Nakrętki samokontrujące – co to jest, zastosowanie

7 lutego 2022 0

Autor:

Nakrętki przydają się w wielu różnych branżach, ale ich ostateczny wybór powinien być poprzedzony wnikliwymi analizami oraz porównaniami. Można je kupować w sklepach stacjonarnych (licząc przy tym na doświadczenie sprzedawców i bezpośrednie rozmowy), ale też przez Internet (wygodniejsza i szybsza opcja zamawiania nakrętek). Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się tzw. nakrętki samokontrujące.

Nakrętki samokontrujące – co warto o nich wiedzieć? Kluczowe informacje

Wspomniane wyżej nakrętki samokontrujące powinny spełniać trzy podstawowe normy:

– DIN 985,

– PN 82175,

– ISO 10511.

Dzięki temu potencjalni klienci mają pewność, że wydają pieniądze na wysokiej klasy akcesoria i nie będą tego żałować. Bardzo często nakrętki samokontrujące produkuje się ze stali węglowej, mosiądzu, stali nierdzewnej A2 lub stali kwasoodpornej A4. Duże znaczenie ma oczywiście to, w jakich konkretnie warunkach będą wykorzystywane i w jakim środowisku przyjdzie im pracować.

Nakrętka posiada w sobie zazwyczaj wkładkę poliamidową. Dodatkowo można w nich znaleźć dwa podstawowe rodzaje gwintu: drobnozwojny lub metryczny. Jeśli klient nigdy wcześniej nie zabierał się za ich wybieranie powinien bazować na wiedzy fachowców. Nakrętki spełniające wymienione powyżej normy wykazują się podwyższoną wytrzymałością i trwałością, odpornością na wstrząsy i drgania, a do tego są zabezpieczone przed szkodliwym oddziaływaniem korozji. Ich powłoka jest ocynkowana (galwanicznie lub płatkowo).

Nakrętka samokontrująca – jakie ma zastosowanie?

Nakrętki samokontrujące mają bardzo szerokie zastosowanie. Można się z nimi spotkać w szeroko rozumianym przemyśle (np. w zakładach przemysłowych). Dodatkowo występują w branży motoryzacyjnej oraz są wykorzystywane przy budowie rozmaitych maszyn i urządzeń. Co istotniejsze takie nakrętki różnią się od siebie m.in. zakresem pracy (w przypadku stali nierdzewnej A2 wynosi on np. od M2,5 do M30).

Nakrętki samokontrujące są cenione z jednego prostego względu – można je szybko i bezproblemowo montować. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie pewne umiejętności, ale fachowcom nie sprawia to większych trudności. Sporym udogodnieniem jest też stosunkowo niska cena. Nie należy przy tym zapominać o szerokiej dostępności nakrętek samokontrujących. To gwarancja uzyskania stabilnego połączenia śrubowego, co wpływa m.in. na wydłużenie żywotności niektórych konstrukcji. Jak widać warto z nich korzystać na szeroką skalę, ale najpierw trzeba znać się na ich dobieraniu.

W kolejnych artykułach:

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Podkładki nierdzewne – co to jest, rodzaje, jakie wybrać?

Podkładka pod śrubę i nakrętkę – rodzaje i zastosowanie

Nakrętka kołpakowa – co to jest, zalety, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco