Smar biały – co to jest, zastosowanie, jak działa?

3 września 2021 0

Autor:

Smar biały to jeden z wielu rodzajów smarów, przydatnych podczas prac przy samochodzie i nie tylko. Służy do zabezpieczania miejsc, w których dochodzi do tarcia między metalowymi elementami. Sprawdzi się także przy różnego rodzaju naprawach. Jakie zastosowanie oraz właściwości ma biały smar? Odpowiadamy!

Smar biały – co to jest?

Smar biały – jak sama nazwa wskazuje – jest preparatem smarnym. Wyróżnia się znakomitymi parametrami technicznymi, stąd też można wykorzystać go do wielu różnych zastosowań, np. w samochodzie. Pozwala zminimalizować ryzyko awarii spowodowanej intensywnym tarciem elementów. Jest wygodny w aplikacji, ponieważ występuje w formie sprayu z dozownikiem. Dzięki temu można nałożyć produkt dokładnie tam, gdzie jest to wymagane.

Biały smar właściwości

Biały smar wykorzystywany jest do zabezpieczania miejsc, w których elementy metalowe narażone są na wzajemne tarcie. Produkt wytwarza warstwę poślizgową oraz powłokę ochronną, minimalizującą lub całkowicie eliminującą tarcie. Co więcej, nasmarowane części przestają się nagrzewać i nie zużywają się tak szybko.  Smar biały w sprayu będzie dobrym wyborem przede wszystkim do mocno obciążonych miejsc, które narażone są na częste awarie z uwagi na intensywną eksploatację.

Parametry techniczne białego smaru są naprawdę rewelacyjne. Warto wspomnieć m.in. o jego odporności na czynniki atmosferyczne, a także zmiany temperatur (od -40°C do nawet 180°C). Dzięki temu można stosować go w każdych warunkach i o każdej porze roku – bez obaw o to, że nie zadziała w pożądany sposób. Ponadto biały smar chroni przed korozją i wycisza smarowane elementy.

Biały smar do czego służy i jak działa?

Zanim nałożysz na elementy metalowe biały smar, najpierw dokładnie oczyść je ze wszelkich zabrudzeń, piasku, żwiru, a także pozostałości stosowanych wcześniej preparatów. Możesz z powodzeniem zrobić to za pomocą szmatki oraz benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza, który usunie wszelkie zabrudzenia. Jest to krok obowiązkowy. Dlaczego? Jeśli powierzchnia nie zostanie odpowiednio przygotowana, aplikowany smar nie zapewni efektywnego działania.

Następnym etapem jest aplikacja białego smaru. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu w sprayu, ponieważ nie wymaga on użycia dodatkowych akcesoriów. Produkt posiada własny aplikator, który umożliwia dotarcie do każdego miejsca. Wystarczy wstrząsnąć buteleczką, a następnie rozprowadzić go precyzyjnie po powierzchni z odpowiedniej odległości (ok. 20 cm).

Smar biały w sprayu bardzo dobrze pokrywa każdy element, skutecznie przedostaje się pomiędzy warstwy ulegające tarciu i wnika w najmniejsze szczeliny. Po kilku sekundach od aplikacji zastyga i zmienia formę oraz kolor – z białej płynnej substancji w półprzezroczystą pastę. Dzięki temu znakomicie przylega do powierzchni i nie spływa z niej. A jeśli zdarzy Ci się nałożyć zbyt dużą ilość białego smaru, możesz go z łatwością usunąć suchą ściereczką.

Smar biały zastosowanie

Smar biały to produkt wielofunkcyjny, który ma wiele zastosowań. Jest używany w przemyśle, w domach, a także w branży motoryzacyjnej. Smar biały przyda się więc każdemu, kto chce na własną rękę zadbać o stan techniczny samochodu. Do czego można zatem zastosować biały smar? Podpowiadamy!

– Linki sprzęgła oraz gazu – wystarczy, że spryskasz metalowe części, by usprawnić ich pracę.

– Mechanizm wycieraczek przedniej szyby – najczęstszą przyczyną awarii tego elementu jest brak zastosowania preparatu smarnego podczas produkcji. Stąd też raz na kilka miesięcy dobrze jest zdjąć osłonę podszybia, a następnie pokryć mechanizm białym smarem. Zagwarantuje to płynną pracę mechanizmu przez kolejne miesiące.

– Mechanizmy podnoszenia szyb – smarowanie tych elementów ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku mechanizmów ręcznych, jak i automatycznych. W przypadku automatycznych mechanizmów niezbędny będzie demontaż boczków oraz nasmarowanie koła z zębatką.

– Prowadnice foteli samochodowych – to elementy, które również należy regularnie smarować, ponieważ bez tego z czasem przestają działać płynnie. Jest to bardzo istotne szczególnie w mniejszych samochodach trzydrzwiowych, w których fotel trzeba przesuwać bardzo często – za każdym razem, gdy pasażer siada na tylne siedzenie.

– Zamek bagażnika – to miejsce, o którym również nie należy zapominać podczas smarowania elementów samochodu białym smarem.

– Zamki drzwi – bez względu na to, czy posiadasz auto z zamkiem centralnym czy standardowym zamkiem na klucz, co jakiś czas nałóż na niego odrobinę białego smaru, który zabezpieczy mechanizm przed rdzewieniem.

– Zawiasy i zamki przedniej oraz tylnej maski – są to części, które pracują pod dużym obciążeniem, a dodatkowo są narażone na wilgoć, dlatego niezbędne jest ich regularne smarowanie.

– Zawiasy z ogranicznikami otwarcia drzwi i mocowania – działają na nie duże sił, a przy tym są podatne na zabrudzenia, jak również korozję, dlatego nie można zapominać o ich zabezpieczaniu białym smarem.

Biały smar w sprayu – skuteczny produkt do zabezpieczania elementów metalowych i plastikowych

Biały smar w sprayu to produkt niedrogi, uniwersalny i bardzo skuteczny. Do tego jest prosty w aplikacji, dzięki czemu z łatwością nałożysz go wszędzie tam, gdzie zaszła taka potrzeba. Idealnie spełnia swoje zadanie, gdy dochodzi do mocnego tarcia elementów metalowych, a także metalowych i plastikowych.

W kolejnym artykułach opisaliśmy:

Smar grafitowy – zastosowanie, do czego, cena

Smar techniczny – rodzaje i zastosowanie

Smar silikonowy – zastosowanie i jaki wybrać?

Jaki smar do łożysk?

Wazelina techniczna – do czego służy i jakie ma zastosowanie?

Smar do lin stalowych – smarowanie liny, jaki kupić?

Suchy smar – co to jest, zastosowanie, jak stosować?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco