nie.

Zalety siłownika pneumatycznego

Podstawową zaletą siłowników pneumatycznych jest ich szerokie zastosowanie. Są one używane niemalże we wszystkich branżach związanych z przemysłem. Podstawowym ich przeznaczeniem jest wprawianie w ruch maszyn, które zastępują siłę mięśni człowieka. Chodzi przede wszystkim o maszyny działające jednostajnie i regularnie. Stosunkowo prosta budowa oraz obsługa tytułowych siłowników to kolejny walor.

Czynnik napędzający, którym jest sprężone powietrze jest łatwo dostępny praktycznie w każdym miejscu. Właśnie dlatego najczęściej stosuje się je w tych miejscach, w których niemożliwe jest użycie siłowników elektrycznych. I tu mamy do czynienia z jeszcze jedną – niezwykle ważną zaletą – siłowniki pneumatyczne doskonale radzą sobie w ekstremalnych warunkach, zwłaszcza tam, gdzie do czynienia mamy z niskimi oraz bardzo wysokimi temperaturami.

Ich pozytywny wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo związane z higieną pracy sprawiają, iż jest to jeden z najczęstszych wyborów przedsiębiorstw funkcjonujących w przemyśle.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych

Gdzie można najczęściej spotkać siłowniki pneumatyczne? Są to przede wszystkim ogromne hale produkcyjne branż przemysłowych. Siłowniki mają szerokie zastosowanie m.in. na liniach produkcyjnych, prasach oraz liniach do pakowania gotowych produktów. Ponadto są stosowane poza obszarami produkcyjnymi – z siłowników pneumatycznych korzystają również służby ratunkowe w takich sprzętach jak przecinaki, czy rozwieraki. Warto odnotować także ich obecność w samochodach – do otwierania drzwi oraz ciężarówkach, gdzie stosowane są w platformach załadunkowych.

 

Siłowniki pneumatyczne są także stosowane w automatycznych bramach wjazdowych. Ważną zaletą tytułowych siłowników jest fakt, iż mogą one zostać wykonane w zgodzie z indywidualnymi wymaganiami. W Polsce występuje coraz więcej firm oferujących siłowniki pneumatyczne dostosowane do potrzeb odbiorców.

W kolejnym artykule opisujemy:

Jak zbudować układ pneumatyczny

Skok siłownika – co to jest, jak obliczyć?

Opaska ślimakowa – co to jest, zastosowanie

Zespół przygotowania sprężonego powietrza – co to jest, budowa

Jak wybrać elementy FRL (filtry, regulatory i smarownice)?

Regeneracja siłowników pneumatycznych

Zawór szybkiego spustu – co to jest, zasada działania, jaki wybrać?

Zawór dławiąco zwrotny – co to jest, zasada działania

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco