Nożyce do blachy – jakie wybrać?

6 listopada 2019 0

Autor:

Ręczne narzędzia do cięcia blachy przede wszystkim powinny cechować się precyzją oraz wygodą użytkowania, a także bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów nożyc do blachy o zróżnicowanych właściwościach, dlatego warto dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.Sprawdź jakie występują nożyce do blachy i ich zastosowanie.

Klasyczne nożyce do cięcia blachy

Klasyczny model nożyc do blachy sprawdza się przy wielu różnych pracach. Narzędzie to jest niewielkie, a dzięki temu bardzo poręczne oraz funkcjonalne. Zmieścimy je w każdej torbie czy skrzynce narzędziowej, a nawet w kieszeni. Uniwersalne nożyce sprawdzają się do cięcia ciągłego na wskroś, a także do cięcia kształtowego w postaci zarówno małych, jak i większych krzywizn. Idealnie nadają się do obrabiania rogów, jak również środka blachy. Bardzo często stosuje się je także do przecinania kabli.

Nożyce do blachy z ostrzami ze stali HSS

Nożyce do blachy z ostrzami ze stali HSS posiadają podwójną przekładnię dźwigniową. Do czego służy? Otóż zapewnia łatwość pracy, ponieważ nie jest wymagane użycie dużych nakładów siły w trakcie użytkowania narzędzia. Głównym plusem tych nożyc jest niewątpliwie ich trwałość oraz moc.

Nożyce do blachy z przekładnią dźwigniową

Ten model nożyc do blachy jest świetnym wyborem, gdy podczas cięcia chcemy osiągnąć gładkie krawędzie bez jakichkolwiek nierówności. Części nożyc z przekładnią dźwigniową zamontowane są na przegubie, dzięki czemu do cięcia używana jest dodatkowa dźwignia. Umożliwia ona zredukowanie siły ludzkiej podczas pracy, a przy tym zapewnia doskonałą efektywność cięcia.

Nożyce do taśm metalowych

Jeśli potrzebujemy nożyc z możliwością zastosowania na placu budowy, warto wybrać nożyce do taśm metalowych. Z ich pomocą wykonanie wielu prac jest znacznie szybsze i efektywniejsze, a dzięki nietypowej konstrukcji taśmy metalowe można przecinać nawet jedną ręką, ponieważ nie unoszą się podczas cięcia. Dlaczego? Nożyce do taśm metalowych posiadają bowiem specjalny dociskacz polimerowy.

Specjalistyczne nożyce do blachy

Ostatnia kategoria nożyc to specjalistyczne nożyce do blachy. Posiadają one wygięte ostrza, dzięki którym możliwa jest swobodna obróbka krawędzi blachy. Wśród narzędzi specjalistycznych znajdziemy też nożyce z prowadnicą do przecinania drutów wiązałkowych. Warto również wspomnieć o narzędziach odpowiednich do obrabiania przewodów elektrycznych, a także o kleszczach dekarskich, które są niezbędne przy cięciu blachodachówki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas wyboru nożyc do blachy należy pamiętać również o odpowiednim dopasowaniu rękojeści do swoich indywidualnych potrzeb. Zadbajmy o to, by uścisk był pewny, a nożyce dobrze leżały w dłoni. To nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa. Dużą uwagę warto również zwrócić na rodzaj ostrza. By narzędzie służyło nam długo bez większych usterek, najlepiej zainwestować w ostrza indukcyjne hartowane.

Zapraszamy do przeczytania:

Cięcie blachy – jak i czym ciąć blachę?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco