Podkładki nierdzewne – co to jest, rodzaje, jakie wybrać?

7 lutego 2022 0

Autor:

Podkładki nierdzewne to elementy występujące w różnych gałęziach przemysłu. Pełnią nieocenioną rolę zwłaszcza przy pracach związanych z połączeniami śrubowymi. Najczęściej korzystają z nich typowi fachowcy, chociaż niekiedy z takich podkładek zdarza się korzystać w warunkach garażowych lub warsztatowych. Nierdzewne podkładki występują we wszystkich tych konstrukcjach, w których jedną z najważniejszych ról pełnią wspomniane wyżej śruby. Dzięki nim konstrukcja jest wzmocniona i zdecydowanie solidniejsza.

Podkładka nierdzewna – co to jest?

Przed podkładkami nierdzewnymi stawia się kilka istotnych zadań. Podstawowym jest natomiast to, aby przeciwdziałały rozluźnianiu się połączeń śrubowych. Z tego też względu umieszcza się je pomiędzy nakrętkami a łączonymi materiałami. Co najważniejsze wymaga to sporej precyzji, dlatego jeśli zajdzie taka potrzeba warto pozostawić takie czynności doświadczonym fachowcom. Podkładki wykazują się właściwościami zabezpieczającymi oraz ochronnymi. Zyskują uznanie ze względu na swoją uniwersalność oraz niezwykłą trwałość.

Podkładki nierdzewne mają niebagatelny wpływ na wydłużenie żywotności konstrukcji, w których zostaną zastosowane. Nic dziwnego, że w przemyśle sięga się po nie na coraz szerszą skalę. Takie podkładki występują pod kilkoma różnymi postaciami. Zdecydowanie najbardziej znane są tradycyjne podkładki nierdzewne, lecz klienci mogą się wyposażyć w podkładki przeciwdziałające odginaniu lub też elementy wyrównujące. Duże znaczenie mają w tym zakresie indywidualne potrzeby potencjalnych użytkowników. Warto przysiąść nad tym z fachowcem i zdecydować się na wybranie optymalnych podkładek w wersji nierdzewnej.

Podkładki nierdzewne – jakie wybrać?

Wybór odpowiedniej podkładki wcale nie musi być łatwy, dlatego trzeba do tego podejść z właściwym zaangażowaniem. Tylko w ten sposób klienci osiągną pożądany sukces. Podkładki muszą być przystosowane do warunków panujących w określonym środowisku. Jeśli nie będą się wykazywać podwyższoną odpornością na czynniki zewnętrzne, nie poradzą sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach. Czasami wybór może być dość czasochłonny, ale lepiej działać w tym zakresie cierpliwie, niż zdecydować się na nieodpowiednie podkładki, które mogłyby doprowadzić do poważnych uszkodzeń w kolejnych konstrukcjach.

Przykładowo zainteresowani nigdy nie powinni dobierać podkładek z tradycyjnej stali do łączenia elementów konstrukcyjnych, które będą narażone na regularny kontakt z wodą. Niestety nie wszyscy posiadają na ten temat dostatecznie szeroką wiedzę, dlatego opłaca się ją zgłębiać lub też bazować na kwalifikacjach zawodowych profesjonalistów.

Podkładki ze stali nierdzewnej – jakie rodzaje można wyróżnić?

Aktualnie producenci podkładek nierdzewnych udostępniają na rynku wiele różnych rodzajów omawianych akcesoriów do połączeń śrubowych. Wystarczy wymienić chociażby tak popularne rodzaje, jak podkładki ze stali nierdzewnej:

– gwiazdkowe,

– okrągłe – zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione i bardzo łatwo dostępne (również w sklepach internetowych),

– podatne (faliste),

– sprężyste,

– klinowe,

– kwadratowe – idealny wybór w przypadku konstrukcji drewnianych,

– odginane.

Jak widać dostępnych rodzajów jest pod dostatkiem, więc w pierwszej kolejności wypadałoby dowiedzieć się o nich nieco więcej, a dopiero później przystąpić do wyboru konkretnego modelu podkładki nierdzewnej.

Sporą popularnością cieszą się podkładki nierdzewne stworzone ze stali A2, które świetnie radzą sobie z korozją, a do tego mogą być stosowane w miejscach narażonych na podwyższony poziom wilgoci. Podkładki ze stali kwasoodpornej A4 stosuje się natomiast w przypadku elementów narażonych na regularny kontakt z wodą morską, np. przy budowie statków. Jeśli klienci nie posiadają w tym zakresie żadnego doświadczenia zawsze powinni wybierać podkładki w obecności wykwalifikowanych specjalistów.

W kolejnych artykułach:

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Połączenia śrubowe – co to jest, rodzaje połączeń

Podstawowe rodzaje śrub

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Nakrętki samokontrujące – co to jest, zastosowanie

Nakrętka kołpakowa – co to jest, zalety, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco