Pasek klinowy, rodzaje i zastosowanie

11 maja 2018 0

Autor:

 

Czym są przekładnie pasowe? Zgodnie z definicją jest to podstawowy element przenoszenia ruchu, który jest wykorzystywany głównie przy maszynach przemysłowych oraz im podobnych urządzeniach. Są one stosowane zazwyczaj w prostych konstrukcjach, choć współcześnie coraz częściej można odnotować ich obecność w konstrukcjach bardzo złożonych. Niezbędnym elementem tego typu przekładni są pasy napędowe, w tym – pasy klinowe.

Paradoksalnie tego rodzaju pasy pomimo obecności w prostych konstrukcjach są wyjątkowo złożone. Ich przepuszczony przekrój poprzeczny ma kształt trapezu, a jego rolą jest zapewnienie wysokiej wartości siły tarcia przy uwzględnieniu niedużego napięcia wstępnego pasa. Zastosowanie tytułowych pasów klinowych jest zależne od ich rodzajów.

 

Oto najpopularniejsze typy pasów klinowych:

Pasy klinowe ze ściętymi bokami i okryte

Odznaczają się stosunkowo niewielkim poślizgiem. Wyróżnia je także większa wartość mocy przenoszonej niż w przypadku zastosowania pasów okrytych o zbliżonych wymiarach.

Pasy z uzębieniem

Zdarza się, że tytułowe pasy wyposażone są w uzębienie zewnętrzne, bądź wewnętrzne. Celem owej konstrukcji jest zwiększenie elastyczności powierzchni bocznych pasa. Tym samym pas podnosi trwałość materiału poprzez zmniejszenie tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej. Przylegając do powierzchni rowka, ów typ pasów może pracować z mniejszymi kątami opasania.

Pasy zespolone

To fuzja pasów powstałych na skutek połączenia dwóch i większej liczby pasów klinowych. Spoiwem jest w tym przypadku elastyczna taśma. Które z pasów można łączyć? Jedynym kryterium jest taka sama długość i wielkość pasa. Zespolony wariant umożliwia przeniesienie wyższych mocy niż pasy normalnoprofilowe oraz stosowanie mniejszej wielkości kół pasowych. Tego typu rozwiązanie znajduje zastosowanie w pojazdach roboczych.

Pasy normalnoprofilowe

Pasy normalnoprofilowe są stosowane powszechnie w napędach przemysłowych maszyn energetycznych takich jak pompy oraz sprężarki. Ponadto używa się ich do maszyn technologicznych do których zaliczamy tokarki oraz sprężarki.

Pasy otwarte i pasy zamknięte

Pasy otwarte są ulokowane zazwyczaj w urządzeniach, gdzie długość pasa jest nietypowa. Występują także tam, gdzie ze względu na zabudowę niemożliwe jest zamontowanie pasa zamkniętego. To doskonała metoda na mechanizmy niekonwencjonalne.

Pasy wieloklinowe

Wysokiej jakości uniwersalne pasy wieloklinowe łączą w sobie zalety pasów klinowych i płaskich. Stosowane są przede wszystkim w przekładniach napędowych ulokowanych w pojazdach ciężarowych, a także w urządzeniach domowych AGD, dlatego, że ich budowa pozwala na przeniesienie dużych mocy z wysokimi prędkościami.

Paski klinowe dostępne w naszym sklepie pod adresem: https://www.ebmia.pl/480-pasy-klinowe

W innym naszym artykule opisujemy problem: Piszczący pasek

Jak zmierzyć pasek klinowy? Wymiary i oznaczenia pasków klinowych

Zerwany pasek klinowy – czy można jechać, przyczyny i co robić?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco