Śruba skrzydełkowa – co to jest, rodzaje, zastosowanie

20 stycznia 2023 0

Autor:

Śruby to bardzo chętnie wykorzystywane elementy łączne, które odznaczają się niezwykłą solidnością wykonania oraz wszechstronnością zastosowania. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że współcześnie występujące na rynku śruby dzieli się na kilka różnych odmian. Jedną z nich jest śruba skrzydełkowa. Co o niej wiadomo?

Śruba skrzydełkowa – najważniejsze informacje

Śruby skrzydełkowe charakteryzują się dość specyficzną konstrukcją (budową), ponieważ trudno w nich znaleźć standardowe łby, za to zastosowano w nich specjalne wypustki w kształcie skrzydełek. Tym samym nie ma żadnych trudności z tym, aby śrubą operować przy pomocy własnych palców. To wygodne rozwiązanie, które doceniają zwłaszcza miłośnicy majsterkowania i eksperymentowania.

Na jakie rodzaje ze względu na materiał można podzielić śruby skrzydełkowe?

Godne uwagi jest to, że śruby skrzydełkowe, podobnie jak tradycyjne śruby, dzielą się na kilka różnych rodzajów. Szczególnym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów cieszy się śruba skrzydełkowa stworzona z takich materiałów, jak:

– stal węglowa (ocynkowana) – o podwyższonym stopniu wytrzymałości,

– stal nierdzewna A2 z domieszką chromu – odporne na utlenianie, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Z tego też względu taką śrubę skrzydełkową często obserwuje się w rowerach, motocyklach i sprzęcie AGD,

– stal kwasoodporna A4 – jak wskazuje nazwa, śruba skrzydełkowa należąca do tej kategorii świetni radzi sobie z kwasami, dlatego jest przeznaczona dla przemysłu przetwórczego,

– mosiądz – odporne na działanie zmiennych temperatur (zwłaszcza tych niskich). Takie śruby skrzydełkowe mogą pełnić funkcję użytkową, jak i dekoracyjną.

Doskonałą alternatywą dla powyższych rozwiązań są śruby skrzydełkowe wyprodukowane z żeliwa ciągliwego (wytrzymałe i trwałe), ale wpływ na ostateczną decyzję użytkowników będzie miał charakter zaplanowanych prac.

Podstawowe zastosowanie śrub skrzydełkowych – jak to wygląda w praktyce?

Pozostało zbadać jeszcze jedną istotną kwestię, a mianowicie to, jakie jest podstawowe zastosowanie śrub skrzydełkowych? Po informacjach znajdujących się powyżej można wywnioskować, iż śruba skrzydełkowa jest wykorzystywana m.in. w przemyśle przetwórczym, motocyklach, rowerach i sprzęcie AGD, ale równie dobrze sięga się po nie w statywach fotograficznych, lampach biurowych i domowych czy też sztalugach malarskich. Jeśli ktoś szuka dla siebie śrub, które będzie można łatwo i szybko dokręcić lub rozkręcić, śruby skrzydełkowe są przeznaczone właśnie dla niego.

Z tego też względu warto stosować śruby skrzydełkowe we wszystkich tych miejscach, w których bazuje się na częstym dokręcaniu oraz rozkręcaniu śrub (np. w pomieszczeniach, w których znajdują się regulowane meble i akcesoria). Śruby skrzydełkowe świetnie współpracują z nakrętkami skrzydełkowymi. Zastosowanie tych drugich sprawia, że użytkownicy nie mają najmniejszych problemów ze swobodną regulacją połączeń. Najpierw wypadałoby jednak dokładnie przeanalizować podstawowe parametry techniczne śrub i nakrętek skrzydełkowych, aby udanie je dobrać i mieć pewność, że zaplanowane prace zostaną przeprowadzone na wysokim poziomie.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Śruby dwustronne – co to jest, zastosowanie

Moment dokręcania śrub – tabela, co to jest?

Śruby ocynkowane czy nieocynkowane – jakie wybrać?

Śruby nierdzewne – właściwości, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco