Narzędzia traserskie – jakie wybrać?

11 grudnia 2019 0

Autor:

Wśród najpopularniejszych narzędzi stolarskich znajdziemy zarówno ręczne, jak i elektryczne. Do tych pierwszych możemy zaliczyć przede wszystkim przyrządy do trasowania, czyli do wyznaczania miejsca pracy w drewnie. Spośród nich wyróżniamy przede wszystkim ołówki, rysiki, znaczniki, kątomierze, węgielnice, czy też cyrkle. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o każdym z nich, zapraszamy do lektury.

Czym jest trasowanie?

Trasowanie to inaczej proces, który towarzyszy obróbce materiałów. Opiera się na wyznaczaniu na konkretnej powierzchni półwyrobu określonych linii. Za ich pomocą można później z łatwością wyciąć element z obrabianej powierzchni. Trasowanie można podzielić na dwie kategorie: trasowanie płaskie oraz przestrzenne. W poprawnym wytyczaniu miejsc pomagają precyzyjne narzędzia, które określają położenie kątów i linii, wzdłuż których wykonywane jest cięcie. Do tego celu używa się właśnie wspomnianych wyżej przyrządów.

Węgielnica – do czego służy?

Węgielnica jest narzędziem używanym nie tylko w zakładach stolarskich, ale także w murarstwie czy geodezji. Nazwa tego przyrządu nawiązuje do węgła, czyli innymi słowy – narożnika budynku. Węgielnica służy do wytyczania kątów prostych, a także pełnych i półpełnych. Gwarantuje pomiary o dokładności na poziomie większym niż 1°. Do działania narzędzia wykorzystuje się zjawisko łamania promieni słonecznych na granicy dwóch ośrodków oraz odbicia od powierzchni. Węgielnica może występować w różnych rozmiarach, jednak standardowe wymiary ramion tego przyrządu to zwykle od 80 do 150 cm.

Znacznik – co to takiego?

Znacznik to narzędzie, które pozwala wyznaczać linie na powierzchniach wykonanych z drewna. Zazwyczaj wykonany jest z jednej albo dwóch listew z podziałką milimetrową. Na końcu każdej z nich znajduje się rysik przeznaczony do oznaczania szerokości. Znacznik pomaga również odtwarzać kształty oraz przenosić je na obrabiany materiał.

Wysokościomierz suwmiarkowy – pomocny przyrząd stolarza

Wysokościomierz suwmiarkowy to narzędzie służące do wskazywania wysokość przedmiotu. Zawsze należy używać go na płaskiej powierzchni – zwykle jest to płyta traserska. Wysokość odczytuje się z wykorzystaniem noniusza z podziałki, która zlokalizowana jest na pionowej prowadnicy.

Płyta traserska – do czego się jej używa?

Płyta traserska określana jest także płytą pomiarową. Używa się jej jako płaszczyzny odniesienia podczas pomiarów elementów maszynowych, wykonywanych przy pomocy wysokościomierza. Jest przydatna także do trasowania, jak również do sprawdzania płaskości metodą tuszowania. Płyty traserskie najczęściej wytwarza się z żeliwa, ceramiki lub granitu.

Pozostałe przyrządy traserskie – ołówek, cyrkiel, kątomierz, punktak

Wśród innych narzędzi traserskich, które warto mieć w swoim warsztacie stolarskim, wyróżnia się przede wszystkim ołówek. Jest znany wszystkim jako przyrząd do rysowania i pisania, jednak ołówek stolarski jest dużo mocniejszy, a oprócz tego ma ciemnoszary odcień, co pozwala na uzyskanie bardzo widocznych rysunków na drewnianej powierzchni.

Ołówek stolarski / murarski automatyczny YATO

Oprócz tego warto jeszcze zwrócić uwagę na cyrkiel drążkowy, który przydaje się do kreślenia promieni, jak również do odmierzania równych odcinków. Zbudowany jest z dwóch żeliwnych korpusów ze stożkowymi końcówkami. Jeszcze inny przyrząd to kątomierz stalowy, wyznaczający środek w okrągłych przedmiotach. Środkowy liniał ma umieszczoną podziałkę milimetrową, która pomaga przenosić kąty. Ostatnim narzędziem jest zaś punktak do oznaczania na powierzchni konkretnych miejsc w postaci malutkich zagłębień. Znacząco upraszcza trasowanie, czyli przygotowywanie miejsc do wiercenia.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wyposażenie warsztatu samochodowego – lista, ile kosztuje?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco