Konserwacja, czyszczenie i smarowanie łożysk

10 września 2018 0

Autor:

Efektywna oraz wydajna praca łożyska opiera się na precyzyjnej oraz regularnej konserwacji. Nieustająca eksploatacja łożysk prowadzi do ich uszkodzeń, co doskonale widać oraz słychać. Zamiast pracować cicho, równomiernie i płynnie pojawiają się charakterystyczne – nieregularne szumy, a czasem piski. W konsekwencji temperatura się podwyższa, zaś samo łożysko dostaje niebezpiecznego luzu. Kluczowe w tej kwestii jest odpowiednie dopasowanie łożyska, prawidłowy montaż, a następnie – skuteczna konserwacja. To właśnie ten ostatni czynnik jest odpowiedzialny za wydłużenie żywotności.

W jaki sposób konserwować łożyska?

Odpowiednia kontrola łożysk to podstawa

Regularna kontrola łożysk pozwala ocenić, czy ich konserwacja jest w określonym momencie potrzebna. Przy standardowych maszynach zarówno kontrola, jak i proces czyszczenia powinien się odbywać przynajmniej raz do roku. Jeśli mowa o urządzeniach przenoszących większe obciążenia, to mamy do czynienia z proporcjonalnie zwiększoną częstotliwością kontroli. Przede wszystkim ocenić należy poziom szumu – wykonuje się to za pomocą specjalnego urządzenia, bądź tradycyjnego stetoskopu. Podczas kontroli sprawdzić należy również wysokość temperatury – służy do tego specjalny czujnik. Kontrola łożysk nie może się odbyć także bez zbadania częstotliwości drgań. W tym celu potrzebne nam będzie urządzenie zwane analizatorem widma drgań, który stosuje się w zależności od indywidualnych parametrów danej maszyny. Wyznacznik w tej kwestii stanowią dwa kryteria – warunki pracy łożyska oraz miejsce pomiaru.

Wymiana łożyska

Oznakami niepokojącymi, które świadczą o wymianie łożyska są zniekształcenia – tzw. wyłuszczenia występujące na bieżniach oraz częściach tocznych. Są one konsekwencją zmęczenia materiału, które jest naturalne po wykonaniu określonej liczby obrotów pod danym obciążeniem. Łożysko może utracić również swą zdolność do dalszej pracy na skutek nieprawidłowej eksploatacji. Do najpopularniejszych przyczyn takiego stanu rzeczy zaliczamy nieprawidłową obsługę, zły montaż, nieodpowiednie smarowanie, a także korozję.

Smarowanie łożysk

Smarowanie łożyska to czynność, która może uchronić łożysko przed uszkodzeniem pod warunkiem, że jest ono wykonywane cyklicznie. Czynność ta, nie tylko pozwala zachować odpowiednie warunki pracy, ale także odpowiednio zbilansować temperaturę. Metoda smarowania zależy przede wszystkim od modelu – w szczególności od elementów tocznych oraz prędkości obrotowej. Ważną rolę odgrywa ponadto odpowiednie przechowywanie łożysk, aby uchronić je od zanieczyszczeń, które prowadzą do korozji. Tu istotną rolę odgrywa również temperatura otoczenia – eksperci twierdzą, iż nie powinna ona przekraczać 25 stopni Celsjusza oraz 60% wilgotności względnej. Łożyska najskuteczniej oczyszczać naftą, albo benzyną.

W innym naszym artykule opisujemy:

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń łożysk

Jaki smar do łożysk?

Jak ściągnąć łożysko bez ściągacza?

Luz łożyska – co to jest, rodzaje i oznaczenia

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco