Kątownik ślusarski, stolarski, budowlany, spawalniczy – jaki kupić?

4 września 2019 0

Autor:

Kątownik jest narzędziem używanym przez bardzo wielu fachowców. Znajdziemy go zarówno w wyposażeniu ekip budowlanych, w skrzynkach narzędziowych stolarzy, jak również w warsztatach majsterkowiczów. Przydaje się nie tylko do zastosowań profesjonalnych, ale także do drobnych prac remontowych w domu czy mieszkaniu. Jego zadaniem jest precyzyjne wyznaczanie kątów.

Kątownik rodzaje

Kątownik najczęściej różni się od siebie przeznaczeniem oraz materiałem wykonania. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów. Najczęściej dzieli się je na kątowniki drewniane oraz metalowe. Te pierwsze zazwyczaj są tańsze, lżejsze i odporne na korozję. Mają jednak również swoje wady. Jedną z nich jest mniejsza żywotność w porównaniu z innymi rodzajami, jak również niska wytrzymałość na wypaczenia, które tworzą się pod wpływem wilgoci. Z kolei, jeśli chodzi o kątowniki metalowe, są one zdecydowanie trwalsze, jednak nieco droższe i cięższe. Ich dużą zaletą jest fakt, że można używać ich w każdych warunkach atmosferycznych. Te kątowniki zwykle składają się z dwóch ramion zwróconych prostopadle do siebie. Istnieją również kątowniki składane i one mają już ramiona, którymi można swobodnie poruszać. Oprócz powyżej przedstawionego podziału kątowników, możemy je również podzielić na kątowniki budowlane, stolarskie oraz ślusarskie.

Kątownik stolarski

Jeśli chodzi o kątownik stolarski, posiada on drewniane ramię oraz osadzone w nim pod kątem 90° drugie ramię, które wykonane jest z wąskiego paska blachy. Ma ono także zazwyczaj podziałkę milimetrową. Zadaniem kątownika stolarskiego jest znaczenie oraz mierzenie obrabianych elementów wykonanych z drewna. Warto wiedzieć, że może on być przydatny również do sprawdzania, czy dany kąt ma 90°, do wyznaczania kąta 45° oraz do znajdowania środka koła. Co więcej, jest przydatny jako narzędzie pomocnicze przy cięciu, a także jako linijka lub ekierka. Na rynku znaleźć można również metalowe kątowniki, które są świetnym narzędziem do wyznaczania linii oraz kątów prostych na dużych powierzchniach.

Kątownik stolarski

Kątownik spawalniczy

Kątownik spawalniczy magnetyczny

Przeznaczenie:
Wsporniki magnetyczne przeznaczone są do łączenia podczas prac montażowych. Szczególnie polecane przy pracach spawalniczych

Konstrukcja:
Silny magnes o dużej powierzchni obudowany metalowymi płytkami. Krawędzie boczne zbiegają się pod określonymi kątami.

Kątownik spawalniczy to koszt od 20 do 40zł

Kątownik budowlany

Kątownik budowlany to narzędzie przydatne podczas prac remontowych. Jest również używany podczas tworzenia nowych obiektów. Najczęściej wykonywany ze stali nierdzewnej, hartowanej lub konstrukcyjnej. Wymiary kątowników rozpoczynają się już od 50×400 mm, a kończą na 1000×500 mm. Normy PN-68/M-53160 i DIN 875 określają wszelkie wymagania co do ich wielkości oraz dokładności wykonania.

Kątowniki budowlane występują w różnych postaciach. Najpopularniejsze z niech to kątowniki krawędziowe płaskie, kątowniki krawędziowe z grubym ramieniem, kątowniki powierzchniowe płaskie, kątowniki powierzchniowe z grubym ramieniem, kątowniki ze stopką powierzchniową, kątowniki krawędziowe pełne oraz kątowniki walcowe.

Kątownik ślusarski

Zazwyczaj kątowniki ślusarskie wykonane są z metalu i posiadają (tak jak poprzednicy) dwa ramiona. Między jednym a drugim znajduje się kąt prosty. Są bardzo przydatne przy trasowaniu, a także do kontrolowania dokładności wykonywanego kąta prostego. To bardzo proste! Wystarczy przyłożyć kątownik do powierzchni i jeżeli narzędzie przylega do krawędzi oraz nie występują prześwity, można mieć pewność, że uzyskany kąt ma 90°.

Kątownik ślusarski

Kątownik ślusarski dzieli się na kilka różnych rodzajów. Pierwszy z nich to kątownik płaski, który ma ramiona takiej samej grubości. Drugi to natomiast kątownik płaski z podstawą wykorzystywany na płytach traserskich. Kolejny rodzaj to kątownik krawędziowy, który na jednym z ramion ma krawędzie ścięte pod kątem 60°. Następny jest kątownik pełny krawędziowy o kształcie prostokąta ze ściętymi bokami. Wśród kątowników ślusarskich występuje też model z pogrubionym ramieniem (płaski albo krawędziowy), nastawny, równoramienny oraz walcowy (kąt prosty występuje pomiędzy czołami oraz osią walca). Ostatnim rodzajem jest środkownik, czyli kątownik służący do wyznaczania środków okręgu na czole walca.

Kątownik a klasa dokładności

Kątownik może mieć klasę dokładności 00, 0, 1 oraz 2. Jeśli chodzi o prace w warsztacie najlepszym wyborem będzie narzędzie o klasie 1, a w przypadku prac traserskich – 2. To rozróżnienie stosowane jest najczęściej stosowane w przypadku kątowników ślusarskich. Pozostałe, czyli kątowniki budowlane oraz stolarskie to narzędzia pozaklasowe. Warto wiedzieć, że klasa dokładności określa wartość błędu maksymalnego, mogącego wystąpić w trakcie wykonywanych pomiarów.

Precyzyjny pomiar kąta

Kątomierze tarczowe oraz kątomierze nastawne wykonują pomiar kątów z dokładnością do 1°. Mają one bowiem podziałkę z pełnymi stopniami. Jeśli natomiast wymagany jest pomiar dokładniejszy, warto skorzystać z kątomierzy uniwersalnych lub kombinowanych. Do uzyskania najwyższej precyzji wykorzystuje się liniały sinusowe. Ich zakres pomiarowy wynosi od 0° do 60°.

Sprawdzenie płaskości powierzchni i kąta prostego

By wykonać dokładną kontrolę płaskości powierzchni, jak również prostoliniowości, konieczne jest wykorzystanie liniałów stalowych. Z kolei do sprawdzenia kąta prostego używa się kątowników warsztatowych. Jedne i drugie narzędzia wytworzone są w różnych klasach dokładności. Za najdokładniejsze uważa się liniały, jak również kątowniki krawędziowe, które posiadają pomiarową krawędź ostrzową ubarwioną na kolor czarny, ponieważ tworzy to lepszy kontrast. W trakcie kontroli sprawdzana jest szczelina świetlna pomiędzy krawędzią pomiarową narzędzia a kontrolowaną powierzchnią.

Jaki kątownik kupić?

Jak już zostało wspomniane na początku, kątownik jest narzędziem używanym do wyznaczania oraz sprawdzania kąta prostego pomiędzy ścianami. Za jego pomocą można bez problemu skontrolować stan kątów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Niektóre rodzaje kątowników posiadają ściętą krawędź na wierzchołku, co umożliwia precyzyjniejsze sprawdzenie kąta w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaokrąglonymi narożnikami.

Cyfrowy wskaźnik kątów DAG-001 CMT

Kątowniki różnią się od siebie konstrukcją, jak również przeznaczeniem. W zależności od posiadanych funkcjonalności, cena narzędzia może być wyższa lub niższa. Te podstawowe kątowniki (budowlane oraz stolarskie) można kupić już za od kilku zł. Droższe od nich są kątowniki stalowe i aluminiowe, ponieważ ich cena oscyluje w granicach 20-30 zł. Z kolei zakup kątowników nastawnych lub poszerzonych to inwestycja na poziomie kilkudziesięciu zł. Droższe są kątomierze – kosztują nawet pond 100 zł. Na koniec zostają najdroższe przyrządy z elektronicznym odczytem, których cena wynosi od 350 zł w górę.

Cyfrowy kątomierz DAF-001 CMT

Warto wiedzieć, że klasa dokładności ma również wpływ na cenę. Im wyższa, tym lepszy, ale i droższy jest kątownik. Wynika to z technologii, za pomocą której są produkowane takie kątowniki, a także z wykorzystanych materiałów, jak również z selekcji jakościowej. Należy również mieć na uwadze fakt, że nawet najlepsze, najprecyzyjniejsze kątowniki mają określony błąd w pomiarze. Oczywiście w przypadku narzędzi wysokiej jakości będzie on bardzo mały.

Kątownik z elektronicznym odczytem STANLEY

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wyposażenie warsztatu stolarskiego – jak urządzić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco