Pasy transmisyjne – rodzaje i zastosowanie

8 października 2021 0

Autor:

Pasy transmisyjne wykorzystywane są do przenoszenia napędu na dalsze odległości, sięgające nawet kilkudziesięciu metrów. Składają się one z wysokogatunkowych pasów klinowych w płaszczu, które są połączone płytą pokrywy odporną na zużycie. Stosuje się je głównie przy bardzo dużych obciążeniach udarowych, dużych odstępach osi w połączeniu z niewielkimi średnicami kół, a także przy osiach pionowych. Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje pasów transmisyjnych i poznać ich zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Pasy transmisyjne – do czego służą?

Pasy transmisyjne wykorzystuje się do transmisji mocy. Znajdują one zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Występują w wielu rozmaitych wariantach, dlatego można bez najmniejszego problemu dopasować odpowiedni pas transmisyjny do wymagań konkretnego urządzenia.

Rodzaje pasów transmisyjnych

– pasy klinowe

– Pasy płaskie

– Pasy zębate

– pasy wielorowkowe

Pasy klinowe – najpopularniejsze pasy transmisyjne

Za najpopularniejsze pasy transmisyjne stosowane w maszynach rolniczych uważa się pasy klinowe. Ich ogromne zalety to ogólnodostępność oraz niska cena. Jeśli chodzi o kształt, w większości przypadków pasy klinowe wyglądem przypominają trapez równoramienny. Wymieniając atuty pasów klinowych, nie można nie wspomnieć o: płynnej pracy, świetnym tłumieniu drgań, a także redukcji gwałtownych zmian w obciążeniu. Co więcej, pasy klinowe nie wymagają specjalistycznej obsługi czy profesjonalnego serwisu.

Za najpopularniejsze rodzaje pasów klinowych uważa się pasy: klasyczne, dwustronne (o działaniu dwustronnym), szerokoprofilowe (przeznaczone do przekładni bezstopniowych), wariatorowe, wąskoprofilowe (idealnie sprawdzają się do przenoszenia mocy ze spalinowego silnika na rozruszniki, dmuchawy, wentylatory, pompy wodne itp.) oraz zespolone.

Pasy płaskie – czym się charakteryzują?

Najstarszym rodzajem pasów napędowych są oczywiście pasy płaskie. Pomimo upływu lat wciąż są używane z powodzeniem. Sprawdzają się w szczególności w statycznych i otwartych napędach. Pasy płaskie są niezastąpione, jeśli chodzi o przenoszenie bardzo dużych mocy. Warto również dodać, że wyróżnia je: mała rozciągliwość, a także odporność na wahania temperatury, wilgoć, wodę oraz smary i oleje. Natomiast, jeśli chodzi o zalety pasów płaskich, warto wspomnieć o tym, że mają one doskonałą elastyczność. Dzięki temu można je stosować zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych napędach. Wykorzystuje się je w: obrabiarkach, wrzecionach, klimatyzatorach, wiertarkach oraz maszynach włókienniczych.

Pasy zębate – co je wyróżnia?

Kolejnym rodzajem pasów transmisyjnych są pasy zębate. Ich największa zaleta to możliwość pracy bez poślizgów. Stąd też doskonale sprawdzają się we wszelkich aplikacjach, w których narażone są na nagłe zmiany kierunku lub prędkości. Co więcej, są elastyczne, wytrzymałe, antystatyczne – w szczególności, kiedy pracują przy dużych prędkościach. Ponadto wyróżniają długą żywotnością. Inwestując w pasy zębate, najlepiej wybrać takie, które są odporne na ścieranie, a także na działanie olejów i środków chemicznych. Na rynku dostępne są paski zębate jednostronnie oraz dwustronnie uzębione. W ofertach różnych producentów występują też paski z zębami w różnych kształtach, np. okrągłym czy trapezowym.

Co warto wiedzieć o pasach wielorowkowych?

Pasy wielorowkowe to pasy wybierane przez klientów, szukających bardzo wytrzymałych komponentów. Takich, które poradzą sobie z dużymi obciążeniami, wysokimi prędkościami, a także odpornych na wysokie temperatury i wpływ substancji olejowych. Pasy wielorowkowe stosowane są głównie w przekładniach, w których występują bardzo duże obroty. Oprócz tego mogą być również instalowane na kołach o małych średnicach. Stosuje się je też w przekładniach.

Jakie zalety ma pas transmisyjny?

Pas transmisyjny posiada szereg zalet, stąd też są tak chętnie stosowane od bardzo wielu lat. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jak łatwo się je obsługuje, na ich stabilne krawędzie, mały pobór energii własnej, a także optymalne utrzymywanie obrotów. Ponadto pasy transmisyjne gwarantują długą i bardzo wydajną, a przy tym niezwykle płynną pracę maszynom przemysłowym. Ich dużą zaletą jest również fakt, że występują w wielu różnych rodzajach, dlatego bez żadnego problemu można dopasować je do wymagań konkretnej maszyny.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Rodzaje pasków klinowych

Pasek wieloklinowy

Piszczący pasek

Pasek klinowy SPB, XPB, klasyczny typu B – czym się różnią?

Jak zmierzyć pasek klinowy? Wymiary i oznaczenia pasków klinowych

Pasy klinowe do maszyn rolniczych

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco