Ściągacz do sprężyn – jaki najlepszy kupić?

7 października 2022 0

Autor:

Wybór odpowiedniego ściągacza do sprężyn nie tylko zapewnia poprawne prace konserwacyjne i naprawcze przy samochodzie, ale także wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest ściągacz do sprężyn oraz czym kierować się przed jego zakupem.

Ściągacz do sprężyn – co to jest?

Ściągacz do sprężyn to urządzenie pomagające ścisnąć sprężynę podczas prac mechanicznych. Jego funkcja pomocnicza wynika z tego, że aby móc wyciągnąć sprężynę z danego elementu auta (np. amortyzatorów) w celu wymiany, regeneracji lub naprawy danej części, musimy ją ścisnąć.

Pamiętajmy, że ściągacz do sprężyn należy mieć zawsze pod ręką podczas prac wymagających wyciągnięcia sprężyny. Jeśli bowiem będziemy to robić bez odpowiednich narzędzi, sprężyna może pęknąć. Ze względu zaś na to, że jest to element mocno naprężony, może doprowadzić do bardzo poważnych urazów, a nawet trwałego kalectwa.

Jak jest zbudowany ściągacz sprężyn?

Ściągacz sprężyn  ma bardzo prostą konstrukcję: jest to śruba zakończona z jednej strony 6-kątem pod klucz płaski, a od czoła otworem. Na śrubie znajdują się dwa elementy z łapkami. Jeden z nich przewlekamy przez śrubę, a drugi pełni funkcję nakrętki ściągacza. Im dłuższa śruba, tym promień pod sprężynę jest większy.

Ściągacz sprężyn 4-hakowy 370mm dostępny w EBMiA.pl

Jak dopasować ściągacz do sprężyny?

Rozważając kwestię, jaki ściągacz do sprężyn kupić, należy wziąć pod uwagę częstotliwość jego użytkowania oraz rodzaj sprężyn, do których będzie on nam potrzebny. Istnieje kilka typów tych narzędzi, z którymi możecie spotkać się przeglądając oferty sklepów z narzędziami i częściami do maszyn, np.:

– Ściągacz do sprężyny talerzowy – wykonywany jest z najwyższej jakości materiałów i służy do demontażu masywnych sprężyn przedniego zawieszenia w ciężkich autach. Taki ściągacz jest stabilny i lepiej pokonuje opór ściskanej sprężyny. Wszystkie elementy jego wykonania cechuje bardzo wysoką trwałość.

– Ściągacz hydrauliczny – dość drogie, ale profesjonalne i łatwe w obsłudze narzędzie dobrze radzące sobie z wieloma typami sprężyn. Znajdziecie go też pod nazwą ściągacz do sprężyn Macphersona.

– Ściągacze do sprężyn motocyklowych – przydają się zwłaszcza tam, gdzie skok jest relatywnie krótki oraz do ściskania tylnych sprężyn zawieszenia samochodowego.

Pamiętajmy też, że możemy kupić ściągacze do sprężyn uniwersalne, który będą odpowiednie do kilku typów sprężyn. Takie narzędzie jest zazwyczaj droższe, ponieważ posiada wymienne końcówki, jednak warto potraktować jego zakup jako inwestycję. W dłuższej perspektywie bowiem pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas, jak i miejsce w warsztacie, nie mówiąc już o mniejszej ilości narzędzi do transportowania w razie napraw wyjazdowych.

Jaka długość ściągacza do sprężyn?

Odpowiednia długość ściągacza do sprężyn zależy w głównej mierze od modelu auta. Warto dopilnować, aby ściągacz sprężyn amortyzatorów był nieco dłuższy niż nominalna wysokość sprężyny. Pamiętajmy bowiem, że kupno za krótkiego ściągacza sprężyn uniemożliwi wymianę elementu, a podane wymiary zarówno sprężyny, jak i ściągacza zawsze obarczone są pewnym błędem.

Ręczne, pneumatyczne czy hydrauliczne ściągacze do sprężyn?

Opisywane w tym artykule ściągacze do sprężyn można podzielić także ze względu na sposób ściskania. Mamy wtedy do wyboru ściągacze ręczne, pneumatyczne i hydrauliczne:

– Ściągacze do sprężyn ręczne skręcane – są najsłabsze, ale zarazem najtańsze; przeznaczone do ściskania stosunkowo niewielkich sprężyn. Używane raczej amatorsko.

– Ściągacze ręczne talerzowe również urządzenie bardziej amatorskie, gdyż ich użycie wymaga sporo siły i czasu; dobrze radzą sobie z masywniejszymi sprężynami i są bardziej wytrzymałe niż ściągacze skręcane.

– Ściągacze do sprężyn pneumatyczne – narzędzie dość rzadkie, obecnie wypierane przez ściągacze hydrauliczne.

– Ściągacze do sprężyn hydrauliczne – najbardziej znany typ to ściągacz do sprężyn Macphersona. Cechuje je szybka praca, trwałość i duża siła. Najczęściej wybierane przez profesjonalnych mechaników.

Bezpieczny i trwały ściągacz do sprężyn, czyli jaki kupić?

W przypadku ściągacza do sprężyn częstym problemem jest ścinanie gwintów. Na ogół przyczyny tego zjawiska są dwie: po pierwsze zbyt miękki materiał gwintu oraz nierównomierne rozłożenie siły wywieranej przez sprężynę na nakrętki. Kupując ściągacz talerzowy od razu eliminujesz przyczynę nr 2, czego nie można niestety powiedzieć o najtańszych ściągaczach skręcanych.

Warto zwrócić uwagę na ściągacz hydrauliczny Macphersona. To narzędzie przeznaczone jest do ściskania elementów o dużej energii potencjalnej. Ściągacz do sprężyn Macphersona ma bardzo dużą maksymalną energię hydrauliczną ok. 1 tony, przez co równoważy energię potencjalną sprężystości sprężyny.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Jak ściągnąć łożysko bez ściągacza?

Smar do łożysk

Konserwacja, czyszczenie i smarowanie łożysk

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń łożysk

Montaż łożysk

Luz łożyska – co to jest, rodzaje i oznaczenia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco