Przekaźnik termiczny – co to jest, zastosowanie, jak dobrać?

29 lipca 2022 0

Autor:

Przekaźnik termiczny – co to jest?

Przekaźnik termiczny to popularne urządzenie zabezpieczające, dzięki którym skutecznie chroni się różnego rodzaju silniki elektryczne. Inaczej nazywany jest przekaźnikiem przeciążeniowym. Rozpowszechnione na bardzo szeroką skalę, ponieważ są w stanie uchronić silniki przed przegrzaniem oraz niebezpiecznymi przeciążeniami. Obecnie na rynku występuje wiele różnych przekaźników termicznych, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób je dobierać i na co zwracać największą uwagę.

Zastosowanie przekaźnika termicznego

Przekaźnik termiczny różni się od siebie m.in. funkcjonalnością. Konkretniej chodzi o zastosowane detale. Jeśli bierze się pod lupę ich montaż, nie powinno to być zbyt skomplikowane, ponieważ wystarczy je podłączyć do obwodu roboczego i styczników. Oczywiście najlepiej, gdy będą się tym zajmować doświadczeni i solidnie przeszkoleni fachowcy. Jak już zostało wspomniane przekaźnik termiczny można napotkać głównie w silnikach elektrycznych. Podstawowe zadania przekaźnika termiczne to przede wszystkim:

– kontrola temperatury uzwojenia silnika (w momencie krytycznym dochodzi do wyłączenia termika oraz całkowitego zerwania obwodu roboczego),

– podniesienie efektywności pracy silnika elektrycznego,

– zagwarantowanie stałej pracy w użytkowanym silniku,

– przeciwdziałanie zanikowi fazy,

– zabezpieczenie stycznika przed poważnym uszkodzeniem,

– wydłużenie czasu eksploatacji silnika.

Nic dziwnego, że przekaźnik termiczny cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem. To właśnie dzięki niemu silnik może z powodzeniem pracować w nienaturalnych warunkach.

Jak dobrać przekaźnik termiczny? Przydatne wskazówki

Nie każdy musi się znać na przekaźniku termicznym, dlatego na samym początku wypadałoby poszerzyć własną wiedzę na temat tego, jak konkretnie zabrać się za dobranie wspomnianego wyżej przekaźnika? Nie jest to trudne, lecz najlepiej działać w porozumieniu z obeznanym w temacie specjalistą.

Przy wyborze przekaźnika termicznego swoją uwagę należy skupić na dwóch kluczowych parametrach: prądzie oraz klasie wyzwalania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrane urządzenie ustawić według indywidualnych preferencji użytkowników, m.in. pod kątem prądu zadziałania. Przy zabezpieczeniach przeciążeniowych silników elektrycznych na pierwszy plan wysuwają się klasy wyzwalania 10A i 10 (rozruch lekki oraz tradycyjny) oraz 20 i 30 (rozruch ciężki).

Znajomość powyższych parametrów doprowadza do tego, iż potencjalni użytkownicy wiedzą, jakie zabezpieczenia termiczne rozważyć w pierwszej kolejności oraz jakie styczniki dobrać do poszczególnych urządzeń zabezpieczających. Na rynku można się wyposażyć w przekaźniki przeznaczone do bezpośredniego montażu na stycznikach konkretnego typu. Warto to bardzo dokładnie sprawdzić, tak aby później nie było żadnych przykrych niespodzianek. Alternatywą są termiki przeznaczone do montażu na szynie (w tym przypadku sporym ułatwieniem będzie adapter) lub płycie. Dużym zainteresowaniem cieszą się też modele uniwersalne. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby wybierać taki przekaźnik termiczny w pojedynkę powinien czym prędzej sięgnąć po wsparcie ze strony sprawdzonych profesjonalistów z EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Licznik czasu pracy maszyny – co to jest, działanie, zastosowanie

Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

Przekaźnik bistabilny – co to jest, rodzaje, zasada działania, zastosowanie

Styk pomocniczy – co to jest, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco