Jak uszczelnić cieknący gwint?

16 grudnia 2022 0

Autor:

Cieknący gwint, który łączy ze sobą elementy instalacji, stanowi niemały problem. Jeśli z instalacji wydostaje się ciecz, może to w krótkim czasie doprowadzić do poważnego zalania. Natomiast jeśli jest to ulatniający się gaz, jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia, a także stwarza ryzyko wybuchu. W związku z tym problem cieknącego gwintu warto rozwiązywać natychmiast. Jak uszczelnić cieknący gwint? Podpowiadamy!

Pakuły do uszczelniania gwintów

Jednym z materiałów, służącym do uszczelniania gwintów, są pakuły. Najczęściej mają one formę kilkucentymetrowych włókien lnianych lub konopnych. Od wielu lat wykorzystywane są do uszczelniania połączeń gwintowych zarówno w sieciach wodnych, jak i gazowych.

W celu uszczelnienia cieknącego gwintu za pomocą pakuł stosuje się także specjalne smary. Jak uszczelnić cieknący gwint za pomocą pakuł? Nakłada się je bezpośrednio na gwint, po czym owija się go pakułami, a na koniec nakłada się je ponownie – już na same pakuły. Smary mają za zadanie poprawić szczelność, a także zabezpieczyć włókna przed gniciem.

Jak uszczelnić cieknący gwint przy pomocy taśmy teflonowej?

Jeśli nieszczelny gwint zlokalizowany jest nieopodal instalacji wodnej czy też zaworu pneumatycznego, w celu jego uszczelnienia warto zastosować taśmę teflonową. Jest ona wykonana z wysokogatunkowych tworzyw sztucznych, wykazujących wysoką odporność na wilgoć oraz związki zawarte w gazach. To bardzo praktyczny materiał, który warto mieć w swojej skrzynce narzędziowej, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Jednym z atutów taśmy teflonowej, za który jest najbardziej ceniona, jest możliwość stosowania jej bez ryzyka zabrudzenia pomieszczenia i powierzchni rur. Jak uszczelnić cieknący gwint za pomocą taśmy teflonowej? Wystarczy tylko nawinąć cienką warstwę taśmy na gwint, rozpoczynając od jego krawędzi i idąc w stronę trzpienia rury zgodnie z kierunkiem gwintu. Wówczas, dokręcając przyłącze, gwint będzie się dodatkowo uszczelniał poprzez układanie się teflonu na jego powierzchni.

Czy nici do uszczelnienia gwintu to dobre rozwiązanie?

Jak najbardziej! Nici uznawane są za najbardziej uniwersalne rozwiązanie do uszczelniania cieknącego gwintu. Są one fabrycznie zaimpregnowane, stąd też nie puchną ani nie gniją. Co więcej, nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych produktów, np. past. W związku z tym uszczelnianie cieknącego gwintu z pomocą nici jest bardzo łatwe i nie zajmuje wiele czasu.

Co ważne, nici mogą być stosowane zarówno do uszczelniania gwintów w instalacjach gazowych, jak również w instalacjach wodnych. W obu przypadkach zapewniają znakomitą szczelność, nawet w przypadku, gdy konieczne jest wykonanie korekty ustawienia gwintu.

Wybierz najlepsze rozwiązanie na uszczelnienie cieknącego gwintu!

Cieknący gwint można uszczelnić na wiele różnych sposobów. Który z nich jest najlepszy? Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Wybierz takie rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się u Ciebie i w skuteczny sposób zabezpieczy instalację przed przeciekaniem. Pamiętaj o tym, by działać szybko. Nie bagatelizuj tego problemu, ponieważ może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Taśma teflonowa – co to jest i do czego służy?

Klej do gwintów – jaki wybrać, jak używać?

Pasta uszczelniająca – co to jest?

Rodzaje gwintów – oznaczenia i podział

Naprawa gwintu zewnętrznego i wewnętrznego – jak naprawić gwint?

Jak zmierzyć gwint calowy i skok gwintu?

Połączenie gwintowe – co to jest, jak działa, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco