Trasowanie jest to proces wykorzystywany przy obróbce metalu i drewna. Polega on na wytyczaniu linii na powierzchni materiału. Ma to pomóc w wycinaniu ustalonych kształtów, a także w dokładnym przecinaniu oraz tworzeniu otworów. Poznaj kilka najbardziej użytecznych wskazówek, ułatwiających wykonanie trasowania metalu.
Jak przygotować materiał do trasowania?
Proces trasowania metalu jest dosyć podobny do tego, który jest wykonywany podczas obróbki drewna. Na samym początku należy stworzyć w podziałce rysunek tworzonego przedmiotu. Powinien on zawierać przede wszystkim miejsca wykonania otworów, miejsca cięcia, wszystkie krawędzie i pozostałe wymagane wymiary. Oprócz tego nie można zapomnieć o skontrolowaniu stanu metalu, który ma być poddany trasowaniu. Nie może go bowiem zabraknąć. Warto mieć na uwadze fakt, że uprzednie pomalowanie metalu specjalną farbą traserską pomoże lepiej zobaczyć linie wyrysowane na powierzchni materiału.
Jakie narzędzia do trasowania metalu?
W momencie, gdy rysunek zostanie już stworzony, wszelkie dane należy przenieść na materiał. Narzędzia traserskie, które okażą się wtedy pomocne to przede wszystkim punktak, cyrkiel oraz rysik. Warto pamiętać, by podczas tego procesu używać tylko jednego narzędzia pomiarowego, gdyż każda miarka może mieć niewielki błąd wskazań. W tym celu najlepiej skorzystać z jednego przymiaru oraz kątownika ślusarskiego. Nie można zapominać, że płyta treserka i pryzma także pomagają w wykonaniu precyzyjnych prac ślusarskich. Jeśli chodzi o pomiar metalu, najlepiej wykorzystać suwmiarkę, ponieważ jest to najdokładniejsze narzędzie do określenia grubości materiału, a także głębokości o średnic wewnętrznych otworów. Świetną precyzję pomiarów zapewniają także mierniki laserowe.
Trasowanie metalu
Wyróżniamy dwa sposoby kreślenia na metalu. Pierwszy z nich to trasowanie na płaszczyźnie, które przebiega w podobny sposób, jak techniczne kreślenie na papierze. W tym przypadku jednak kreślimy na płycie. Należy przede wszystkim wyznaczyć środki otworów, następnie wypunktować za pomocą punktaka i zaznaczyć od nich równą odległość do brzegów płyty przy pomocy cyrkla. Drugi sposób to trasowanie przestrzenne, które polega na nakreśleniu linii na powierzchni brył. Pracę rozpoczyna się od wyznaczenia głównych osi elementu. Należy pamiętać, że przedmiot musi być umieszczony na pryzmie traserskiej albo płycie.
Szablon traserski
Podczas procesu wycinania kształtów z metalu warto zwrócić uwagę na maksymalne zużycie posiadanego materiału, by pozostało z niego jak najmniej odrzutów. W tym celu warto zainwestować w szablony. Pozwolą one w sposób szczegółowy narysować potrzebny kontur. Podczas kreślenia należy zadbać o to, by rysy nie uszkodziły materiału. Nie powinno się ich również wykonywać wzdłuż linii gięcia, ponieważ cienkie blachy mogą w tych miejscach pękać. Świetnym narzędziem do ustalenia linii będzie punktak. Najczęściej powinno wystarczyć zaznaczenie dwóch punktów rozpoczęcia i zakończenia miejsca gięcia.
Na czym polega trasowanie drewna?
Podczas obróbki drewna każdy etap ma równie istotne znaczenie. Właśnie dlatego praca ta wymaga nie tylko doświadczenia, ale również dokładności i umiejętności dobrego zaplanowania pracy. Poza wykonaniem rysunku wytwarzanego przedmiotu, istotne jest również oznaczenie na materiale wymiarów cięcia oraz otworów. Jeśli nie masz pewności, co do tego, jak powinno wyglądać prawidłowe trasowanie drewna, spieszymy z pomocą.
Narzędzia do trasowania drewna
Zanim przystąpisz do trasowania drewna, pierwszym etapem jest wykonanie rysunku przygotowywanej konstrukcji przy uwzględnieniu wybranej skali. Kolejny etap to przeniesienie tych wymiarów na drewno i właśnie ten krok nazywa się trasowaniem. Do jego wykonania przyda Ci się przede wszystkim poziomica i ukośnica, a także kątownik, pion, przymiar składany lub miarka, suwmiarka oraz kątownik ciesielski. W zależności od Twoich możliwości i potrzeb możesz wybierać pomiędzy narzędziami ręcznymi oraz laserowymi.
Jak wygląda trasowanie drewna?
Podczas trasowania drewna linię nanoś twardym ołówkiem lub rysikiem traserskim. Pamiętaj, że wszelkie oznaczenia powinny być wykonywane w linii przylegania krawędzi kątownika, a nie obok niej. Istotne jest również, by wszystkie linie wykonywać na tej samej stronie deski. Ponadto cały czas trzymaj się tego samego odniesienia trasowania. Zazwyczaj jest to krawędź podłużna deski. Jeśli ta krawędź nie jest równa, możesz ją wyrównać przy użyciu struga, a jeśli będzie to niezbędne, możesz ją także przyciąć.
Jak dopasować elementy drewniane podczas trasowania?
Pierwszym krokiem jest wyznaczenie linii cięcia materiału i wycięcie oznaczonych kształtów odpowiednimi narzędziami. Pamiętaj, że przy przycinaniu płyt meblowych nie jest konieczne pozostawianie naddatku materiału. Po wycięciu należy sprawdzić, czy wszystkie części pasują do siebie. Niekiedy będzie konieczne docięcie niektórych elementów lub ostruganie ich. W takim przypadku podczas cięcia należy pamiętać o zachowaniu nadmiaru. Dotyczy to na przykład desek na stół ogrodowy. Deski te należy ostrugać w taki sposób, by zapewniały szczelność styków.
Czy warto wykonywać próbne składanie konstrukcji?
Gdy istnieje taka opcja, warto próbnie złożyć część konstrukcji. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością ocenić, czy wykonywany mebel wygląda tak, jak zakładałeś w projekcie. Umożliwi to również sprawdzenie, czy rysunek drewna danych elementów ma odpowiedni układ. Po próbnym złożeniu konstrukcji powinieneś oznaczyć przyjęty układ przy pomocy ołówka. Dzięki temu na pewno nie przydarzy Ci się pomyłka podczas składania.