Śruby nierdzewne – właściwości, rodzaje, zastosowanie

7 lutego 2022 0

Autor:

Śruby nierdzewne zdobywają coraz większą popularność nie tylko w przydomowych garażach i warsztatach, ale też w różnych gałęziach przemysłu. Wszystko to za sprawą ich bogatych właściwości i szerokiego zastosowania. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że domownicy mają z nimi styczność praktycznie na co dzień, np. w przypadku użytkowanego sprzętu AGD lub też kotłów grzewczych. Jak widać pełnią ważną rolę nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w zakładach przemysłowych i produkcyjnych.

Śruba nierdzewna – podstawowe właściwości. Jakie ma zalety?

Śruby nierdzewne charakteryzują się podwyższoną odpornością na wilgoć oraz korozję. Jeśli zainteresowani zastanawiają się nad wykorzystaniem odpowiednich śrub w przypadku ekstremalnych warunków środowiskowych, takie śruby mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Nierdzewne śruby poradzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wszystko to za sprawą ich konstrukcji, w której znajduje się obniżona zawartość węgla. Omawiane śruby cechują się jeszcze kilkoma innymi właściwościami:

– zawierają w sobie chrom, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i tworzą doskonałą powłokę antykorozyjną,

– wykazują się trwałością, wytrzymałością, długą żywotnością i solidnością wykonania,

– są uniwersalne i można się z nimi spotkać w wielu miejscach,

są łatwe w obróbce i odporne na żar.

– Jak widać śruby nierdzewne mają bardzo dużo zalet, dlatego ich rosnąca popularność nie powinna nikogo dziwić. Kluczowe jest to, aby prawidłowo je dobierać, dlatego pracują nad tym starannie przeszkoleni fachowcy.

Śruby nierdzewne – na jakie rodzaje się dzielą?

Jak w przypadku innych elementów nierdzewnych, tak i śruby nierdzewne można podzielić na kilka różnych rodzajów. Sporym zainteresowaniem ze strony użytkowników cieszą się:

– śruby A2 (tradycyjne, nie powinny mieć kontaktu z kwasami oraz solą),

– śruby A4 (kwasoodporne),

– śruby A1, A3 i A5 (tworzone ze stali hartowanej),

– śruby C1, C3 i C4 (odznaczające się właściwościami magnetycznymi).

Nie da się ukryć, że dobranie konkretnego typu śruby nierdzewnej to zadanie podwyższonego ryzyka, ponieważ nie wszyscy dysponują w tym temacie odpowiednio rozbudowaną wiedzą. Taki dobór najlepiej zlecać doświadczonym fachowcom, dzięki czemu użytkownicy mają pewność, że przyjdzie im pracować z wysokiej klasy śrubami, które będą dostosowane do konkretnych warunków środowiskowych.

Śruby nierdzewne można zakupić m.in. w sklepach internetowych jak EBMiA.pl (opłaca się je kupować w większych ilościach), natomiast trzeba mieć pełną świadomość tego, że takie elementy dzielą się także ze względu na zastosowany typ łba: z łbem sześciokątnym z pełnym i niepełnym gwintem oraz z łbem walcowym.

Śruby ze stali nierdzewnej nierdzewne – zastosowanie

Warto w tym miejscu zastanowić się jeszcze nad tym, gdzie konkretnie występują omawiane w artykule śruby ze stali nierdzewnej. Tak jak zostało wspomniane można się z nimi spotkać w garażach, warsztatach i urządzeniach domowych (np. w kuchniach). Dodatkowo śruby ze stali nierdzewnej pełnią nieocenioną rolę w budownictwie wodnym, przemyśle chemicznym i ciężkim, ale też przy budowie maszyn, mostów oraz statków.

Bogate właściwości śrub ze stali nierdzewnej doprowadziły do tego, że można je napotkać praktycznie w każdej branży. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie skorzystać z nich przy budowie pomp ciepła, pomp głębinowych oraz bojlerów. Kluczowe jest to, aby znać się na ich dobieraniu i wiedzieć, w jakich konkretnie warunkach mogą występować, aby spełniały swoje podstawowe funkcje. Z racji tego zaleca się poszerzyć własną wiedzę na temat zastosowania śrub nierdzewnych lub poprosić o wsparcie fachowców. Na zdecydowanie mniejszą skalę śruby nierdzewne wykorzystuje się także w branży motoryzacyjnej. Częściej można się z nimi spotkać przy budowie rozbudowanych obiektów pływających.

W kolejnych artykułach:

Śruba calowa gwint UNF i UNC – co to jest, jakie są różnice?

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Połączenia śrubowe – co to jest, rodzaje połączeń

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Podstawowe rodzaje śrub

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco