Jak zmierzyć pasek klinowy? Wymiary i oznaczenia pasków klinowych

27 listopada 2020 0

Autor:

Właściwe zmierzenie pasa klinowego wydawałoby się prostym zadaniem. Z pewnych powodów jest kompletnie inaczej. Na co musimy zwrócić szczególną uwagę przy wykonywaniu pomiarów pasa klinowego? Co poza pomiarami jest istotne przy doborze pasa klinowego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w dalszej części materiału.

Jak zmierzyć pasek klinowy? Gdzie popełniamy błędy i jak ich uniknąć?

Pasy klinowe NIE są mierzone średnicą ani nie składają się na pół. Najdokładniejszym sposobem pomiaru długości paska klinowego jest użycie narzędzia do pomiaru paska klinowego lub taśmy mierniczej z tkaniny (nie jest to stalowa taśma miernicza ani linijka). Dodatkową opcją jest owinięcie wokół pasa sznurka / liny o małej średnicy, a następnie zmierzenie długości sznurka. Podczas pomiaru upewnij się, że pasek jest lekko napięty.

 

W celu określenia wymiarów pasa klinowego należy zmierzyć
wymiary profilu pasa oraz długość.

 

Film prezentuje jak poprawnie zmierzyć pasek klinowy:

Długość paska klinowego

Długość zewnętrzna paska klinowego LA

Mierząc pasek klinowy metodą podaną powyżej otrzymałeś wymiar oznaczony jako długość zewnętrzną pasa „LA”. Wymiaru tego zazwyczaj producenci nie podają w specyfikacji, jednak jest to wymiar najbardziej zbliżony do długości podziałowej, która jest podana w specyfikacji pasa.

Długość podziałowa pasa klinowego LD/LP

 

Długością, którą najczęściej zobaczymy napisaną na pasie jest długość podziałowa oznaczona poprzez dopisek „LD” lub LP” oraz długość wewnętrzna oznaczona jako „Li„.

Długość podziałowa to wymiar, który mierzy się na wysokości ok. 4/5 przekroju klina, po tzw. kordzie (czyli zalanej w pasie plecionki przypominającej w wyglądzie sznurek). Kord tworzy główne wzmocnienie każdego pasa klinowego wykonanego z gumy.

 

Rys. 1. Przykładowy pas klinowy i przekrój klina. Oznaczono wysokość na
której mierzy się długość podziałową Ld oraz długość wewnętrzną Li.
Te wymiary najczęściej spotkasz w specyfikacji pasów klinowych.

Długość wewnętrzna paska klinowego Li

Długością, którą najczęściej obok podziałowej zobaczymy w specyfikacji pasa jest długość wewnętrzna oznaczona jako „Li”. Długość wewnętrzna – jak wskazuje nazwa – jest długością pasa mierzoną po jego wewnętrznej stronie.

Oznaczenie pasa klinowego o wymiarze klina 15mm x 10 mm i długości wewnętrznej 2000 mm będzie wyglądało następująco: 15 x 2000 Li, A 2030 LD, może być także podane określenie calowe pasa. Wszystkie te notacje są poprawne i określają ten sam pasek oraz mogą występować jako opis na pasie razem lub całkiem osobno.

 

Pas klinowy ma długość 1000 Li (dł. wew.).
Długość podziałową oznaczono jako1030 LD a długość zewnętrzną 1050 LA.
Dodaje się odpowiednio LD = Li + 30 mm; LA = Li + 50 mm.

 

 

Pamiętaj też, że pasy się rozciągają i niestety nie ma konkretnej wartości określającej, jak bardzo pas może się rozciągać. Będziesz także musiał zmierzyć szerokość i wysokość profilu pasa klinowego, aby określić, który pas klinowy posiadasz.

Rys. 1. Pasy klasyczne są pasami niezawodnymi w przemyśle i rolnictwie W ofercie handlowej znajdują się trzy wersje jakościowe pasów klasycznych: wersja standard, wersja SOLID oraz wersja SUPER. Tu pas o długości podziałowej 1950 mm, o profilu B (13x8mm)

Profil paska klinowego

Profil pasa – przekrój klina – jest potrzebny do określenia typu pasa klinowego. Przykładowo typ „Z” ma przekrój 10 mm x 6 mm (szerokość x wysokość), „B” 17 mm x 11 mm, ” A” 13 mm x 8 mm, itd.

 

Występują profile pasów klinowych klasyczne typu 4, 5, 6, 8, Z, A, B, C, D, E, klinowe wąskoprofilowe typu SPZ, SPA, SPB, SPC, jak i klinowe wąskoprofilowe uzębione typu XPZ, XPA, XPB, XPC znajdziesz w ofercie sklepu EBMiA.pl

Paski klinowe można podzielić na dwie główne kategorie, wersję uzębioną lub klasyczną. Przedstawiciele obu odmian są obecni w ofercie naszego sklepu. Dysponujemy pasami klinowymi renomowanych producentów – Stomil Sanok, Optibelt, Gates.

 

Rys. 3. Profil pasa – przekrój klina typu Z – ma wymiary 10 mm x 6 mm. Znajdziesz go w sklepie EBMiA.pl

 

Oznaczenia pasków klinowych

W tym artykule poznałeś już parametry, które charakteryzują pasy klinowe – długość podziałową, długość wewnętrzną. Wiesz, że pas klinowy ma swój profil – klasyczny, wąskoprofilowy, wąskoprofilowy uzębiony. Teraz nauczysz się czytać oznaczenia na pasach klinowych.

Obok znajdziesz przykładowe oznaczenia jakie możesz zobaczyć na pasie klinowym wraz z wyjaśnieniem.

 

 

 

 

 

 

Napinanie pasków osprzętu silnika

Pisaliśmy wyżej, że pasy klinowe się rozciągają i niestety nie ma konkretnej wartości określającej, jak bardzo pas może się rozciągać. Wiadomo to, że napięty w odpowiedni sposób gwarantuje prawidłową i efektywną pracę przekładni w jakiej jest zastosowany. Wpływa także na to, że w pracującej przekładni nie pojawia się pisk. Co ciekawe, większość najnowszej generacji pasków wielorowkowych posiada mechaniczne napinacze, które są naprawdę świetnym rozwiązaniem. Ich rolą jest podtrzymywanie paska cały czas we właściwym naciągu. Warto jednak pamiętać, że żaden element nie jest wieczny i napinacze także się czasem psują lub zużywają.

Jeśli chodzi o pasek klinowy – naciąg jest regulowany ręcznie. Na szczęście nie jest to zbyt trudne i cały proces można wykonać samemu. Tylko w niektórych autach dostęp do niego jest kłopotliwy. Wówczas lepiej jest skorzystać z pomocy mechanika, który zrobi to w parę chwil.

Rys. 3. Pasy klinowe zespolone znalazły zastosowanie w napędach, gdzie pojedyncze pasy drgają lub zsuwają się z kół.

Pomoc w doborze pasa klinowego

Zdajemy sobie sprawę, że pomimo naszych starań, poradnik nie wyczerpuje wszystkich aspektów pomiarów pasów klinowych. Jeśli wystąpią trudności w dobraniu najlepszego rozwiązania lub męczą Cię wątpliwości zachęcamy do przesłania zapytania lub kontakt z doradcą sklepu EBMiA.pl.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Rodzaje pasków klinowych

Pasek wieloklinowy

Piszczący pasek

Pasek klinowy SPB, XPB, klasyczny typu B – czym się różnią?

Zerwany pasek klinowy – czy można jechać, przyczyny i co robić?

Pasy transmisyjne – rodzaje i zastosowanie

 

 

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco