Montaż łożysk

4 marca 2020 0

Autor:

Łożysko to dość niepozorny element, jednak odgrywa on naprawdę ważną rolę, jeśli chodzi o działanie różnego rodzaju maszyn. Właśnie dlatego tak ważne jest, by były prawidłowo zamontowane. Dzięki temu jest ono w stanie pracować wydajnie przez bardzo długi czas. Poniżej przedstawiamy zasady, którymi należy się kierować przy montażu łożysk i kilka cennych wskazówek, które pomogą przygotować je do pracy w urządzeniach. Montaż łożysk stanie się o wiele prostsze.

Jak zamontować łożysko? – o czym należy pamiętać.

– Nie wolno uderzać bezpośrednio w części łożyska.

– Należy zadbać o to, aby powierzchnie osadzeń były gładkie i posmarowane specjalnym olejem.

– Konieczne jest zachowanie czystości w miejscu, gdzie ma być montowane łożysko. Wynika to z faktu, że każde zanieczyszczenie, które dostanie się do łożyska skutkuje obniżeniem jego wydajności i żywotności.

– Bardzo istotne jest skontrolowanie wymiarów i kształtu miejsca osadzeń.

– Na koniec należy przyłożyć siłę do pierścienia osadzonego. Nie można zaś wciskać jednego pierścienia, by osadzić ten drugi.

W przeciwnym wypadku mogą wytworzyć się fałszywe odciski Brinella, które powstają w konsekwencji nieprawidłowego montażu. Jeśli siła wciskająca obciąża elementy toczne, zostawiają one odciski na bieżni. Z tego powodu powstają drgania, które przekładają się na skrócenie żywotności łożyska.

Łożyska w sklepie EBMiA.pl

Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie jednocześnie osadzić pierścień. Co wtedy? Wtedy należy użyć przyrząd, który pomoże przenieść siłę wciskającą na oba pierścienie, ale z zachowaniem luzu w łożysku. Jeśli łożysko jest niewielkie, można je z powodzeniem zainstalować przy pomocy młotka i miękkiego podbijaka albo rury. Z kolei w przypadku jeśli chcemy wykonać montaż łożysk większych konieczne jest użycie prasy hydraulicznej, śrub wkręcanych w czoło wału albo nakrętek wkręcanych na wał.

Dużym uproszeniem, które warto zastosować jeśli wykonujemy montaż łożysk jest podgrzanie łożyska do temperatury 100°C lub zmrożenie go w ciekłym azocie. Ze względu na rozszerzalność ciepłą związaną ze zmianą temperatury dużo prostsze okaże się osadzenie łożyska na wale. Warto pamiętać, że metoda oraz wysokość temperatury podgrzania zmienia się w zależności od wybranego łożyska i środka smarnego, które znajduje się w jego wnętrzu. Łożysko można podgrzać w kąpieli olejowe, komorze grzewczej lub na specjalnych płytach grzejnych.

Nie można nie wspomnieć o tym, że duże łożyska osadzane są przy użyciu nakrętek hydraulicznych oraz przy jednoczesnym podawaniu oleju smarującego. Dzięki temu występuje tarcie płynne, które szybko i sprawnie zmniejsza siłę wymaganą do zamontowania. Gdy już zostanie osiągnięte prawidłowe położenie konieczne jest zaprzestanie dodawania oleju, a następnie usunięcie siły wtłaczającej.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Smar do łożysk

Jak ściągnąć łożysko bez ściągacza?

Luz łożyska – co to jest, rodzaje i oznaczenia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco