Naprawa gwintu zewnętrznego i wewnętrznego – jak naprawić gwint?

3 grudnia 2021 0

Autor:

Jak naprawić gwint?

Uszkodzone gwinty nie wróżą niczego dobrego, dlatego jeśli użytkownicy zauważą na nich jakiekolwiek uszczerbki powinni zdecydować się na natychmiastową naprawę. Potrzebne są do tego wysokiej jakości akcesoria, dzięki czemu wszelkie usługi regeneracyjne zostaną przeprowadzone prawidłowo. Nie zawsze można sobie pozwolić na wymianę całego gwintu. W niektórych przypadkach nie jest to również konieczne. Warto wiedzieć jak przebiega naprawa gwintu, aby ustrzec się rażących błędów.

Współcześnie ludzie mają styczność z dwoma podstawowymi rodzajami gwintów:

– gwinty zewnętrzne,

– gwinty wewnętrzne.

W kolejnym artykule opisaliśmy: Rodzaje gwintów – oznaczenia i podział

Jeśli chodzi o gwint zewnętrzny to jego najpopularniejszą odmianą jest śruba (uzwojenie występuje w tym przypadku na zewnątrz). Co istotniejsze wspomniane uzwojenie w pewnych sytuacjach może ulec uszkodzeniu, np. na skutek uderzenia ciężkim przedmiotem. Można to oczywiście skorygować. Zainteresowanym potrzebna będzie niezawodna narzynka. Przy dobieraniu narzynki warto kierować się poradami pochodzącymi od uznanych specjalistów, którzy na temat tego typu akcesoriów wiedzą po prostu wszystko (np. wielkość).

Dobór narzynki to jeden z podstawowych elementów, na który trzeba się zdecydować. Później trzeba ją jeszcze wkręcić, np. przy pomocy klucza. Przydatny okaże się też preparat do obróbki skrawaniem. W ten sposób można sobie zapewnić dużo lepszy poślizg i skuteczniejsze wykonanie całej usługi.

Uszkodzenia występujące na gwintach mogą mieć charakter powierzchniowy i nie trzeba się tym zbytnio zamartwiać. Zazwyczaj w takich sytuacjach przyda się pilnik do regeneracji gwintów. Można go napotkać w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Dobrą informacją dla klientów jest to, że zakupi się go w bardzo korzystnej cenie. Pilnik pomoże m.in. w optymalnym rozchyleniu zdeformowanych zwojów w gwincie.

Naprawa gwintu wewnętrznego i zewnętrznego

Przy uszkodzeniach w gwintach wewnętrznych należy zaopatrzyć się w tzw. gwintownik. Korzystanie z tego produktu musi być jednak dobrze przemyślane i precyzyjnie wykonane. Wszystko to za sprawą jednej podstawowej wady. Każde użycie gwintownika doprowadzi do poszerzenia otworu oraz jego uzwojenia. Nie da się tego w żaden sposób uniknąć. Najlepiej takie czynności pozostawiać doświadczonym fachowcom.

Alternatywą jest użycie kompletnego zestawu do naprawy gwintów wewnętrznych, który występuje pod postacią sprężynek stworzonych ze stali sprężynowych. Dla niektórych osób może to być dość kosztowne przedsięwzięcie, za to niezwykle opłacalne i dające pożądane efekty. Dużym udogodnieniem jest to, że wskazane wyżej zestawy nadają się też do naprawy gwintów zewnętrznych, a więc są bardzo uniwersalne.

Sprężynki wykorzystuje się w dość prosty sposób. Wystarczy użyć wiertła do metalu i poszerzyć naprawiany otwór gwintownikiem. Później zainteresowani biorą w ręce wkrętak i wkręcają w głąb otworu wybraną sprężynkę. Całość nie zajmuje dużo czasu. Na samym końcu wystarczy wyłamać zakrzywiony element sprężynki.

Regeneracja gwintów a ich wytrzymałość

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy gwinty poddane procesowi regeneracji, aby na pewno zachowują swoją wytrzymałość. Odpowiedź jest twierdząca, a co ważniejsze w niektórych przypadkach można doprowadzić do tego, że gwinty są jeszcze mocniejsze i trwalsze. Sprężynki są stworzone ze specjalnej odmiany stali i wykazują się twardą strukturą. Sprzyja temu również ich kształt (są podobne do rombu). Najlepsze efekty uzyska się w miękkich materiałach (np. aluminium).

Regularne korzystanie ze wspomnianych sprężynek znacznie skraca czas poświęcony na naprawę gwintów. Można ich użyć przy:

– gwintach świec zapłonowych,

– głowicy silnika,

– gwincie korka spustu oleju.

Możliwości są nieograniczone, ale za każdym razem trzeba zadbać o to, aby naprawa gwintu była wykonana na możliwie jak najwyższym poziomie. Nic dziwnego, że klienci szukają na rynku uznanych profesjonalistów, którzy mają w tym zakresie należyte kwalifikacje i podołają najtrudniejszym wyzwaniom.

W kolejnych naszych artykułach opisujemy między innymi:

Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów

Gwinty wewnętrzne

Olej do gwintowania – jaki wybrać?

Jak zmierzyć gwint calowy i skok gwintu?

Gwintowanie stali nierdzewnej – jaki gwintownik wybrać?

Nóż tokarski do gwintów – jakie noże wybrać?

Śruba calowa gwint UNF i UNC – co to jest, jakie są różnice?

Jak uszczelnić cieknący gwint?

Połączenie gwintowe – co to jest, jak działa, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco