Nóż monterski – rodzaje, budowa, jaki wybrać?

7 listopada 2022 0

Autor:

Dobieranie noży monterskich wcale nie jest zbyt łatwym przedsięwzięciem. Aktualnie na rynku występuje wiele różnych modeli noży monterskich które różnią się od siebie m.in. budową, konstrukcją, przeznaczeniem i możliwościami. Nie obejdzie się bez przeanalizowania poszczególnych propozycji, tak aby udanie dobrać nóż monterski do rozcinania izolacji kabli, przycinania czy też wyrównywania tapet. W razie potrzeby można również skorzystać z nieocenionego wsparcia wykwalifikowanych fachowców.

Nóż monterski – jakie są rodzaje?

Na samym wstępie warto zastanowić się nad tym, na jakie konkretnie rodzaje dzieli się popularny ostatnimi czasy nóż monterski? Potencjalni klienci mogą dla siebie wybrać noże monterskie:
– składane – do szybkiego usuwania izolacji z przewodów, bardzo poręczne i wygodne w użytkowaniu,
– stałe – rozpowszechnione na szeroką skalę, o podwyższonej trwałości i wytrzymałości,
do kabli miedzianych oraz aluminiowych,
– sierpaki – przeznaczone do nieco bardziej skomplikowanych zadań, a mianowicie do rozcinania worków, cięcia tektury oraz pielęgnacji kwiatów. Jak widać sprawdzą się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w ogrodach i na działkach. To niezbędne wyposażenie w pracy budowlańca, elektryka, ekip remontowych i ogrodnika,
– do kabli jednożyłowych i wielożyłowych.

Oczywiście takich noży monterskich jest znacznie więcej, ponieważ zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni majsterkowicze są w stanie zainwestować m.in. w noże do przewodów w izolacji polwinitowej.

Budowa noża monterskiego

W tym miejscu wypadałoby się pochylić nad budową omawianych noży monterskich. Co prawda konstrukcja takiego noża monterskiego nie jest zbyt skomplikowana, ale znając ich parametry techniczne oraz przeznaczenie łatwiej podjąć ostateczną decyzję, co do zakupu jednego konkretnego noża monterskiego. Podstawowym elementem składowym noża monterskiego jest rękojeść. Ciekawym wyborem jest rękojeść stworzona ze stalowego szkieletu, która może być pokryta materiałem drewnianym, tworzywem syntetycznym lub aluminium. Ważne jest to, aby nóż monterski był poręczny, trwały, odporny na uszkodzenia i komfortowy w użytkowaniu.

Żaden nóż monterski nie może się obejść bez ostrzy. Jedno z nich pełni funkcję uniwersalną. Najczęściej korzysta się z niego podczas ściągania izolacji. Drugie natomiast może być wkrętakiem. Na ostrzach zastosowano specjalne nacięcia, dzięki którym nie ma większych trudności ze ściąganiem wspomnianej wyżej izolacji. Jeśli jest taka potrzeba, użytkownicy w dowolnym momencie mogą naostrzyć końcówkę ostrza. Wymagający inwestorzy zwrócą uwagę na ostrza zabezpieczone blokadami, tak aby mieć pewność, że w najmniej spodziewanym momencie nie dojdzie do ich otwarcia.

Dobór noża monterskiego za każdym razem zależy od indywidualnych potrzeb klientów. Na rynku można znaleźć również noże monterskie do usuwania izolacji ze standardowych kabli o przekroju okrągłym. W tym przypadku są to modele stworzone ze stali z tytanową powłoką. Jak widać kluczem do sukcesu  i wyboru odpowiedniego noża monterskiego są jednak rzeczowe analizy.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Ostrza trapezowe

Nóż do szkła – jaki kupić?

Rodzaje noży tokarskich – budowa i zastosowanie

Nóż tokarski zdzierak – co to jest, budowa, zastosowanie

Nóż tokarski do fazowania

Nóż tokarski do gwintów

Nóż tokarski przecinak

Nóż tokarski wytaczak

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco